У російських Telegram-каналах кілька днів тому з’явилася інформація про те, що у керівника Адміністрації президента РФ Антона Вайно планується нарада “щодо забезпечення державних інтересів у мережі інтернет”. Джерело, знайоме з перебігом підготовки наради, повідомило, що один із пунктів, наприклад, звучить як “пріоритезація видачі контенту достовірних ЗМІ у вітчизняних пошукових системах, а також про надання підтримки таким ЗМІ в частині просування в російських соціальних мережах важливого для держави контенту”. Кремль хоче прибрати інтернет до своїх рук, а пошук шляхів блокування VPN-сервісів вважає своїм пріоритетом. Детальніше про те, як РФ цензурує інформацію в мережі — в матеріалі FREEДОМ.
Росія посідає третє місце за рівнем цензури в інтернеті — після Китаю та Ірану, і шосте місце за масштабами обмежень свобод у мережі. Такі результати наприкінці 2022 року опублікувала в щорічному рейтингу міжнародна правозахисна організація Freedom House.
“Ми давно говоримо про це — вже пару років, як будується цифровий ГУЛАГ. Але давайте по-чесному: поки що рівень репресій не можна порівняти зі сталінськими. Але все до цього йде. З погляду маразму вони вже переплюнули сталінські, а з погляду масовості поки що, на щастя, ні. Але це завжди відбувається несподівано”, — каже російський опозиційний політик Геннадій Гудков.
Влітку 2022-го ЗМІ писали, що Головний радіочастотний центр виділив московській IT-компанії майже 60 млн рублів на розробку системи “Окулус”.
Вона на основі нейромереж аналізує фото, відео та тексти на сайтах, у соцмережах і месенджерах на предмет забороненої інформації. У листопаді того ж року білоруська група “Кіберпартизани” оголосила про злам Головного радіочастотного центру Роскомнагляду.
Через найбільший витік документів відомства, яке займається цензурою російських ЗМІ та інтернет-простору, стало відомо, як Роскомнагляд бореться з неугодною інформацією, стежить за росіянами, цензурує інформацію про війну і підчищає негативні коментарі на адресу глави Кремля Путіна.
“На якій підставі Роскомнагляд займається контролем за образами президента в інтернеті, у презентаціях не вказується. Але цю інформацію можна знайти в іншому документі — “Методиці образи президента”. Його автори посилаються на статтю федерального закону “Про інформацію”, яка з’явилася в ньому в 2019 році та яка наказує за запитом Генпрокуратури блокувати образливий щодо органів держвлади контент”, — йдеться в розслідуванні центру “Досьє”.
Кремль також незадоволений наявністю в Росії платформи YouTube і “Вікіпедії”.
Голова Ради з прав людини в РФ Валерій Фадєєв заявив, що “Вікіпедія” — “ідеологічний, політизований продукт, у якому багато спотворень, коли йдеться про політику, історію”. А російське видання “Форбс” писало, що сервіс “ВКонтакте” вже готує свої ресурси для створення заміни YouTube.
“Мотиви очевидні, тому що YouTube відмовляється видаляти відео, які Кремлю не подобаються. “Вікіпедія” теж відмовляється прибирати статті, що не подобаються Кремлю. Вікіпедія, YouTube і Telegram — три джерела інформації, які не підконтрольні Кремлю. І всі їх він намагається ліквідувати, оскільки не виходить взяти під контроль. Але натомість треба щось дати”, — зазначає російський журналіст Ігор Яковенко.
У бажанні створити стерильний російський інтернет, який буде повністю обслуговувати інтереси путінського режиму, Кремль хоче розвивати механізми з виявлення та блокування VPN-сервісів.
ЗМІ писали про те, що під час візиту Сі Цзіньпіна до Москви в березні поточного року китайські фахівці ділилися досвідом з російськими колегами щодо роботи так званого “Великого китайського файрволу” (Great Firewall of China) — системи повної фільтрації вмісту інтернету в КНР.
Щоправда, експерти впевнені, що Росії навряд чи доступний такий рівень технологій. І винен у цьому сам Кремль.
“У нас досить слабкий режим із повною відсутністю держави. У будь-якому разі — це провальні версії. По-перше, тому що для цього потрібні висококваліфіковані програмісти, а вони здебільшого вже виїхали, або сидять на валізах і збираються виїхати з Росії, адже подібна діяльність вимагає свободи, а не тієї клітки, на яку перетворюється Росія”, — акцентував Яковенко.
Війна російської влади з власним народом на тлі війни проти України — так експерти описують те, що відбувається в РФ. Після ухвалення низки нових законів у Росії штрафують і позбавляють волі за статтями про “дискредитацію” армії та “фейки”, тобто за поширення нібито завідомо неправдивої інформації про збройні сили Російської Федерації та про війну проти України.
Читайте також: Позбавляють права на вибір гендеру та релігії — Кремль втручається в приватне життя росіян: нові факти (ВІДЕО)