США не визнали перемогу на президентських виборах у Венесуелі Ніколаса Мадуро та закликали його передати владу. За словами держсекретаря Ентоні Блінкена, Сполучені Штати мають беззаперечні докази перемоги кандидата від демократичної опозиції Едмунда Гонсалеса. Національна виборча рада Венесуели так і не надала докладних даних щодо виборчих дільниць, а лідери демократичної опозиції, як пише The Wall Street Journal, обмежили свої публічні виступи у зв’язку з переслідуваннями, розпочатими урядом країни, повідомляє FREEДОМ.
Національна виборча рада Венесуели заявила, що чинний президент країни Ніколас Мадуро набрав нібито 51% голосів проти буцімто 44% за його опонента Едмунда Гонсалеса. Але так і не опублікував докладних результатів виборів 28 липня. США та країни Європейського Союзу закликали Каракас надати повні дані щодо підсумків голосування на президентських виборах. Держсекретар Сполучених Штатів наголосив, що швидке оголошення Ніколаса Мадуро переможцем не підкріплено жодними доказами.
“Демократична опозиція опублікувала понад 80% протоколів виборчих дільниць по всій Венесуелі. У цих відомостях зазначено, що Едмундо Гонсалес отримав найбільше голосів”, — заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.
Через критику виборів уряд Венесуели висилає дипломатів Аргентини, Чилі, Коста-Ріки, Панами, Домініканської Республіки та Уругваю. Як пише Associated Press, посилаючись на високопоставленого бразильського чиновника, Бразилія, Колумбія та Мексика роблять дипломатичні зусилля, щоб змусити Мадуро опублікувати результати виборів.
“Ми запропонували перше: не повинно бути насильства. По-друге, потрібно поважати волю венесуельців. По-третє, необхідно надати докази, підрахунок голосів. По-четверте, не має бути жодного втручання”, — заявив президент Мексики Андрес Мануель Лопес Обрадор.
“Все це — тиск на режим Мадуро, але водночас, якщо не буде конкретних кроків, то може нічого й не статися. Очевидне шахрайство, і воно стало явним завдяки згуртованості опозиції. Завдяки інтелекту Марії Мачадо та Едмундо Гонсалеса та всієї опозиції, представники якої переконалися, що у них є всі результати або є більша частина оригінальних результатів із центрів, і це ясно показує, що Мадуро фальсифікує результати”, — прокоментував ситуацію іспанський журналіст агентства EFE Марсель Гаскон Барбер.
Як пише ABC, Мадуро зробив перший крок до прозорості виборів. Проте суд, який перевірятиме результати, тісно пов’язаний із його урядом. Американський Центр Картера, який був присутній у Венесуелі для спостереження за виборами, розкритикував запит Мадуро на проведення такого аудиту. На думку американських спостерігачів такий суд не забезпечить незалежну перевірку.
“З погляду Центру Картера, немає жодних підстав для заяви Національної виборчої ради Венесуели про те, що вона вже має 80% протоколів голосування, і при цьому вони ще не оприлюднені”, — зазначив представник виборчої місії Центру Картера Патрісіо Бальядос.
Тим часом, як пише The Wall Street Journal, лідери демократичної опозиції Марія Мачадо та Едмундо Гонсалес не з’являлися на публіці з 30 липня після масових протестів на вулицях Каракаса. Як повідомила Марія Мачадо, вони ховаються. І наголосила, що пише з підпілля, побоюючись за своє життя та свободу співвітчизників від диктатури Мадуро. Крім того, за даними видання, офіс опозиції зазнав обшуку в Каракасі озброєними людьми.
Мадуро 30 липня звинуватив опозицію в організації антиурядових протестів. З 29 липня на мітинги проти чинної влади вийшли близько сотні тисяч венесуельців. Поліція застосувала сльозогінний газ та гумові кулі. Як повідомила прокуратура Венесуели, було затримано понад 1 000 осіб. З 3 серпня опозиція країни закликала громадян поновити протести проти диктатури Мадуро.
Читайте також: Результати президентських виборів у Венесуелі: як відреагували суспільство та мир (ВІДЕО)