Статус “іноагента” створює безліч проблем для тих громадян Росії, хто проживає всередині країни — думка правозахисника

Євген Смирнов. Фото: Комерсант

Міністерство юстиції Російської Федерації щоп’ятниці розширює список іноземних агентів. Статус “іноагент” створює великі проблеми для тих, хто проживає у РФ. Багато з тих, хто потрапив до списку іноземних агентів, часто втрачають роботу, як, наприклад, викладачі вишів. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів адвокат, правозахисний проєкт “Первый отдел” Євген Смирнов.

“Звання “іноагента” дійсно почесне, але воно створює безліч проблем для тих громадян Росії, хто проживає всередині країни. Тут одразу виникають складнощі, починаючи від просто побутових. Наприклад, відкрити рахунок у банку — це вже буде велика проблема. Відразу виникають ризики бути притягнутим до адміністративної відповідальності, тому що іноземні агенти зобов’язані вести величезну бухгалтерію, величезну звітність перед Мін’юстом. Вони зобов’язані звітувати про отримання та витрачання всіх грошових коштів. І також іноземний агент зобов’язаний зробити безліч інших бюрократичних дій, за які також може бути притягнутий до відповідальності”, — пояснив він.

Покарання для “іноагентів” передбачено досить вагоме — від штрафу до кримінальної відповідальності. Постійна підзвітність, яку необхідно вести Мін’юсту РФ, може звести з розуму, адже потрібно звітувати за кожну копійку особистих коштів, зазначає експерт.

“Відповідальність досить сувора. Там десятки тисяч рублів штрафу, і згодом кримінальна відповідальність передбачена. Також “іноагент” уражається в правах. Наприклад, не може займатися політичною діяльністю, не може бути обраним до представницьких органів державної влади, не може викладати. А багато іноземних агентів — це викладачі в державних університетах, які після визнання їх такими просто втрачають свій заробіток, свою професію”, — розповів він.

Репресії та страх — ті цілі, які переслідує Російська Федерація в особі Мін’юсту, збільшуючи відповідальність для іноземних агентів і постійно додаючи до нього все нових людей.

“У Мін’юсту дві мети. Перше — це репресії щодо громадянина, тому що ось ці каральні заходи, вони постійно збільшуються. Якщо раніше іноземний агент повинен був тільки звітувати, потім заборонили викладати, потім заборонили займатися політичною діяльністю в Росії. Що буде завтра — невідомо. Друга мета — сіяти страх у суспільстві. Люди бачать, що за абсолютно будь-яку діяльність тебе може бути занесено до цього реєстру. Не всі люди виїхали з Росії, не всі люди мають таку можливість. Багато людей бояться продовжувати займатися тією діяльністю, якою вони займалися багато років”, — повідомив Смирнов.

Читайте також: У Росії зараз немає права, немає справедливих судів, і для росіян це є нормою, — Савва

Прямий ефір