Суд над Путіним і Лукашенком — на якому етапі створення спецтрибуналу за агресію проти України (ВІДЕО)

Олександр Лукашенко та Володимир Путін. Фото: aa.com.tr

Суд над президентом РФ Володимиром Путіним і самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком уже близько. Наразі засудити їх або інших держпосадовців цих країн за агресію проти України не може жоден міжнародний суд або раніше створений трибунал. Однак поява спеціального трибуналу може це змінити, повідомляє FREEДОМ.

У січні 2023 року Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) підтримала резолюцію щодо створення спеціального трибуналу за злочин російської агресії з чіткими вимогами до нього. Також за таке рішення раніше проголосував Європейський парламент, що представляє 27 держав-членів ЄС.

“Цей крок є важливим з точки зору символізму, що наші країни-партнери переконалися в тому, що необхідно створити спеціальний трибунал. І дуже важливо, щоб нарешті був створений і юридично зафіксований регламент роботи такого суду, процедура, склад суду. Тому сподіваємося, що вже цьогоріч буде створено такий трибунал”, — каже юрист-міжнародник Олег Горбачов.

За міжнародними законами, одним з ініціаторів такого трибуналу може бути Рада безпеки ООН, однак Росія досі є її членом, і ветує таке рішення.

“У загальному і цілому, ідея створення окремого незалежного міжнародного трибуналу є здоровою. Я думаю, що для цього є дуже переконливі юридичні та політичні аргументи. Але будуть проблеми з реалізацією цієї ідеї, на практиці в ООН дуже складно щось зробити, коли двоє з постійних членів Ради безпеки — Росія і Китай — виступатимуть категорично проти. Тобто навіть якщо буде отримано більшість голосів Генеральної Асамблеї ООН, а потім і схвалено резолюцією Генеральної Асамблеї, що закликає до створення суду, спроба її реалізації на практиці буде доволі складним завданням”, — коментує посол США з особливих доручень Клінт Вільямсон.

Тому інший варіант притягнення Росії та керівництва до відповідальності — це підписання міжнародної угоди між державами, які захочуть приєднатися, щоб спільно створити трибунал над Росією. Важливо залучити до підписання такої угоди і створення трибуналу не лише Європу чи США, а й усі країни світу.

“Безумовно важливо, щоб якомога більше країн з усієї міжнародної спільноти долучилося до ініціативи зі створення спеціального трибуналу, оскільки важливо, щоб ніколи в майбутньому такі прецеденти, як агресія однієї країни стосовно іншої, такі воєнні злочини, злочини геноциду не повторювалися. Тому для збереження міжнародного правопорядку дуже важливо, щоб якомога більше країн приєдналися до ініціативи України. Українська дипломатія зараз активно працює, щоб переконати і деякі країни Азії та Латинської Америки, Африки, щоб ці країни приєднувалися до цієї ініціативи”, — сказав Горбачов.

Фінляндія приєдналася до так званої ключової групи, що працює над створенням спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. Наразі в її складі, крім самої України та Фінляндії, 19 країн і зовнішньополітична служба ЄС.

“Відповідальність Росії за протиправне вторгнення до України та його наслідки буде неповною, якщо залишити поза фокусом злочин агресії. Фінляндія хоче допомогти Україні знайти найефективніші способи притягнути винних до відповідальності”, — цитується міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Хаавісто на сайті МЗС Фінляндії.

Експерти вважають, що підготовка і створення такого спецтрибуналу мають відбуватися ще до закінчення війни, як це було з колишніми керівниками гітлерівської Німеччини.

“Якщо ми згадаємо, ініціатива зі створення Нюрнберзького трибуналу розпочалася ще під час ведення бойових дій у 1942 році, і все одно в 1945 році це призвело до відповідальності нацистського керівництва. Тому за аналогією з тим, що вже було в історії, важливо працювати в цьому напрямку вже зараз”, — вважає юрист-міжнародник.

Ключовою подією на цьому шляху має стати саміт Ради Європи. Він відбудеться лише вчетверте за 73 роки існування організації. Заплановано захід на 16-17 травня в Рейк’явіку (Ісландія). ПАРЄ наполягає, що основним завданням цього саміту має стати робота зі створення спецтрибуналу.

Читайте також: Це декілька юридичних етапів, які можуть зайняти до року: про створення спецтрибуналу проти Путіна та Лукашенка розповіли експерти

Прямий ефір