Суспільство в Сербії налаштоване проросійськи — політичні еліти мають на це зважати, — Брусиловська про парламентські вибори

Президент Сербії Александр Вучич голосує на виборчій дільниці. Фото: gettyimages.com

Підсумки парламентських виборів у Сербії не вплинуть на зовнішню політику країни, зокрема на відносини з Україною. Суспільство в Сербії досить проросійське, а політики досить цинічні, щоб це використати. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ сказала завідувачка кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету ім. І. Мечникова Ольга Брусиловська.

Вона наголосила, що у Сербії немає політичних партій у прямому значенні цього поняття. Натомість є бізнес-проєкти, об’єднані навколо якихось кланів чи особистостей, що добре знайоме й Україні.

“Як і українці, серби чудово розуміють, що у них зазвичай відбуваються вибори без виборів, бо кого б вони не обрали, при владі чомусь незмінно виявляються приблизно ті самі люди. У цьому ми схожі”, — зауважила гостя ефіру.

Різниця, на її думку, полягає в тому, що в Україні майже до початку повномасштабної війни суспільство було досить поділено на прозахідний та проросійський табори.

“А у Сербії такої різниці особливо немає. У Сербії не може користуватися популярністю політик, який, скаже, що Росія — це країна-агресор, країна, яка підтримує тероризм, сама проводить терористичні акти. Суспільство є досить проросійським. І політичні еліти, які зазвичай насправді розумні та цинічні люди, мають на це зважати”, — коментує завідувачка кафедри міжнародних відносин.

За словами Брусиловської, президент Сербії Олександр Вучич у молодості був доволі прозахідним політиком. 10 років тому Брусиловська навіть вважала, якби йому дали можливість, він би повністю змінив курс розвитку Сербії: “ясно заявив про бажання Сербії приєднатися до НАТО, до Євросоюзу і стати частиною західного світу в повному розумінні цього слова”. Однак довгі роки при владі його змінили.

“Він змінився, тому що, повторюю, прозахідна риторика абсолютно не має успіху в Сербії. А всі ці політики — популісти. Вони говорять публіці, що публіка хоче почути. І це все, на що вони здатні. Це замкнене коло. Міняти треба і працювати треба не з поглядом цих політиків, тих, хто при владі, а з сербським суспільством… Тоді зміняться погляди Вучича чи будь-якої іншої людини, яка прийде до влади”, — пояснила Ольга Брусиловська.

Нагадаємо, у Сербії в неділю, 17 грудня, відбулися дострокові парламентські вибори. 18 партій та блоків боролися за 250 місць у парламенті. Головний лідер — виборчий блок, сформований навколо Сербської прогресивної партії (SNS) чинного президента країни Олександра Вучича. За даними екзитполів, блок Вучича перемагає.

Прямий ефір