Створення, згуртування, утримання антипутінської коаліції: успіхи та виклики для української дипломатії оцінив Шамшур (ВІДЕО)

Олег Шамшур. Скриншот: uatv.ua

У 2022 році завершився процес, розпочатий у 2013-2014 роках, щодо виходу України на авансцену світової політики. Стало зрозуміло, що питання безпеки та стабільності і в Європі, і в усьому світі не можуть розв’язуватися без України. Такою думкою в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 31 грудня, поділився надзвичайний та повноважний посол, заступник міністра закордонних справ України (2004-2005 рр.), посол України у США (2006-2010 рр.), посол України у Франції (2014-2020) рр.) Олег Шамшур.

Він зазначив, що це насамперед стало досягненням українського народу та Збройних сил України.

“Саме Україна показала, як треба боротися за свободу, незалежність, за цінності, за демократію. Вона справді значною мірою розбудила Захід, пробудила демократичний світ. Показала ще раз, що за демократію треба боротися буквально щодня. І мені здається, те, що Україна стала носієм демократичних цінностей, і що український народ показав, що готовий помирати, на жаль, за ці цінності, свідчить, що Україна є однією з ключових дійових осіб у світовій політиці”, — наголосив гість ефіру.

Говорячи про роль у цьому процесі української дипломатії, Шамшур підкреслив, що надзвичайні обставини вимагають від неї надзвичайних дій, значно ефективніших, іноді більш несподіваних, ніж раніше. Ключовим досягненням українських дипломатів у році, що минає, гість ефіру назвав створення та утримання антипутінської коаліції.

“Головне досягнення, яке українська дипломатія може записати на свій рахунок, це створення, згуртування, утримання антипутінської коаліції. Тут ми були не одні. Вирішальну роль відіграли Сполучені Штати, але та роль, яку відігравала Україна, українська дипломатія була дуже важливою”, — вважає надзвичайний та повноважний посол.

Також, на думку дипломата, українське МЗС змогло утримати інформаційний фронт.

“Другий аспект, де наші дипломати спрацювали дуже добре, це інформаційний фронт: донесення правди про війну в Україні, про те, що перебуває на кону, до наших партнерів, до громадян країн колективного Заходу. Тут, безперечно, велику роль відіграли українські дипломати. Саме дипломати забезпечили переговорний процес, який призвів до масових постачань озброєння, санкцій, гуманітарної допомоги Україні”, — наголосив Олег Шамшур.

Говорячи про виклики для української дипломатії, він зазначив, що вони є саме у цих сферах.

“Дуже важливо утримати і навіть підвищити ефективність діяльності антипутінської коаліції. Дуже важливо знайти можливість говорити постійно не лише з офіційними представниками, а й із суспільствами країн демократичного світу. І на цьому треба, я гадаю, зосередити зусилля. Тобто не думати, що це приходитиме автоматично, а займатиметься цим щодня і займатиметься дипломатично. Дуже важливо, щоб дипломатією займалися люди, які мають необхідні навички та необхідні вміння досягати поставленої мети та ефективно працювати в тих країнах, де вони перебувають, і де вони здійснюють свою дипломатичну місію”, — заявив дипломат.

Він також відзначив важливість продовження дипломатичних зусиль з метою посилення санкційного тиску на РФ.

“Це якраз процес, який має відбуватися постійно, і багато залежить від наших дипломатів, як у ключових країнах, скажімо, у Брюсселі, у Європейському Союзі. Але також залежить від дипломатів, які працюють у всіх країнах антипутінської коаліції. Це досить складне питання. Але я думаю, що ми можемо до цього моменту бути більш-менш задоволені результатами”, — вважає гість ефіру.

Шамшур наголосив, що рух України в ЄС не повинен обмежуватися “приємним, але, в принципі, символічним рішенням щодо надання Україні статусу країни-кандидата”.

“У наших інтересах та в інтересах Євросоюзу, щоб були дотримані та виконані умови, про які говорив Євросоюз, і щоб були відкриті відповідні розділи переговорів з Євросоюзом, які має пройти будь-яка країна-кандидат у члени. Звісно, ситуація ускладнюється тим, що Україна перебуває у стані війни. Але мені здається, що це не повинно бути на заваді і для нас, і для Євросоюзу. Просування України до членства має розпочатися”, — наголосив дипломат, додавши, що Україна та її партнери зацікавлені в тому, щоб з війни Україна вийшла новою, сильнішою, демократичнішою, ефективнішою державою.

Читайте також: На Україну почали дивитись по-іншому через те, як ми вистояли в цій війні: інтерв’ю з Володимиром Фесенком

Прямий ефір