Парламент Фінляндії схвалив закон, який дозволить встановити на кордоні з Росією загородження завдовжки 1300 кілометрів, повідомляє агентство Reuters. Зараз Фінляндію від РФ відокремлює простий паркан із колючого дроту. Посилення заходів безпеки пов’язане зі зростанням напруженості між державами на фоні вступу фінів до НАТО, повідомляє UA.
Влада Фінляндії готова перетворити грот Санта-Клауса на бомбосховище місткістю до 4000 осіб при загрозі війни, пише Reuters. Укриття зможе витримати бомбардування, хімічну чи ядерну атаки. У фінів немає страху перед загрозою вторгнення Росії, вони вже мали такий досвід у 1939-му році, коли Радянський Союз напав на Фінляндію. Тоді країна довела, що готова відбити атаку.
“Паніки абсолютно немає, і ми не боїмося. Ми готувалися до всіляких дій, і це стосується наших власних рішень. Бажання країни вступити до НАТО є одним із наслідків вторгнення Росії в Україну, і в загрозах Путіна немає нічого нового”, — сказала міністерка державної власності та відносин з ЄС Фінляндії Тютті Туппурайнен.
15 травня Фінляндія та Швеція офіційно оголосили про намір вступити до НАТО. Після цього в Москві заявили: якщо Фінляндія вступить до Альянсу і розмістить поруч із Росією ударне озброєння, то на них чекають дзеркальні заходи.
При цьому Путін на Каспійському саміті зазначив, що не бачить загроз для РФ із боку скандинавських країн.
5 липня міністри закордонних справ Фінляндії та Швеції підписали протоколи про вступ країн до Північноатлантичного альянсу. Цього ж дня Росія почала відводити війська та техніку від кордону з Фінляндією, повідомляє фінський ресурс Yle із посиланням на супутникові знімки. А міністр закордонних справ Пекка Хаавісто сказав, що вони розраховують на захист разом із натовськими союзниками.
“Наша колективна безпека вимагає підходу на 360 градусів від Арктики на південь. Події в галузі глобальної безпеки, у тому числі на півдні, все більше впливають на нашу безпеку і вимагають від нас зміцнення безпеки по сусідству. Тероризм також є серйозною загрозою для всіх нас”, — резюмував дипломат.
Кордон Росії з Фінляндією становить 1300 кілометрів. Щоб укріпити свою територію, фіни мають намір звести бар’єр на східних рубежах. І 7 липня парламент країни ухвалив таке рішення. Посилена прикордонна огорожа буде встановлена для зон підвищеної небезпеки та критичних ділянок на кордоні з РФ. Насамперед це пункти пропуску та території поряд з ними.
Поява так званої “стіни” є ще одним показником напруженості між державами, каже експерт.
“Раніше досить серйозні були пересування між двома країнами. Фіни їздили до Росії, купували дешевші продукти, але зараз це буде набагато складніше і, я думаю, що в контексті оборонних різних підходів та процесів треба враховувати, що це буде кордон не лише Фінляндії, але й кордон НАТО, який безпосередньо стикається з кордоном Росії. А це два протиборчі нині центри сили та впливу”, — зазначає експерт Інституту демократії та соціального прогресу, засновник СД Платформи Богдан Ференс.
У відносинах між країнами-сусідами були і періоди “відлиги”, більшість фінів були проти вступу до НАТО. Але 24 лютого все змінилося, стверджує Ференс.
Війна в Україні змусила навіть скептиків переглянути свої погляди на погрози Кремля, і тепер фіни холоднокровно готуються до найдраматичнішого сценарію.
“Відносини Фінляндії та Росії будуть не в кращому стані, тому що Фінляндія стане частиною НАТО. Альянс і Росія — це протиборчі сили, тому потрібно очікувати на можливі провокації з боку РФ”, — вважає експерт.
Але є ймовірність, що відносини між країнами можуть знову стабілізуватися, коли Фінляндія стане частиною НАТО, і РФ, можливо, буде обережна у своїх заявах, каже Богдан Ференс.
Читайте также:
У Києві заарештували активи компаній РФ та Білорусі на 8 млрд грн — прокуратура
На Балі стартував основний день зустрічі глав МЗС G-20: головні теми повістки