Росія утримує в катівнях цивільних людей, яких затримала на окупованих територіях. Наразі немає точних даних про кількість затриманих. В Україні розробили стратегію, яка має допомогти повернути цивільних полонених на батьківщину. Про це сьогодні, 17 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив політолог, член Експертної ради Центру громадянських свобод Михайло Савва.
Він зазначив, що, за оцінками Центру, щонайменше 7 тисяч цивільних Росія утримує у в’язницях.
“Можливо, їх дещо більше. Я не думаю, що їх 28 тисяч, оскільки серед людей, які значаться як зниклі безвісти, як показує світовий досвід, є, на жаль, уже загиблі, є люди, які були звільнені. Тобто реальна цифра менша. У будь-якому разі це величезний масштаб. Такого масштабу позбавлення волі цивільних у світі не було, напевно, з часів Другої світової війни”, — сказав Савва.
За його словами, головна складність у поверненні полонених Росією цивільних полягає в тому, що РФ не робить цього.
“Річ у тім, що цивільних під час обмінів військовополоненими не обмінюють. Їх передають як доповнення якесь понад, що називається. Кого росіяни звільнять, чому вони звільняють саме цих людей — залишається незрозумілим. Це не перспективний шлях звільнення українських цивільних. Я прикинув, нам знадобиться близько 100 років, якщо йти цим шляхом для того, щоб звільнити всіх. Тому, безумовно, потрібна інша стратегія, яку буквально днями Центр громадянських свобод і Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими презентував у Києві. Головний зміст цієї стратегії — посилення дипломатичного, політичного, економічного та гуманітарного тиску на Російську Федерацію для того, щоб вона почала виконувати вимоги міжнародного гуманітарного права і звільнила всіх цивільних без умов і без обмінів”, — повідомив політолог.
Він звернув увагу, що головні елементи цієї стратегії — це використання міжнародної конвенції проти катувань та інших видів жорстокого поводження.
“Росія є учасником цієї конвенції, як і Україна, тобто добровільно взяла на себе зобов’язання виконувати цю конвенцію, але не виконує, бо таке тривале, на невизначений термін перебування цивільних в умовах несвободи, безумовно, є саме по собі жорстоким поводженням. Навіть якби їх не катували, навіть якби їх нормально годували та надавали їм медичну допомогу, чого насправді немає, це все одно було б жорстоке поводження. Тобто цих людей потрібно звільнити”, — наголосив Савва.
Член Експертної ради пояснив, що необхідна пряма комунікація з Росією з питання звільнення цивільних.
“Україна повинна офіційно заявити Росії свої претензії про невиконання нею міжнародної конвенції. Якщо Росія не звільняє цивільних, наступний крок — вимагати вибрати країну арбітра. Якщо протягом шести місяців Росія не погоджується на арбітраж, тоді Україна отримує право звертатися до Міжнародного суду Організації Об’єднаних Націй”, — зауважив він.
Читайте також: Росія не хоче обмінювати українських цивільних заручників: можливі механізми озвучила Скрипник
Нагадаємо, міжнародна комісія Організації Об’єднаних Націй з розслідування порушень в Україні оприлюднила доповідь із новими доказами порушень Росією міжнародного права та вчинення воєнних злочинів. У новій доповіді Комісія зосередила увагу на випадках катувань українських військовополонених. Зазначається, що вони систематичні, схожі в різних місцях позбавлення волі та, ймовірно, заохочуються “згори”.