Білий дім планує посилити санкції щодо експорту російської нафти, пише Bloomberg із посиланням на джерела. Адміністрація президента Джо Байдена розглядає обмеження проти російського тіньового флоту, а також заходи, аналогічні тим, які діють щодо іранської нафти, повідомляє FREEДOM.
Майже через три роки після початку повномасштабної війни Росії проти України країна-агресор продовжує заробляти мільярди доларів на торгівлі нафтою. Зараз у центрі уваги партнерів Києва — російський тіньовий флот, який Москва використовує для транспортування сировини в обхід санкцій. Таким чином, за інформацією Bloomberg, Російській Федерації вдається експортувати понад 3 млн барелів нафти на день.
“Змінився рух, світовий рух нафти на різні ринки. Та нафта, яка раніше йшла до Європейського Союзу, почала постачатися в основному до Китаю, Індії, М’янми. Це понад 80% усіх обсягів. А та нафта, яка раніше постачалася до країн Перської затоки, Китаю та Індії — вона пішла до країн Європейського Союзу”, — пояснив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
Крім того, найбільші імпортери російської нафти — Індія і Китай — жодних обмежень не вводили. Утім, у Вашингтоні готові до рішучих заходів, стверджує Bloomberg. За інформацією агентства, адміністрація президента Байдена готова застосувати обмеження, аналогічні тим, які діють щодо іранської нафти. А це означає, що із санкціями США можуть зіткнутися покупці російської нафти.
“Команда Байдена готова піти на ризик у протистоянні з Росією… особливо з огляду на те, що попередні зусилля зі зменшення енергетичних доходів Кремля принесли неоднозначні результати, а середні ціни на бензин у США досягли найнижчого рівня із середини 2021 року”, — з публікації агентства Bloomberg.
Адміністрація Байдена також розглядає введення нових санкцій щодо тіньового флоту Російської Федерації. За інформацією джерел Bloomberg, про ці заходи Вашингтон може оголосити найближчими тижнями. До кінця 2024 року Євросоюз планує запровадити аналогічні заходи. Аналітики не впевнені, що ефект від цих обмежень буде блискавичним, але свою функцію зі зміцнення української позиції на майбутніх переговорах санкції напевно виконають.
“Джо Байден, здається, відчув упевненість робити те, до чого його закликали роками. Але як можна запустити цю систему за пару тижнів? Адже вона може бути згорнута незабаром після вступу Дональда Трампа на посаду. Можливо, це символічний крок з боку Байдена, це може доповнити той інструментарій, який він намагається спрямувати на підтримку сильнішої переговорної позиції для України”, — прокоментувала аналітикиня Bloomberg Розалінд Метісон.
Попри великі обсяги нафтового експорту, доходи Росії знижуються. У звіті Міністерства фінансів Російської Федерації йдеться, що в листопаді 2024-го країна-агресор заробила на торгівлі нафтою 605 мільярдів рублів. Це на 21% менше, ніж у листопаді 2023 року. На думку аналітиків, причиною послужили не тільки санкції, а й зниження цін на нафту на світовому ринку.
Читайте також: Заморожені російські активи слід спрямувати на допомогу Україні, — глава дипломатії ЄС