США і Китай домовилися відновити військовий діалог: чи можливий консенсус (ВІДЕО)

Джозеф Байден і Сі Цзіньпін. Фото: gettyimages.com

США і Китай ще не відновили військові переговори. Як заявили в Білому домі, Вашингтон має намір прискорити відновлення каналу зв’язку між військовими для зниження напруженості. 15 листопада на економічному саміті в Сан-Франциско президент США Джо Байден і голова КНР Сі Цзіньпін підтвердили важливість спілкування. Сторони домовилися відновити військовий діалог і почати обговорення проблем зміни клімату та регулювання штучного інтелекту, інформує FREEДОМ.

Причина затримки військових контактів між США і Китаєм, можливо, в тому, що Пекін поки що не призначив наступника на пост міністра оборони, заявив координатор Ради нацбезпеки Сполучених Штатів Джон Кірбі. 

За його словами, адміністрація Білого дому сподівається, що контакти між збройними силами двох країн включатимуть як вище керівництво, так і командувачів у конкретних регіонах, де відбуваються конфлікти.  

“Ми збираємося продовжувати нашу прихильність дипломатії. Уникати несподіванок. Запобігати непорозумінням. Мати стабільні відносини між двома найбільшими економіками світу. Це добре не тільки для обох економік, але й для всього світу. Ще раз наголошую, що президент Сполучених Штатів не прагне до конфліктів. Ми оголосили про відновлення каналів зв’язку між військовими, щоб знизити ризик випадкових прорахунків. І вони існують”, — заявив лідер США Джо Байден.  

Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Чарльз Браун під час візиту до Японії 10 листопада також наголосив на необхідності спілкування між американськими та китайськими військовими для запобігання непорозумінь. 

Як пише видання Asia Nikkei, посилаючись на представника Пентагону, після зустрічі на саміті в Сан-Франциско та досягнення негласної угоди між Байденом і Сі міністр оборони США Ллойд Остін і його китайський колега, ймовірно, проведуть переговори.

“Коли напруженість у відносинах зі США з приводу Тайваню та інших питань зростає, Китай часто призупиняє військовий діалог на знак протесту. Коли Вашингтон домагається відновлення переговорів, Пекін вимагає: “Послуга за послугу”. Китай розглядає такий діалог як дипломатичний інструмент, а не як засіб управління кризою”, — йдеться в публікації Asia Nikkei з посиланням на колишнього представника Пентагону.

У публікації також наголошується, що перспективи зниження напруженості між Вашингтоном і Пекіном і розвитку глибшого співробітництва виглядають похмуро. Багато в чому — через протилежність поглядів США і Китаю на те, як слід будувати двосторонні відносини.

“Проводячи жорстку військову і високотехнологічну політику щодо Китаю, Вашингтон, схоже, прагне уникнути конфлікту, який може вийти з-під контролю і призвести до війни. Тому він прагне тримати відкритими лінії військового зв’язку, щоб у разі кризи обидві сторони могли поговорити за “гарячими лініями”, — пише Asia Nikkei. 

За словами координатора Ради нацбезпеки Сполучених Штатів Джона Кірбі, 2023 року американські та китайські збройні сили опинялися в кількох небезпечних ситуаціях у Тайванській протоці та Південно-Китайському морі. 

Так, 8 грудня Тайвань заявив, що 12 китайських винищувачів і підозрілий метеорологічний зонд перетнули серединну лінію в Тайванській протоці. Ситуація знову призвела до зростання напруженості в регіоні за місяць до президентських виборів на Тайвані, які відбудуться 13 січня. Білий дім має намір уважно стежити за їхнім перебігом.

Читайте також: Реальна політика Китаю — скинути з Олімпу США, використовуючи Росію як таран — сценарій від Осипенка

Раніше в ефірі телеканалу FREEДОМ китаєзнавець Олександр Федічев сказав, що в американсько-китайських відносинах не йдеться і не йшлося про дружбу. Що стосується риторики, то вона потеплішала перед зустріччю лідерів США Джозефа Байдена і КНР Сі Цзіньпіна в Сан-Франциско 15 листопада, і з того часу не стала знову такою жорсткою, як була останніми роками.

Прямий ефір