Зустріч лідерів США і КНР Джозефа Байдена і Сі Цзіньпіна вигідна як Китаю, так і Сполученим Штатам, оскільки ці країни просто вимушені й приречені на співпрацю одна з одною. В економічному плані насамперед. Про це сьогодні, 30 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Ігор Рейтерович.
“Єдине дуже важливе уточнення — диявол завжди в деталях — ця співпраця і ця зустріч набагато вигідніші Китаю. Тому що він більше залежить від США, ніж навпаки. Але з іншого боку, Байдену теж потрібні успішні перемовини, це буде чудова нагода в політичному плані прикрити рота активним республіканцям правого спрямування, які постійно його оголошують, що “в нас головний супротивник Китай, а ми, значить, допомагаємо Україні та виступаємо проти Росії”. Байден скаже, що “так я з Китаєм усе вирішив. Ми з Сі Цзіньпіном переговорили, зняли якісь найпроблемніші проблемні моменти, які були, і які до мене можуть бути питання. А з Путіним я не можу зустрітися, тому що це повний неадекват, який нападає на інші країни, підтримує терористів і намагається змінити світовий порядок. Тому Україну треба підтримувати””, — сказав він.
На думку політолога, результати цієї зустрічі загалом будуть позитивними.
“Тим більше Китай зараз потрапив у таку ситуацію, у нього, м’яко кажучи, не дуже добре з економікою, з внутрішнім управлінням (подивіться, скільки людей останнім часом було там звільнено, ми ж бачимо тільки верхівку). Плюс у Сі Цзіньпіна, за чутками, специфіка країни, проблеми з радою старійшин, яка є в Комуністичній партії, яка йому закидає деякі такі речі, що “ви обіцяли одне, виходить інше”. Тому йому теж потрібна перемога в тому плані, що “ми розв’язали зі Штатами якісь економічні проблеми і далі займаємося розвитком економіки””, — каже Рейтерович.
Він зазначив, що тут цікаве питання — як себе в цій ситуації поведе Байден?
“Тому що він із позиції сили може Сі сказати: “Слухай, дорогий мій друже, у нас же є ще одна проблема, насправді глобальна. Так, ви з Росією торгуєте, вони вам задешево продають ресурси, але це ж не скасовує того факту, що це неадекватна країна з неадекватним керівництвом. Можливо, ми якось спробуємо на неї разом впливати? Ми, підтримуючи Україну, а ви з іншого боку”. Тому я не виключаю, що якісь такі речі там обговорюватимуться. І наскільки Китай буде готовий до таких перемовин, і наскільки він буде готовий використати свій вплив для тиску на Росію — Китай поки що вдає, що він ніби осторонь, він не бере в цьому участь, але ми чудово розуміємо, що, якби він захотів, вони могли б увімкнути певні інструменти і змусити Росію поводитися по-іншому, не так, як вона поводиться зараз”, — пояснив політолог.
Наприклад, у контексті хоча б перших якихось кроків, зокрема пов’язаних із Запорізькою атомною електростанцією (ЗАЕС). Як варіант.
“Тим більше питання ядерного характеру для Китаю надзвичайно актуальні. І заяви Росії про те, що вони можуть використовувати ядерну зброю, Китаю дуже не подобаються, тому що Китай не готовий узагалі до порушення цієї теми, тому що його ядерний потенціал дуже сильно поступається ядерному потенціалу, що США, що РФ”, — підсумував Ігор Рейтерович.
Читайте також: Для Китаю Росія — не козир, а “скажений собака” на економічному повідку, — дипломат про взаємини КНР і США
Нагадаємо, китаєзнавець Олександр Федічев висловив думку, що якщо зустріч лідерів США і Китаю Джозефа Байдена і Сі Цзіньпіна відбудеться, то вони говоритимуть про все. Міністр закордонних справ КНР Ван Ї і державний секретар США Ентоні Блінкен, найімовірніше насамперед наразі готують тільки порядок денний перемовин.
Читайте також: Найактуальніша тема зараз — чи зможуть США і КНР домовитися, адже від їхньої взаємодії залежить доля всього світу, — експосол