США зробили перший крок, підготувалися до подальших перемовин, — політолог про візит Блінкена на Близький Схід

Ентоні Блінкен. Фото: ap.org

Нинішній візит державного секретаря США Ентоні Блінкена на Близький Схід порівнюють із турне Генрі Кіссінджера 1973 року під час війни Судного дня. Тоді човниковою дипломатією і спробою умовити сторони сісти за стіл перемовин Кіссінджеру вдалося це зробити. Але нинішня ситуація кардинально відрізняється від тієї, яка була 1973 року. Таку думку сьогодні, 15 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Ігор Рейтерович.

Тому, за його словами, що тоді була війна між Єгиптом і Сирією з Ізраїлем, а зараз війна з терористами.

“І в цьому плані дуже складно посадити те, що не визнано або визнано терористичним за стіл перемовин. Це дуже важливий момент. Тому в цьому контексті тут завдання, з одного боку, простіше у Блінкіна, напевно, з іншого боку, воно набагато складніше. Тому що немає ще й єдності серед країн регіону взагалі, як поводитися щодо цієї ситуації. Але те, що такі спроби він робить, це варте насправді поваги, тому що йдеться про необхідність миру, про те, щоб не страждали мирні жителі що в Ізраїлі, що в Палестині, у секторі Гази. І для того, щоб якимось чином швидше це питання розв’язати”, — сказав Рейтерович.

Політолог поділився своїм баченням, як розвиватиметься ситуація:

“Буде проведена наземна операція, вона буде досить тривала за часом, навряд чи два-три тижні. А вже після того, як буде досягнуто результату — установлено повний контроль Ізраїлю над сектором Гази, щонайменше, почнуться тоді якісь перемовини. І тут якраз Сполучені Штати зіграють дуже важливу роль. Зрозуміло, що до цього часу відбудуться, найімовірніше, якісь зміни на нафтовому ринку. Про це були вже відповідні заяви, але вони не будуть такого катастрофічного характеру, наприклад, як це було в 70-ті або 60-ті роки минулого століття. Це буде дещо інша історія, і це буде більше елемент ситуативного тиску з метою посадити всі сторони за стіл перемовин. А далі, коли ця наземна операція буде закінчена, ХАМАС фактично буде знищений, можна буде про щось говорити і про щось домовлятися”.

Рейтерович наголосив, що питання в тому, з ким це відбуватиметься і які країни регіону готові будуть узяти на себе відповідальність за майбутнє, зокрема палестинців, і за формування створення цієї незалежної держави, і загалом ліквідацію будь-яких терористичних угруповань, які в цьому регіоні є. Це вже питання ні до Блінкена, ні до США.

“Зараз Америка зробила перший крок, вони підготувалися до подальших перемовин. Але далі, звичайно, залежатиме від того, як ситуація розвиватиметься в Ізраїлі. Усе-таки треба розуміти, що Ізраїль зараз набагато впевненіше себе почуває, ніж це було 1973 року, і він спершу досягне поставлених своїх цілей, а потім уже можна буде почати якісь розмови. Але те, що попередньо вони вже готуються, — це дуже важливий крок, тому що, як свідчить досвід і світова історія, в принципі, такі перемовини довго готуються, але потім дуже швидко запускаються і ухвалюють рішення, які досить швидко реалізуються на практиці”, — підсумував Ігор Рейтерович.

Читайте також: Для України абсолютно підходить формат гарантій безпеки за ізраїльською моделлю — роз’яснення політолога

Нагадаємо, спочатку візит держсекретаря США Ентоні Блінкена на Близький Схід мав тривати два дні — це насамперед поїздка до Ізраїлю, а потім до сусідньої Йорданії, де частину населення становлять палестинці. Але потім турне подовжили, і Блінкен також побував у Катарі, Бахрейні, Саудівській Аравії, ОАЕ та Єгипті. Метою візитів держсекретаря було вплинути на війну ХАМАС проти Ізраїлю.

Прямий ефір