США самі почали відмовлятися від російського збагаченого урану й можуть створити альтернативу йому для ЄС, — економіст

Олег Пендзин. Фото: facebook.com

Сполучені Штати Америки почали відмовлятися від російського збагаченого урану й можуть створити для Європейського Союзу альтернативу закупівлі ядерних збірок не у РФ. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

“Якщо ми уважно подивимося, то десь половина світових реакторів зі збагачення урану розташовані на території Російської Федерації. І країни, які мають мирну ядерну енергетику, досить активно завжди співпрацювали з РФ на шляху збагачення урану для підготовки ядерних збірок, ядерного палива, іншими словами, для ядерних електростанцій. На сьогодні через агресивні плани Російської Федерації та через те, що в реальній дійсності вона дуже сильно порушила міжнародні норми законодавства, норми права міжнародного, Америка активно зараз почала відмовлятися від того збагаченого урану, який вона закуповувала в Російській Федерації”, — сказав економіст.

Він нагадав, що президент Сполучених Штатів Джо Байден підписав закон про заборону імпорту російського збагаченого урану.

Пендзин наголосив, що паралельно з цим американці вкладатимуть досить великі кошти для створення систем збагачення урану на власній території та в Латинській Америці.

“У цій ситуації в майбутньому планується, що всі ядерні збірки, які сьогодні здійснює Westinghouse (“Вестінгауз”), будуть проходити й вироблятися з урану, який не матиме нічого спільного з російським. Що це для Російської Федерації? Звичайно, це зменшення доходів від експорту своєї енергомісткої продукції — раз. По-друге, потрібно розуміти, що це дає альтернативу європейцям, тому що насправді на сьогодні й у багатьох ядерних електростанціях Європейського Союзу використовуються ТВЕЛ, використовуються ядерні збірки, які виготовляються у РФ. Власне, це є основною причиною, чому в жодному санкційному пакеті на сьогодні немає якихось введених санкцій проти “Росатома”, — пояснив економіст.

Пендзин констатував, що це питання досить серйозне з точки зору пошуку альтернативи російському урану.

“І якщо Сполучені Штати досить швидко проведуть створення нових потужностей зі збагачення урану, то в Європи з’являється альтернатива закупівлі ядерних збірок не в Російській Федерації, а в Сполучених Штатів Америки, що, звісно, буде сприйнято Європою в позитивному сенсі, бо це, по-перше, відбуватиметься в рамках Північноатлантичної співдружності, по-друге, це значно зменшить залежність ядерної енергетики Європейського Союзу від “Росатома”, — сказав виконавчий директор Економічного дискусійного клубу.

За словами Пендзина, йдеться й про альтернативу для України, яка вже й зараз використовує у своєму ядерному паливі те, що пропонує Westinghouse.

“Потрібно розуміти, що ситуація, яка є на сьогодні, вимагає глибшої співпраці з цією американською компанією. І я думаю, що в майбутньому Україна перейде повністю на ядерні збірки, які будуть поставлятися американцями”, — сказав економіст.

Водночас він вважає, що повністю витіснити Росію з цього ринку навряд чи вдасться.

“Російська Федерація поставляє ядерні збірки на ті ядерні електростанції, які… Зрештою, в Туреччині вона зараз закінчує будівництво. Ба більше, на сьогодні ядерна електростанція в Угорщині, по суті, перебуває під контролем “Росатома”. Тобто потрібно розуміти, що ті потужності, які на сьогоднішній момент перебувають під жорстким контролем “Росатома”, навряд чи перейдуть на будь-які інші ядерні збірки. А там, де, наприклад, та ж Франція, національна енергетична французька компанія, яка експлуатує ядерні електростанції на території Франції, ось, так, це дуже серйозний ринок, який може бути повністю переведений на американські збірки”, — сказав Пендзин.

Читайте також: Російський уран більше не надходитиме до США: Байден підписав закон

Нагадаємо, 1 травня стало відомо, що Сенат США підтримав закон про заборону імпорту збагаченого урану з Росії.

Прямий ефір