Стоматологи-волонтери з Литви працюють у селах Харківської області (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У Харківській області працюють лікарі-волонтери з Литви. Це вже другий приїзд фахівців із Вільнюса: спочатку приїжджала команда сімейних лікарів, зараз жителям маленьких селищ і сіл допомагають стоматологи, повідомляє FREEДОМ.

81-річна мешканка села Руська Лозова Любов Без’язична вперше за останні півтора року відвідала стоматолога. Бабуся каже, дуже чекала лікарів, рада, що вони їй змогли допомогти.

В амбулаторії, яка частково вціліла після російської окупації та обстрілів, черга. Тут, уперше з 24 лютого 2022 року приймають стоматологи-хірурги. Христина та Віте — двоє з чотирьох фахівців, які приїхали з Вільнюса з місією допомогти людям на деокупованих територіях Харківської області. Їхні колеги, сімейні лікарі, були тут місяць і розповіли, що медиків не вистачає. В амбулаторії немає води, частково було викрадено та вивезено обладнання, електрика подається від генератора. Попри це волонтери були готові до таких умов. Із собою привезли інструменти та ліки.

“Це ми привезли з Литви, бо кожному — свій інструмент, він краще в руках тримається. А це все ми знайшли в клініці вашої амбулаторії, і вони в шафі автоклавування обробляються, і ось так привозимо”, — каже стоматолог-хірург Христина Жиєдас.

Віте Герджіунаіте приїхала в Харківську область уперше. З колегою просили привезти їх у найвіддаленіші селища і села, де пацієнти довго залишалися без медичної допомоги. За два дні роботи зібрали черги в коридорах. Тут здебільшого люди похилого віку, які не мають змоги покинути домівку. Після спілкування з ними, каже лікар, є розуміння, які медикаменти везти наступного разу:

“О, зараз ми вже список ось такий робимо, що треба ще. Ну, річ у тім, що, коли в клініці, ти знаєш, що там 5 шаф і там є все, що тобі треба, а тут треба розраховувати, як привезти найменше і найефективніше”, — каже Герджіунаїте.

Колега Віте— Христина — у стоматології 25 років. Каже, за свою практику працювала в різних умовах, але українці вразили її своєю стійкістю. Пацієнти розповідають про те, що вони пережили, й зубний біль — не найстрашніше в цих історіях.

“Це не емоції, це сльози, це просто сльози, що вони витерпіли, і як не вистачає надії, як не вистачає якогось плану, що буде далі, коли це буде. Але я завжди кажу — ви вже перемогли, тільки мир ще не настав. Трішки ще терпіння, бо все буде добре і навіть краще!”, — каже Жиєдас.

Лікарі з Литви пробудуть у Дергачівській громаді тиждень. Працюють двома групами, щоб встигнути прийняти якомога більше людей. За перші два дні встигли надати допомогу близько ста пацієнтам. Для наступного візиту готові надати повноцінний комплекс послуг, розповідають представники адміністрації.

“Вони приїдуть ще. Приїдуть, дай Боже, якщо вийде, на спеціалізованому автомобілі. І тоді вони зможуть охопити і прилеглі села, де зовсім-зовсім мало людей, які не можуть сюди дістатися. Їх не треба було вмовляти, їх важко навіть зупинити, скажімо”, — сказала заступниця начальника Дергачівської військової адміністрації Вікторія Колдуненко.

До початку повномасштабної війни в Руській Лозовій працювала амбулаторія сімейної медицини, де були зібрані всі фахівці. І стоматологічний кабінет був оснащений усім необхідним. На початку вторгнення Росії саме в нього було пряме влучення снаряда, і тепер будівля не підлягає відновленню. Нова амбулаторія, яку мали відкрити 26 лютого 2022 року, також пошкоджена обстрілами. Її збираються реконструювати вже після перемоги України у війні.

Читайте також: Харків зберігає залишки ворожих ракет як докази для трибуналу, — Попова

Прямий ефір