Суть безпекових угод — у гарантованій підтримці до вступу України до НАТО — коментар

Володимир Зеленський і Олаф Шольц підписують безпекову угоду між Україною та Німеччиною. Фото: president.gov.ua

Під час візитів президента України до Берліна та Парижа підписано двосторонні угоди про співпрацю у сфері безпеки. Раніше така угода була підписана між Україною та Великою Британією. Таким чином, продовжується нарощування Києвом міжнародних гарантій безпеки в рамках країн G7 (“Великої сімки”). Це пряме виконання зобов’язань, які “Група семи” взяла на себе ще минулого року. Про це сказав експерт із міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко в ефірі FREEДОМ.

“Суть цих договорів полягає в тому, щоб забезпечувати гарантовану військову підтримку України та підтримку в сфері безпеки до того моменту, поки Україна не стане повноцінним членом Північноатлантичного альянсу”, — наголосив експерт.

Він додав, що договорами також формалізується практична військова допомога від країн-активних учасників Контактної групи з оборони України, яка є добровільною ініціативою.

“Як ми бачимо, ці договори дуже практично орієнтовані. Кожна з країн G7, яка підписує з Україною такий договір, є паралельним активним учасником формату “Рамштайн”. Тут важливо зазначити, що формат “Рамштайн”, на відміну від цих договорів та двосторонніх зобов’язань, є добровільною ініціативою, і, відповідно, кожна з країн може будь-якої миті вийти з цієї ініціативи… Але для України це означатиме ослаблення її військової підтримки. Зовсім інша річ, що ключові країни “Рамштайну” формалізують свою допомогу Україні — військову, фінансову та політичну — у форматі двосторонніх договорів. Те, що це договір, а не, наприклад, меморандум, це також практичний крок уперед. Це зовсім інший тип міжнародного правового документа, і, відповідно, він має зовсім іншу міжнародно-правову вагу”, — пояснив Тарас Жовтенко.

Нагадаємо, у п’ятницю, 16 лютого, президент України Володимир Зеленський підписав угоди про співпрацю між країнами у сфері безпеки з канцлером Німеччини Олафом Шольцем та з президентом Французької Республіки Еммануелем Макроном.

Прямий ефір