Незважаючи на постійні обстріли російською армією та спільний кордон із РФ, у Сумській області немає окупованих територій. Такий головний підсумок 2024 року для регіону. Мешканці впевнені: сухопутної атаки тут вдалося уникнути завдяки перенесенню театру воєнних дій у Курську область Росії. Про те, як минув для Сумської області 2024 рік — у матеріалі журналістів FREEДОМ.
Упродовж усього року Суми та область зазнавали постійних російських обстрілів. По обласному центру завдавали ударів “Шахедами” та балістичними ракетами, а прикордонні райони атакували авіабомбами.
28 вересня російські окупанти завдали удару дронами по корпусах лікарні Святого Пантелеймона, що обслуговує Сумський район. Третій безпілотник по медичному закладу не влучив, здетонував поруч із будівлею. Того дня загинули вісім людей, 12 було поранено.
“Ми не закрилися, не було жодного дня простою. Ми працювали. Наш колектив — понад 700 працівників, 143 лікарі. Це великий потужний колектив. Ми постаралися швидко відійти від шоку і почати працювати”, — розповів директор лікарні Св. Пантелеймона Володимир Поцелуєв.
Б’ють росіяни і по житлових кварталах міста. 17 листопада “Іскандер-М” вибухнув в одному зі спальних районів. 10 будинків було пошкоджено, загинули 12 осіб, зокрема двоє дітей, і 89 осіб дістали поранення.
З деяких прикордонних районів області в 5-кілометровій зоні повністю евакуювали місцевих жителів, зокрема дітей. Десятки тисяч українців були змушені рятуватися від бойових дій в інших регіонах країни, покинувши свої будинки.
Мешканка села Попівка Марія Сопельник розповіла, що її будинок згорів повністю.
“Все, що було — все згоріло, телефон із собою не взяла — там фотографії будинку, все, що від нього залишилося. Парове опалення, пластикові вікна… Четверо дітей було, працювали… А тепер уже все, не повернути нічого”, — розповіла жінка.
Мешканцям, які залишаються у своїх домівках, допомагають волонтери та гуманітарні фонди.
“Привезли у Великописарівську громаду допомогу, роздали у Великій Писарівці. Люди, незважаючи ні на що, зберігають свої домівки, в печах випікають хліб, і тому є надія, що люди повернуться і відродиться життя”, — зазначив Микола Карпенко, капелан, ієрей ПЦУ.
У прикордонних селах частково немає газу, вода — зі свердловин, електрику подають із перебоями. Більша частина комунікацій розбита і не підлягає відновленню, а ремонт неможливий через загрозу обстрілів і близькість до лінії фронту.
“Вивантажили 22 “буржуйки” для жителів населеного пункту Лугівка, що розташований практично на кордоні. Там немає газу, всі комунікації перебиті, тому їм конче необхідні ці пічки для опалення в зимовий період”, — зазначив заступник голови Сумської районної ради Володимир Біцак.
Попри регулярні обстріли області армією РФ, головним досягненням року прикордонники сміливо називають відсутність тут окупованих росіянами територій.
“Сумський кордон надійно захищений, окупованих територій немає, даємо відсіч ворогу”, — каже військовослужбовець Сумського прикордонного загону Держприкордонслужби України Антон Гаврик.
Після початку операції ЗСУ в Курській області роботи місцевим волонтерам тільки додалося.
“Дуже багато потреб тепер іде на Курський напрямок. Зараз працюємо на той напрямок. Це вже 4-й десяток автомобілів, які ми передаємо для ЗСУ”, — зазначив директор Фонду “Сумщина — незламний форпост” Сергій Нагорний.
У Сумах упевнені, що Курська операція ЗСУ дала змогу завадити планам російських військ щодо наступу на область. Вони тепер скуті боями на власній території.
“Вони, коли зайшли в Курську область, виявили безліч складів із боєприпасами. І якби ЗСУ не зайшли туди, то був би російський наступ на Сумську область. Тож це була правильна ідея — спрацювати на випередження”, — вважає заступник голови Сумської районної ради Володимир Біцак.
В обласному центрі продовжують працювати театри та ресторани. Місцеві жителі вірять, що єдність Сил оборони України та всіх небайдужих свідчить про те, наскільки незламним може бути дух українців.
“Ми дуже вдячні тим людям, які підтримують ЗСУ, допомагають людям, які в умовах війни зіткнулися з непростими викликами. І сьогодні тут зібралися люди, завдяки яким Суми тримаються і, попри все, розвиваються”, — сказав співзасновник сумського ЗМІ “Цукр” та Фонду “Суми” Дмитро Тищенко.
Читайте також: Як Херсон вистояв у 2024 році під постійними російськими обстрілами — подробиці (ВІДЕО)