Європарламент ухвалив резолюцію із закликом створити спеціальний міжнародний трибунал, щоб притягнути до відповідальності за злочин агресії проти України. За аналогією з Нюрнберзьким, коли судили нацистських лідерів, тільки тепер на лаві підсудних має опинитися політичне та військове керівництво Росії, а також Білорусі як держави, з території якої Росія веде війну проти України, передає FREEДОМ.
“Європарламент вважає, що спеціальний міжнародний трибунал повинен мати юрисдикцію для переслідування не тільки Володимира Путіна та політичного і військового керівництва Російської Федерації, а й Олександра Лукашенка та політичного та військового керівництва Білорусі як держави-учасника, з території якої і за матеріально-технічної підтримки якої Російська Федерація веде свою агресивну війну проти України”, — йдеться у резолюції.
В Україні вже працюють слідчі Міжнародного кримінального суду, суду ООН та інших правових інституцій. Це важливо для притягнення до відповідальності російських солдатів та офіцерів, які безпосередньо чинили військові злочини. Спеціальний суд необхідний у тому, щоб покарання понесли люди, які віддають накази.
Однак, за словами експертів, міжнародне співтовариство може піти за іншою процедурою, де не потрібний голос держави-агресора. Потрібна лише політична воля.
А поки що предметніше обговорюється питання створення міжнародної прокуратури — це важлива складова майбутнього трибуналу. Слідчі займатимуться збиранням доказів злочинів російського керівництва. Такий орган може з’явитися вже найближчими тижнями, повідомив єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс.
“Перш ніж дискусії про спеціальний трибунал зможуть отримати достатній консенсус та підтримку на міжнародному рівні, спочатку слід розглянути механізм розслідування. Комісія розмірковує про можливе створення міжнародної прокуратури для початку розслідування злочину агресії з метою збереження та зберігання доказів для можливих майбутніх судових процесів”, — заявив Дідьє Рейндерс, комісар ЄС з питань юстиції в Європарламенті.
Рано чи пізно суд буде створено, зазначають аналітики. Питання лише в тому, чи буде Путін та інші злочинці на лаві підсудних чи вирок оприлюднять заочно. У будь-якому випадку, ключовим тут є рішення суду.
Початок процесу створення спеціального трибуналу для Кремлівської верхівки свідчить, що цивілізовані країни прийняли принципове рішення не залишати Путіну та його посібникам шляхів для відступу.
Читайте також: Допомогу у створенні спецтрибуналу запропонувала Україні Британія