Почерк армії РФ в чеченській війні та війні проти України один й той самий: мародерства, вбивства, зґвалтування. Завдяки пропаганді в росармії побільшало зневаги до інших народів, до інших людей, імперської зарозумілості. Про це сьогодні, 11 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.
“Тоді формальне гасло було — відновлення територіальної цілісності, боротьба з сепаратизмом. Але, коли Україна боролася з сепаратистською проблемою, нас росіяни дуже різко критикували, намагалися вчити, що нам можна робити, чого не можна. Якось забули при цьому про свою чеченську війну”, — сказав він.
Політолог уточнив, що Україна намагалася розв’язувати цю проблему різними методами, зокрема мирним.
“І якби не було впливу Росії, яка провокувала цей сепаратизм, я думаю, що не було б у нас ні проблеми Криму, ні проблеми Донбасу, тим паче не було б нинішньої війни. Якби Росія, як у 1994 році, не втручалася в українські справи, не допомагала Януковичу суто політтехнологічно, але не втрутилася воєнним шляхом, а у 2014 році напряму втрутилася. Тому цей ланцюжок насильницької поведінки, війни як головного засобу розв’язання політичних проблем почався ще 1994 року, просто тоді ніхто не думав, що це може вийти за межі Росії. Я думаю, що у нас почали усвідомлювати ці ризики імперського насильства й агресії з боку Росії десь 2008 року з російського вторгнення до Грузії”, — висловив думку Фесенко.
За його словами, багато бід і проблем, які зараз притаманні і самій Росії, і які вона створює для інших, для своїх сусідів, насамперед для України, починалися саме в Чечні 1994 року. Суть Росії не змінилася і це — діагноз.
“Перша чеченська війна заклала багато з того, що зараз у нинішній Росії проявилося. Більшою мірою тенденції нинішньої путінської Росії почалися з Другої чеченської війни, але сама ланцюгова реакція почалася тоді — у Першу чеченську війну. І те, що Росія намагалася силою розв’язувати проблему, і зараз ця тенденція триває, просто тоді вони розв’язували всередині Росії, намагалися таким чином зберегти територіальну цілісність Росії, а зараз намагаються демонструвати свої імперіалістичні замашки, відновлювати свій контроль над пострадянським простором, намагаються підпорядкувати собі Україну саме силою — шляхом війни. У цьому плані ставка на війну тоді, мабуть, уперше проявилася, а зараз ми це бачимо в більшому обсязі”, — каже Фесенко.
Він зауважив, що просто тоді Росія була набагато слабшою, а путінська Росія зміцніла, шляхом припливу нафтодоларів провела переозброєння, посилила свою армію і військовий потенціал, має більше грошей для війни. Тому агресія, яка почала проявлятися ще тоді, зараз посилилася.
Читайте також: Російське командування не зважає на втрати, сподіваючись компенсувати їх у січні-лютому — думка
Нагадаємо, як заявив кандидат політичних наук, виконавчий директор “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко, Кремль готував російську аудиторію до повномасштабного вторгнення до України задовго до 2014 року. Але 2014-го пропаганду вивели на новий рівень — вона стала частиною національної політики терору.