США вперше передають Україні JSOW: які можливості з’являться у ЗСУ, розповіли експерти

Пілот оглядає подвійний пусковий елемент із ракетами JSOW. Фото: mil.in.ua

Україна отримає як військову допомогу від США крилаті авіабомби, яких раніше не отримувала. Це ракети Joint Standoff Weapon (JSOW). Вони увійшли в пакет допомоги на суму 7,9 млрд дол, який виділив Білий дім наприкінці вересня.

Як російський КАБ, тільки дорожче і точніше

Майже 2,5 млрд дол. з пакета допомоги США підуть на закупівлю озброєння у міжнародних компаній. Кошти планують витратити в найближчі місяці. На закупівлю крилатих авіабомб виділили 375 млн дол.

“Я оголошую про збільшення допомоги для України у сфері безпеки та низку додаткових дій, які допоможуть Україні виграти цю війну. Для підвищення можливостей України із завдаванням ударів на великі відстані я прийняв рішення надати Україні боєприпас великої дальності Joint Standoff Weapon”, — повідомив президент США Джо Байден.

Білий дім оголосив про допомогу, коли президент України Володимир Зеленський був із робочим візитом у Вашингтоні. Експерти не виключають, що передача таких авіабомб буде компромісом, адже в України залишається військова потреба бити із західної зброї по території РФ.

AGM-154 JSOW призначені для використання проти малозахищених цілей, наприклад легкоброньованої техніки і вантажівок, літаків на аеродромах, а також зенітно-ракетних комплексів. За словами військових експертів, дальність застосування авіабомб дасть змогу Збройним силам України ефективно знищувати російські прифронтові склади боєприпасів і паливно-мастильних матеріалів, бити по позиціях, комунікаційних вузлах і живій силі противника.

Ракети JSOW вважають високоточними. Боєприпас має інфрачервону головку самонаведення, невразливу для радіочастотних перешкод.

При цьому одні експерти зазначають, бомба малопомітна для засобів ППО, тому її практично неможливо збити. Інші експерти навпаки кажуть, що у випадку з високою щільністю російських ППО авіабомби ризикують бути збитими.

Для аналога російської КАБ — коригованої авіаційної бомби — AGM-154 JSOW є досить дорогим боєприпасом. Залежно від модифікації, його ціна становить 300 тис. дол. і суттєво вище.

“Згідно з даними, станом на 2015 рік було вироблено 2 517 одиниць JSOW, з яких 1 983 для ВМС США і 523 для Повітряних сил, а загальний план виробництва цих боєприпасів становив 3 334 одиниці. Також від цієї цифри слід відняти ту кількість JSOW, яку було використано під час бойових дій, насамперед під час війни в Югославії, Афганістані та Іраку, а також навчань. За оцінками, загалом було витрачено близько 400 JSOW. Таким чином, можна припустити, що в США може бути понад 2 000 одиниць JSOW”, — йдеться в публікації Defence Express.

Ці авіабомби можна запускати з винищувачів F-16. Діапазон дії JSOW дозволить українським пілотам триматися на безпечній відстані від лінії фронту поза досяжністю російської ППО.

А пілотів, навчених на F-16, наступного року стане більше. Президент США Джо Байден доручив Пентагону розширити програму підготовки на 18 льотчиків. Раніше у вересні стало відомо, що перша група українських пілотів розпочала теоретичне навчання на винищувачах F-16 у Румунії, а до практичних занять може перейти в найближчі кілька місяців.

Оцінки експертів

Детально про можливості, переваги та недоліки ракети JSOW в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Богдан Долінце, авіаційний експерт, член громадської ради при Державній авіаційній службі;
  • Костянтин Криволап, авіаційний експерт;
  • Анатолій Храпчинський, експерт у сфері авіації, заступник генерального директора компанії з виробництва засобів радіоелектронної боротьби.

БОГДАН ДОЛІНЦЕ: Ракетами JSOW можна ефективно вражати аеродроми і не тільки

— Дальність стрільби у JSOW трохи більша, ніж у її аналога JDAM, якраз коштом вищих аеродинамічних показників. І трохи вища точність якраз завдяки використанню не тільки супутникової та інерціальної системи наведення, а, зокрема, завдяки застосуванню додаткової інфрачервоної головки самонаведення, яка дає змогу на фінальній стадії польоту здійснювати додаткову корекцію для уражень.

Важливий складник – так званий унітарний боєприпас, який складається фактично з осколково-фугасного боєприпасу. Якщо ми говоримо про крилату авіаційну бомбу типу JSOW, як правило, йдеться про низку різних варіацій. Так званий кластерний або касетний боєприпас, який має близько півсотні додаткових елементів – невеличких бомб типу BLU, які розсіюються по площі та наносять додаткове ураження наземній силі, обладнанню та легкоброньованій техніці, яка знаходиться на цій території. Є ще дві модифікації ударних бомб, які дають змогу знищувати більш захищені об’єкти.

Найімовірніше, Україна отримуватиме ці боєприпаси саме в базовій версії. Це AGM-154А JSOW, яких було найбільше вироблено. Вони можуть бути досить ефективні для знищення різних об’єктів, таких як аеродроми противника, комунікаційні вузли зв’язку, системи протиповітряної оборони. Як правило, йдеться про менш захищені цілі, які є досить чутливими до масованих вибухів невеликої потужності.

КОСТЯНТИН КРИВОЛАП: Постачання JSOW Україні стануть компромісом

— JSOW — це спосіб обійти “червоні лінії”. Можливості подолання російських засобів ППО цими бомбами сильно обмежені. Тому я не думаю, що ці бомби стануть чимось таким, що сильно зможе вразити росіян. І справді, це постачання буде радше компромісом, який дає змогу зробити так, щоб і вівці були цілі, і вовки ситі.

Ракета б’є не дуже далеко. Але все ж таки нею можна бити на 20-40 кілометрів. Будемо вважати, що це дуже добре. Але ми очікували, звісно, зовсім інших рішень і можливостей. Радує те, що у F-16 з’явилося озброєння, яке хоч трошки можна використовувати на лінії бойового зіткнення. Тому що все інше, що в нас зараз є, це гармата і ракети “повітря-повітря” на короткі дистанції, які дають змогу ганятися за ракетами та збивати “Шахеди”. З одного боку, нібито спасибі за те, що дали хоча б це, а з іншого боку, ми очікували зовсім іншого.

У момент розвалу Радянського Союзу на його складах, як і на складах усього Заходу, накопичилася величезна кількість некерованих бомб різного калібру. І для того, щоб цю програму якось вирішити, група вчених вирушила досліджувати це питання і знаходити рішення. І у росіян з’явилися ці звичайні бомби УМПК. В американців це JDAM. У французів це Hammer.

Інша частина вчених пішла шляхом створення бомби планування, високої точності. І в результаті цих досліджень з’явилася JSOW. Це бомба, яка важить 500 кг. У ній близько 230 кг вибухівки. Вона навіть зовні не схожа на бомбу в нашому звичайному уявленні, тобто якийсь циліндр, ззаду якесь оперення. Ця бомба за контуром вона навіть схожа на JASM-158, але вона значно менша за габаритами.

JSOW — високоточна, відпрацьована. І найприємніше в цих бомбах для нас це те, що вони ці озброєні касетним боєзапасом, який може вражати техніку.

Якщо це удар по аеродрому, то значна частина авіаційної техніки може бути уражена. Якщо це удар по скупченню військових і техніки, то її касетні боєприпаси пробивають цю броню на 9 міліметрів у середньому.

Вона могла б бути дуже хороша, якби не було б такої високої щільності російських засобів ППО, за якої досить важко наближатися до лінії бойового зіткнення. Ми стаємо вразливими для тих самих С-300, С-400. Тому знищення ППО стає першочерговим завданням.

І тільки коли системи ППО будуть серйозно проріджені або будуть зроблені спеціальні операції, які дозволять їх нейтралізувати, тільки після цього ми зможемо користуватися цими бомбами на їхню дійсну дальність, на 120 кілометрів.

АНАТОЛІЙ ХРАПЧИНСЬКИЙ: Ракетами JSOW Україна зможе бити не так далеко, як їй потрібно

— Потрібно розуміти, які завдання ми будемо виконувати цими ракетами. Якщо ми працюватимемо по місцю зосередження, припустимо, по піхоті, великій кількості техніки, то потрібно використовувати касети. Якщо ми говоримо про знищення бункерів, то там є інші засоби корисного навантаження, які виконують функцію пробивання бункерних систем.

Але нам не потрібно розкривати можливості використання цих бомб і те, які операції планує Сила оборони України. Так само як і не потрібно говорити, що ми отримаємо ракети JASSM і можливий дозвіл на використання західного озброєння вглиб РФ. Тому що, в принципі, ми західне озброєння вже використовуємо по території Російської Федерації. Ми використовуємо авіабомби, якими було знищено велику кількість мостів у Курській області.

Тому тут я б тримав частину інформації в таємниці, щоб не розголошувати можливі типи операцій, які можуть робити Сили оборони.

Використання літаків F-16 можна буде як для захисту повітряного простору, так і, припустімо, для уражень по тимчасово окупованій території, або ж по території Російської Федерації. Головне, що саме нам дадуть під крило.

Якщо ми говоримо про авіабомби JSOW, то радіус їхньої дії 110-130 кілометрів, і зрозуміло, що цими засобами можна працювати по лінії фронту, або ж по прикордонних територіях. Але нам необхідні засоби, які працюють на більш далеку відстань для того, щоб завдавати стратегічних ударів по території Російської Федерації.

Читайте також: Захід знову в українському контексті: підсумки візиту президента Зеленського до США оцінили експерти

Прямий ефір