Статус воєнного злочинця може бути встановлений тільки за судовим рішенням, — правозахисник

Олександр Павліченко. Скріншот: uatv.ua

Російські військовослужбовці не вважаються воєнними злочинцями доти, доки не буде відповідного рішення суду. Навіть такі докази, як фото і відео, не є приводом називати людину воєнним злочинцем, доки не буде проведено розслідування і не буде винесено вирок суду. Про це сьогодні, 2 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павличенко.

“Статус воєнних злочинців може бути встановлений тільки в результаті судового рішення, а не просто призначення когось воєнним злочинцем і внесення в базу. Це перше. Друге — це комбатанти. Вони не оцінюються як такі, що вчиняють воєнні злочини, якщо окремо не вчиняють такого злочину. Тобто ми можемо говорити про те, що у випадку Волновахи 27 жовтня ті, хто вбив цю сім’ю, є воєнними злочинцями. Але решта з підрозділу, які там перебували, наприклад, не були на місці злочину, у цій ситуації не розглядаються як воєнні злочинці”, — пояснив він.

Павліченко звернув увагу, що комбатанти захищені міжнародним гуманітарним правом і, потрапляючи в полон, не оцінюються як злочинці і як воєнні злочинці.

“Яскравий приклад — засудження трьох українських військовополонених за нібито участь у воєнному злочині. Один із них отримав довічне позбавлення волі, а двоє українських військовослужбовців засуджені до 30 років позбавлення волі так званими “судами”. Це точно таке саме порушення міжнародного гуманітарного права і вчинення воєнного злочину цими органами, бо вони судять за участь у бойових діях військовослужбовців або комбатантів. Точно так само не можна оцінювати як воєнних злочинців усіх тих, хто бере участь по обидва боки як комбатанти”, — зауважив правозахисник.

За його словами, якщо особи людей, які вчинили злочини, встановлені, є фото або відео докази, необхідно проводити слідчі дії, викликати їх на допити, передавати матеріали до суду.

Читайте також: Воєнні злочини “загородзагонів”: про доказову базу та перспективу покарання російських військових розповів Кулик

Нагадаємо, адвокат, експерт Регіонального центру прав людини, керуючий партнер АО “Амбрела” Андрій Яковлєв заявив, що збільшення реакцій світової спільноти на злочини РФ може допомогти зменшити кількість таких злочинів.

Прямий ефір