“Суми. Ми дали їм під дих”: як знімали фільм про героїчну боротьбу українців (ВІДЕО)

Кадр з фільму "Суми. Ми дали їм під дих"

У перші дні війни в бік Сум прямували гігантські колони ворожої техніки, а місцеві жителі йшли зупиняти ворога як уміли. Від кадрового військового до священника зброю взяли багато хто. Історії тих, хто сміливо зустрічав ворога біля порога своєї домівки, зафіксували в документальному фільмі “Суми. Ми дали їм під дих”. Його вже показали в столичному Будинку кіно. Про всенародну оборону Сумської області та процес створення фільму інформує FREEДОМ.

У Сумській області — найдовший кордон із ворогом. Через нього з перших днів повномасштабного вторгнення заходили велетенські колони ворожої техніки, а місцеві жителі брали до рук зброю і йшли зупиняти ворога, як уміли.

“Коли сталося так, що потрібно було захищати тих, кому я проповідував любов, то в мене не було сумнівів”, — розповідає військовослужбовець ЗСУ Андрій “Рувада”, який до 24 лютого 2022 року був проповідником.

Приготувався до бою і легендарний у соцмережах сумчанин “Мазай”. Він також став одним із героїв картини. До повномасштабного вторгнення він був пенсіонером МВС.

“Взяв військовий білет, взяв паспорт і на велосипеді поїхав отримувати зброю. Хтось зняв з вікна і виклав в інтернет”, — каже військовослужбовець ЗСУ Володимир “Мазай”.

Документальний фільм “Суми. Ми дали їм під дих” знімали в Сумах, Охтирці та Тростянці.

“Мені хотілося розповісти історії, про які люди вже трохи знають, але не знають, що саме там відбувалося. По-друге, показати найголовнішу складову — наскільки різні люди захищали Суми”, — режисер Володимир Нянькін.

Місцеві партизанили, йшли на хитрість і не раз стикалися з ворогом лоб у лоб.

“Я прийняв рішення, що ми з ними порівняємося, відкриємо двері машини та відкриємо вогонь. Так ми й зробили”, — згадує військовослужбовець ЗСУ Владислав “Каспер”.

Росіяни спочатку заходили зовсім без страху.

“Коли ми їх “роздовбали”, наші хлопці пішли подивитися, що вони там везли. Везли парадну форму, тобто були повністю готові до взяття. “За Київ”, “За Харків”, “За Суми” — нагороди вже були”, — каже військовослужбовець ЗСУ.

Як чітко показано у стрічці, засідки чекали на російських окупантів усюди, навіть у глибокому тилу. Олег, один із героїв фільму, пояснює: йшли на ризик, не тому, що не мали страху.

“Тому що за тобою — місто з людьми, дітьми, батьками”, — зазначив він.

На Сумщині зупинили та затримали не одну колону росіян.

“Коли я побачив, що підбив БТР, я дуже засмутився, тому що мені хотілося підбити якийсь танк. Але коли виявилося, що це командно-штабний БТР, я був приємно здивований”, — зізнається один із героїв картини.

Затримка на цінні години давала шанс навести “Байрактари” на колону.

“Навідниками цих “Байрактарів” були всі люди, всі українці, які згуртувалися в потужний кулак. Це і прості селяни, і народні депутати України”, — каже військовослужбовець ЗСУ.

А підривали ворожу техніку люди, які нехай і не володіли великими знаннями, але мали величезну силу волі.

“Натиснули кнопку — а підриву не сталося. 417 одиниць техніки тоді йшло. Хлопець виповз, знайшов причину, полагодив, повернувся і підірвав”, — розповідає військовослужбовець ЗСУ Олег “Електрик”.

Сумчани затрофеїли чимало техніки та зброї. Росіян брали в полон десятками.

Незабаром фільм буде показаний у різних містах України.

“Саме такий всенародний рух опору був підкріплений партизанською традицією. Ми знаємо, що там завжди поважали партизанський рух. Це дало ті результати, що в Сумській області зупинили ворога, не дали йому просуватися. Це дало нам час протриматися”, — заявив перший заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко.

Читайте також: Історії українців про війну: документальний фільм “Окупований” показали в Лондоні (ВІДЕО)

Прямий ефір