Сьогодні, 14 лютого, у Мюнхені стартувала щорічна конференція з безпеки. Цього року в заході беруть участь понад 50 світових лідерів. Війна РФ проти України — ключова тема обговорень. На конференцію вже прибула українська делегація, а виступ президента Володимира Зеленського заплановано на завтра, передає кореспондент FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.
Серед учасників конференції — керівництво ЄС у повному складі, віцепрезидент США Джей Ді Венс, генеральний секретар НАТО Марк Рютте, лідери практично всіх європейських країн.
Президент України вже провів низку зустрічей, зокрема з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн, президентом Європейської Ради Антоніо Коштою, сенаторами США.
“Хороші зустрічі, важливі зустрічі для України. Була зустріч із сенаторами США з усіх питань, дуже важлива підтримка України”, — розповів Зеленський.
Президент США Дональд Трамп не бере участі в Мюнхенській конференції, американську делегацію очолює віцепрезидент США Джей Ді Венс. Напередодні Трамп заявив, що на полях конференції вперше з 2022 року мають відбутися переговори у форматі Україна — США — Росія. Глава Білого дому анонсував участь деяких посадових осіб високого рівня трьох країн.
В Офісі президента України заявили, що до зустрічі з росіянами не готуються. Можливість старту таких переговорів не підтверджує і президент Володимир Зеленський.
“Мені про це нічого не відомо, але, можливо, хтось знає більше за мене… Було багато інформації про якісь зустрічі з якимись росіянами, а також із кимось із Росії та Америки в Саудівській Аравії. Було багато такої інформації. Я буду дуже чітким. Я не хочу зустрічатися тільки з росіянами, просто щоб зустрітися. Ми бачимо порядок зустрічей таким: Сполучені Штати, Європа, потім Росія, щоб бути готовими до цієї зустрічі”, — наголосив він.
Зеленський вкотре акцентував, що Україні потрібні гарантії безпеки. Чи будуть вони включати вступ України до НАТО, чи ні, але країна повинна мати все необхідне для оборони. Президент наголосив, що в разі укладення миру без гарантій, наступною жертвою Росії може стати Європа. Зеленський нагадав, що РФ збільшує свою армію ще на 150 тис. осіб, які можуть опинитися в Білорусі, а далі, цілком імовірно, і на території Європейського Союзу.
“Вони можуть піти в Україну, або вони підуть у Польщу, або в країни Балтії. Думаю, така в Путіна ідея. І за даними, які я отримую від розвідки, він готує війну проти країн НАТО наступного року. Ми зупинимо цього божевільного хлопця, і в нас не буде війни у світі, в Європі. Але ви не зупините його просто словами. Як його зупинити? За допомогою гарантій безпеки для нас. Я сказав: ми хочемо НАТО, я не хочу залишати українців без гарантій безпеки, якщо нам не нададуть вступ до НАТО сьогодні. Якщо це не станеться сьогодні, то тоді давайте збільшимо нашу армію вдвічі, із забезпеченням системами ППО на 100%, а не на 15, 25 чи 32%. Нас треба забезпечити протиповітряним щитом на всі 100%”, — заявив глава України.
Позицію президента України щодо гарантій безпеки та умов перемовин із Росією поділяє єврокомісар із питань оборони та космосу Андрюс Кубілюс.
“Насамперед, щоб переходити до переговорів, нам, Євросоюзу разом зі Сполученими Штатами, потрібно реалізувати другу частину формули “мир через силу”. Ми повинні надати Україні додаткову міць. А це означає — додаткову зброю, інше військове обладнання. Воно потрібне для того, щоб Україна разом із нами показала Росії, що вони нічого не зможуть домогтися в Україні. Щоб їм теж було б вигідно сісти за стіл переговорів. Але переговори повинні йти дуже чітко і прозоро. І за столом переговорів мають сидіти українці, американці, європейці та росіяни”, — наголосив Кубілюс в інтерв’ю телеканалу FREEДOM.
Наразі триває офіційна частина відкриття Мюнхенської конференції з безпеки. Уже відбулися виступи президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн і віцепрезидента США Джей Ді Венса.
Голова Єврокомісії вкотре наголосила, навіщо потрібно підтримувати Україну — це насамперед в інтересах ЄС і в інтересах загальної безпеки. Вона, як і президент України, вважає, що за столом переговорів і врегулювання питання війни загалом має брати участь, зокрема, і Європейський Союз. Фон дер Ляєн ще раз заявила, що майбутнє України — в Європейському Союзі.
Далі на конференції має стартувати дискусія “Стратегічні інвестиції. Майбутнє співробітництво США та України у сфері безпеки” за участю Володимира Зеленського. А ввечері у президента України запланована зустріч із віцепрезидентом США. Завтра у глави держави теж досить щільна програма, зокрема виступ на Мюнхенській конференції.
На полях заходу вже відбулася зустріч глави Офісу президента України Андрія Єрмака з Кітом Келлогом, спеціальним представником президента США. Учасники обговорили продовження підтримки України, а також візит Кіта Келлога до Києва.
Читайте також: Я не бачу у США готового плану закінчення війни, — президент України
Нагадаємо, з 14 по 16 лютого в Мюнхені (Німеччина) відбувається щорічна Мюнхенська конференція з безпеки. Війна Росії проти України — одна з ключових тем заходу.
У конференції бере участь президент України Володимир Зеленський, на полях заходу він проводить низку зустрічей із лідерами різних країн, провідними політиками.
Читайте також: Конференція з безпеки розпочинається в Мюнхені — перші кадри (ФОТО, ВІДЕО)