Китайський експорт автомобілів, обладнання та механізмів до Росії цього року скоротився на 15%. Такі дані наводить статистика Головного митного управління КНР. Істотне падіння почалося у березні, коли постачання китайської продукції РФ зменшилися відразу на чверть. Причому, як зазначають експерти, скорочення торкнулося товарів, які є найбільш чутливими з погляду вторинних санкцій, повідомляє FREEДОМ.
Ще у грудні минулого року у Вашингтоні заявили про те, що США накладатимуть вторинні санкції на банки та інші фінансові організації, які допомагають Росії укладати угоди щодо закупівлі обладнання для військово-промислового комплексу. Переконати Пекін припинити роботу з агресором — одна з цілей візиту до Китаю держсекретаря США Ентоні Блінкена. У відомстві заявили, що зближенням Москви та Пекіна стурбовані не лише американські, але і європейські політики.
“Якщо ви бачили бесіди, які держсекретар вів за останні кілька тижнів спочатку в Брюсселі, де зустрівся з міністрами закордонних справ країн НАТО, потім — на зустрічі з міністрами закордонних справ країн G7, то ви звернули увагу на ту стурбованість, яку поділяють наші союзники та партнери, а також наше спільне переконання в тому, що Китай не може заявляти з одного боку, що “він прихильний до європейської безпеки”, а з іншого боку продовжувати підживлювати найбільшу загрозу для Європи з часів закінчення холодної війни, — зазначив речник Державного департаменту США Метью Міллер.
Видання The Wall Street Journal із посиланням на власні джерела пише про те, що США розробляють санкції, які ізолюють низку китайських банків від світової фінансової системи. За словами американських чиновників, Китай став головним постачальником електросхем, деталей для літаків та верстатів у федерацію. При цьому деякі банки піднебесної виступають посередниками у сірих схемах постачання для російського ВПК. Водночас агентство Reuters з посиланням на американських чиновників пише, що у 2023 році 90% російського імпорту мікроелектроніки становили товари з Китаю.
“Коли справа доходить до російської оборонно-промислової бази, основний внесок у неї зараз робить КНР. Ми бачимо, як Китай ділиться верстатами, напівпровідниками та іншими предметами подвійного призначення, які допомогли Росії відновити оборонно-промислову базу, деградації якої сприяли санкції та експортний контроль”, сказав держсекретар США Ентоні Блінкен.
“КНР постачає Росії значні обсяги верстатів, мікроелектроніки, оптики, БпЛА та технологій крилатих ракет, а також нітроцелюлози, яку Росія використовує для виробництва палива. Ми вважаємо, що ці матеріали допомагають пожвавити російську оборонно-промислову базу, яка інакше зазнала б значних невдач через санкції та експортний контроль з боку Сполучених Штатів, а також наших партнерів та союзників”, — звернув увагу заступник спікера Держдепу США Ведант Пател.
Китай звинувачення у співпраці з федерацією у військовій сфері відкидає. Відносини з Москвою у Пекіна давні та не припинилися навіть після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Проте постачання товарів подвійного призначення, як запевняють у Міністерстві закордонних справ КНР, регулюють.
“Ми завжди контролювали експорт товарів подвійного призначення відповідно до закону. Ніхто не повинен очорняти чи нападати на нормальні міждержавні відносини між Китаєм та Росією та завдавати шкоди законним правам та інтересам Китаю та китайських підприємств. Китай вживе рішучих заходів для захисту своїх законних прав та інтересів”, — прокоментувала ситуацію речниця Міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін.
До запровадження масштабних санкцій щодо китайської банківської системи Вашингтон сподівається на врегулювання ситуації шляхом дипломатичних зусиль. Якщо Пекін не змінить риторику, готові вжити власних заходів, заявили в Держдепартаменті США.
Читайте також: Китай заробляє гроші на Росії: нюанси співробітництва двох країн назвав китаїст
Нагадаємо, кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус заявив, що ціни на китайські товари в Росії вищі, ніж в інших країнах, через відсутність альтернативних варіантів для країни-агресора в умовах санкційних обмежень.