У метро, кав’ярнях, плацкартних вагонах — зустріти донощика в Росії можна всюди. Особливий привід для цього не потрібен. Москвичка Ірина зробила в кав’ярні зауваження відвідувачу за те, що він закликав убивати українців, а той написав донос і викликав поліцію, повідомляє FREEДОМ.
“Спочатку поліцейські обійшлися рекомендацією: “У громадських місцях не треба це обговорювати”, — і вже були готові відпустити дівчину з ОВС, але на допомогу прийшов співробітник кав’ярні: він надіслав донощику посилання на пост Ірини в Instagram із засудженням мобілізації. У підсумку поліцейські виписали протокол за ст. 20.3.3 КОАП про “дискредитацію” російської армії. Повторне порушення цієї статті в російському законодавстві загрожує кримінальною відповідальністю і можливим позбавленням волі”, — ідеться в публікації видання The Insider.
У березні пасажир московської підземки поскаржився на хлопця, у якого в смартфоні нібито були картинки, що дискредитують російську армію. А в травні пильна москвичка написала донос на пасажира метро через його жовто-синій одяг. У заяві вона навіть вказала, що у вагоні їхав лідер “Правого сектора” Дмитро Ярош.
“Відкрила Twitter у метро, зрозуміла, що світить донос, закрила”, — так одна з користувачок соцмережі, яку цитує The Insider, описала свої відчуття від поїздки в громадському транспорті.
Тепер у Росії звести рахунки із сусідом або колегою можна, написавши на нього кляузу. Доносять один на одного й різні табори “вірних путінців”. Так у Бєлгороді одна група волонтерів написала донос у міську прокуратуру на конкурентку — теж волонтерку. Традиційно її звинуватили у зв’язках з Україною та недостатній підтримці президента Росії.
За інформацією The Insider, цього року справ за статтями про дискредитацію й фейки про російську армію стало більше. Левову частину відкривають за доносами. “Стукати” можуть і позаштатні співробітники правоохоронних органів, і звичайні громадяни. Ще 2015 року таємні інформатори спецслужб отримали право на пенсію. Період роботи “стукачем” тепер вносять до трудового стажу, а відомості про роботу передають до Пенсійного фонду. Скільки доносів уже написали в Росії — невідомо. Наприклад, за даними Роскомнагляду, за 2022 рік надійшло близько 300 тисяч звернень росіян.
“У Росії відбувається ренесанс інституту доносів за явного потурання влади і можна навіть сказати за певної мотивації з боку влади. У цьому прямо зацікавлені репресивні органи, які на цьому роблять статистику. Що стосується громадян, це все-таки не опрацьована травма сталінського часу, з усіма цими доносами, і, відповідно, страх. Вони бояться держави, вони бояться довільних репресивних заходів”, — сказав російський адвокат Микола Полозов.
Соціологи припускають, що в міру погіршення військової та загальнополітичної ситуації в Росії, практика кляузництва й репресій там посилиться.
Читайте також: Путінський режим не протягне довше 2024 року, разом із ним закінчаться і репресії, — Барановський
Нагадаємо, за останнє десятиліття людей, які відбувають терміни за політичними статтями, у РФ побільшало щонайменше в 10 разів. У списках російських політв’язнів — 553 особи. Це можна порівняти зі статистикою пізнього СРСР, заявили в Правозахисному центрі “Меморіал”.