США мають великий досвід щодо конфіскації як суверенних, так і приватних активів. Це було в Ірані, в Афганістані, і в деяких інших країнах, навіть у Венесуелі. Про це сьогодні, 21 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу, банкір та економіст Олександр Савченко.
“Процес ішов уже давно. Тому ми чекаємо. Сполучені Штати повинні показати приклад. Але біда в тому, що заморожені активи, в основному, в євро. 240 — це до яких уже дійшли руки, але насправді їх ще більше”, — сказав він.
За словами економіста, ідея полягає в тому, що для міжнародної громадськості, міжнародних судів очевидно, що збиток, який Росія завдала Україні своїми неправовими, незаконними, терористичними діями, буде значно більшим, ніж заморожені активи.
“Тому апріорі зрозуміло, сума десь пів трильйона — це тільки прямі збитки. І розглядається такий варіант, щоб не чекати, коли всі легальні документи будуть схвалені зрештою судом, а апріорі можна вже заарештовувати активи і переказувати їх як плату за завдані збитки Україні. Спочатку йдеться про прибутки, а потім може і про тіло цих заморожених активів”, — пояснив Савченко.
Зазначимо, Вашингтон публічно не підтримував конфіскацію заморожених російських активів, але дав згоду в приватному порядку. В одному з нещодавніх дискусійних документів G7 (“Великої сімки”), поданих офіційними особами США, це описується як контрзахід, дозволений міжнародним правом, який спонукає Росію припинити агресію.
Країни Заходу заморозили російські державні активи на суму 260 млрд євро після вторгнення до України. Ці гроші можуть бути виплачені Україні траншами як аванс перед неминучою компенсацією Росії за агресію.
Читайте також: 90% російських олігархів — це “консервні банки” Кремля і Путіна персонально, — економіст про ефективність санкцій
Як повідомлялося раніше, західні країни активно досліджують можливості конфіскації активів Центрального банку Росії з метою фінансування України. Видання The Financial Times пише, що цей крок розглядають як відповідь на можливе перекриття потоків фінансової підтримки Києва через політичні суперечки у США та Європі, особливо після невдачі в узгодженні двох великих фінансових пакетів допомоги. Йдеться про більш, ніж 100 млрд дол. для України. Республіканці в Конгресі США та прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан висловилися проти такого фінансування.