У рамках чергового пакета військової допомоги Сполучені Штати Америки вперше передадуть Україні касетні боєприпаси подвійного призначення.
Міжнародна конвенція 2008 року, яку підписали понад 100 держав світу, забороняє їхнє використання, передачу, виробництво та зберігання. Однак ні Україна, ні Росія, ні США цей документ не підписували.
Варто зазначити, що російська армія ще з 2014 року неодноразово бомбардувала українські міста касетними боєприпасами, внаслідок чого загинули десятки тисяч мирних жителів.
У 2022 році низка неурядових організацій заявили, що Україна — єдина зона, де сьогодні використовуються касетні боєприпаси. Йшлося саме про дії російської армії.
Рішення США про передачу Україні касетних боєприпасів
Надання касетних снарядів для Збройних сил України (ЗСУ) схвалив особисто президент Сполучених Штатів Америки Джозеф Байден, передає ВВС.
За його словами, “це було дуже важке рішення, але в українців закінчуються снаряди”.
Заступник міністра оборони США Колін Каль зазначив, що США працюють з Україною над мінімізацією ризиків, пов’язаних із цим рішенням, інформує Euronews.
“Український уряд надав нам письмові гарантії відповідального використання боєприпасів, зокрема, що вони не використовуватимуть ці снаряди в населених пунктах і містах, і що вони фіксуватимуть, де вони застосовували ці снаряди, що спростить подальші зусилля з розмінування”, — наголосив Колін Каль.
Своєю чергою, радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван наголосив, що Росія з самого початку цієї війни застосовує касетні боєприпаси для нападу на Україну.
“Росія використовує касетні боєприпаси з високим коефіцієнтом снарядів, що не розірвалися, – від 30 до 40%. У цих умовах Україна запросила касетні боєприпаси для захисту своєї суверенної території. Бомби, які ми постачаємо, мають рівень снарядів, що не розірвалися, набагато менший, ніж у тих, які використовує Росія, не вище 2,5%”, — повідомив Джейк Салліван.
Експерти вважають, що касетні снаряди допоможуть Збройним силам України заощаджувати боєприпаси і завдавати ударів по скупченню техніки противника.
“Цей боєприпас чимось нагадує навіть ракету, яка під час пострілу розлітається на близько 350 маленьких снарядів. І вони накривають площу близько 700 квадратів, тобто дуже велика територія. І там взагалі нічого не залишається, не тільки живих, а й техніка розлітається, тобто повністю накривається територія”, — розповів генерал-майор Служби безпеки України (СБУ) і заступник голови держоргану спецпризначення (2014-2015) Віктор Ягун.
Касетний снаряд — це вид боєприпасів, який містить у собі кілька сотень однотипних касетних бойових елементів, які розкидаються над поверхнею землі. У момент вибуху вони розлітаються на величезні площі, що дає змогу вражати одночасно якомога більше цілей.
До цього виду боєприпасів можуть належати авіабомби, артилерійські снаряди, бойові частини реактивних систем залпового вогню і головні блоки тактичних ракет. “Касетники” можуть використовуватися як для ураження цілей, так і для дистанційного мінування.
Застосування цієї зброї заборонено Конвенцією щодо касетних боєприпасів, яку було підписано в Осло 2008 року. Міжнародний документ набув чинності 2010 року. Його підписали 108 країн, ще 13 держав підписали, але поки що не ратифікували угоду.
Конвенція передбачає заборону на використання касетних боєприпасів, а також відмову від їх виробництва і зберігання. При цьому, низка держав з найбільшими арміями світу, зокрема Росія, США та Китай, не підписали цю угоду.
Читайте також: Касетні боєприпаси увійшли до нового пакету допомоги Україні від США — усі деталі (ВІДЕО)
Передача Україні касетних боєприпасів в огляді експертів
Про те, як касетні боєприпаси можуть допомогти українській армії, в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Микола Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України у 2005-2010 рр.;
- Ігор Романенко, генерал-лейтенант у відставці, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”;
- Павло Нарожний, військовий експерт;
- Іван Ступак, військовий експерт Українського інституту майбутнього.
- Сергій Братчук, речник Української добровольчої армії “Південь”.
МИКОЛА МАЛОМУЖ: Передача ЗСУ касетних боєприпасів буде великим плюсом у стратегічних і тактичних операціях
— Насамперед потрібно відзначити те, що 120 країн підписали конвенцію про нерозповсюдження касетних боєприпасів. І зараз Німеччина, Канада, Іспанія, Португалія, Великобританія та інші країни заявили про те, що вони не підтримають таку передачу.
Я прямо скажу: конвенція була підписана в той час, коли не було повномасштабної війни. Це передбачало локальні війни, щоб не використовувати їх у населених пунктах. Наприклад, війна в Сирії або інші конфлікти.
Індекс їхнього розриву дуже великий, особливо в росіян — 30-40%, вони наносять удари, елементи розлітаються, вибухають, і страждають не тільки військовослужбовці, а й цивільне населення, яке там перебуває.
Відповідно до принципів міжнародного права, ми маємо право захищатися. Тим більше, що ворог сам використовує касетні боєприпаси. Американці нам передають, що тільки 2%, можливо, не розриваються, а в росіян не розриваються 30-45%…
Вони б’ють по мирному населенню, по містах, а ми — ні. Тобто це якась подвійна політика деяких країн. Ми маємо повне право, згідно з міжнародними нормами і правилами ведення війни, захищатися.
З іншого боку, це дуже потужні снаряди, які масово знищують живу силу, автомобільну, броньовану техніку. Третя складова — це удари і мінні поля. І четверте — це те, що вони, як правило, будуть всі будуть вибухати. Тобто буде мінімальний залишок тих, які не розірвалися.
Це ефективний засіб для ведення наступальних операцій і розмінування. Я думаю, що передача Україні касетних боєприпасів буде великим плюсом у процесі тактичних і стратегічних наступальних операцій.
ІГОРЬ РОМАНЕНКО: Росіяни використовують касетні бомби з 2014 року
— Нам необхідно пробивати досить сильну оборону противника, яку він формував, наприклад, на Запорізькому напрямку. Це три лінії з глибиною не менше 30 кілометрів, фортифікаційні бетонні споруди, рови, протитанкові загородження, інженерні мінування. Причому друга лінія, до якої ми ще не дісталися, потужніша, ніж перша.
У другій лінії знаходяться протитанкові засоби, артилерійські засоби, резерви живої сили противника, які вони використовують, перекидають на ті напрямки, де ми захопили ділянки першої їхньої лінії оборони.
У такій ситуації, звичайно, необхідні засоби, подібні до касетних боєприпасів.
Тут треба нагадати, що три країни Америка, Росія і Україна не підписали договір [про використання касетних боєприпасів].
Американці довго їх тримали і надавали реактивну частину від снаряда, відстиковуючи касетну.
А тепер можуть передавати нам цей заряд із касетною боєголовкою, яку можна і потрібно використовувати, тому що росіяни це роблять із 2014 року. І нам треба активно протидіяти цьому всьому, як в обороні, так і в наступі.
ПАВЛО НАРОЖНИЙ: Завдяки касетним боєприпасам загине більшість російських “визволителів”
— Касетний боєприпас — це контейнер. Це або ракета, або авіаційна бомба, або артилерійський боєприпас, які в повітрі розкриваються, і з нього випадає велика кількість боєприпасів.
Ці гранати у великій кількості засипають територію. І замість одного вибуху виходить велика кількість вибухів. Кожна така граната начинена великою кількістю спеціально виготовлених осколків: або сталевих кульок, або кульок з іншого сплаву. І ефект виходить абсолютно інший.
Наприклад, піхотинець сховався в бліндажі, така граната може скотитися в окоп і через якийсь час вибухнути. Сама по собі граната дуже маленька, в ній 15-20 грам тротилу і велика кількість осколків. Людина буде не вбита, вона буде поранена, у ній буде велика кількість цих осколків, і її після цього будуть дуже довго лікувати.
Це універсальний боєприпас, який знищує і піхоту, і бронетехніку, яка знаходиться в його зоні дії.
Ще одна відмінність російських боєприпасів від американських: вони вкрай низькі за якістю. У них не вибухає близько 20-30% цих боєприпасів, а серед американських не вибухає 1,5-2%. Таким чином, ці снаряди, які нам передадуть, набагато кращі за якістю.
Ми будемо ефективно знищувати піхоту, яка зараз тримає лінію оборони в Запорізькій і Херсонській областях. Тобто, всі ті так звані “визволителі” на цій лінії оборони і загинуть з великою ймовірністю.
ІВАН СТУПАК: Після влучання касетного снаряда вже нічого “не нявкає, не квакає і не крякає”
— Ці касетні боєприпаси нам були потрібні ще минулого року, як і все інше озброєння. Слава богу, що хоча б зараз їдуть.
Навіть, якщо буде якась бюрократична складова у Вашингтоні, то я сподіваюся, що протягом найближчого тижня-двох вони реально можуть опинитися на українському фронті, і вже почнуть розбивати російські позиції.
Дальність цих боєприпасів, якщо вони вистрілюються артилерійським способом з використанням артилерії — до 29 кілометрів. Десь більше, десь менше.
Один кластерний боєприпас за ефективністю і зоною ураження дорівнює 10 класичним стандартним артилерійським боєприпасам. Тобто, замість того, щоб вистрілювати кілька боєприпасів поспіль, достатньо одного, а зона ураження вимірюється сотнями квадратних метрів.
Влучання цього боєприпасу зносить усю живу силу, після нього нічого “не нявкає, не квакає, не крякає”, на цій території нічого немає. Це дуже серйозна річ, яка викошує живу силу і техніку.
Це якраз те, що нам якраз зараз потрібно, тому що нам доводиться вручну, навіть не вручну, а індивідуально виявляти позицію, накривати її, а в цей час у повітрі перебувають російські безпілотники, дрони-камікадзе, “ланцети” та інше.
Наші військові під постійним вогнем, вони не можуть усе розмінувати. А цей боєприпас просто як “косою” проходить — і немає російських позицій. Якщо там усе-таки хтось ще залишився, то вже в індивідуальному порядку йде зачистка.
СЕРГІЙ БРАТЧУК: Касетні боєприпаси від США знищать оборонні укріплення РФ
— Касетні боєприпаси — це ті боєприпаси, які можуть суттєво змінити ситуацію на полі бою.
Ми не будемо забігати сьогодні наперед, і ми не знаємо, не бачимо ще поки що результатів застосування цих боєприпасів.
Те, що вони вплинуть на ситуацію на полі бою, це однозначно.
Ми говоримо про той радіус ураження, який зростає сьогодні в рази від використання цих боєприпасів. Ці боєприпаси живуть потім своїм життям і завдають величезної шкоди особовому складу, тому “гарматному м’ясу”.
Їх усіх треба знищити, щоб проходити далі. Тому якраз касетні боєприпаси спрямовані на те, щоб цей радіус ураження ставав у рази більшим.
Читайте також: Один касетний боєприпас дорівнює десяти стандартним за результативністю, — військовий експерт