США і КНР дали сигнал, що не хочуть загострення відносин — практичний результат зустрічі Байдена і Сі оцінив китаєзнавець

Сі Цзінпінь та Джо Байден. Фото: gettyimages.com

В американо-китайських відносинах про дружбу не йдеться і не йшлося. Щодо риторики, то вона потеплішала перед зустріччю лідерів США Джозефа Байдена і КНР Сі Цзіньпіна в Сан-Франциско 15 листопада, і відтоді не стала знову такою жорсткою, як була останніми роками. Про це сьогодні, 6 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив китаєзнавець Олександр Федічев.

“Зараз це очевидний сигнал того, що Китай не хоче загострення. Штати теж дали такий сигнал, що вони теж не хочуть загострювати, про що вони і говорили під час зустрічі. Сподіватимемося, для нас це важливо, що саме так і буде”, — сказав він.

На думку китаєзнавця, зустріч двох лідерів була точно практична, як мінімум, більш практична, ніж попередня рік тому під час саміту G20 на острові Балі.

“Однак очікувати на якісь швидкі й такі явні зміни ми не можемо. Вони домовлялися не про те, щоб їм припинити між собою боротьбу і почати співпрацювати. Тому що боротьба не припиниться. Так чи інакше, Китай, якщо матиме таку економічну можливість, продовжуватиме намагатися досягти своєї мети — досягти світового лідерства і першості до 2049 року. Звісно, США цією першістю не захочуть поступатися”, — каже Федічев.

Водночас, уточнив він, наразі в обох країн не найкраще економічне становище, немає жодного бажання просто зараз якимось чином загострювати конфлікт, тому вони домовлялися про “червоні лінії”, за які обидві сторони не виходитимуть.

“Щодо практичних результатів, щонайменше можемо говорити про те, що про інциденти з китайськими та американськими літаками чи кораблями в районі Південно-Китайського моря або навпаки в районах, близьких до територіальних вод США або повітряного простору, ми не чули. Водночас захист економічних інтересів, а також протидія зростанню ролі Китаю в таких складних сферах, як високі технології та штучний інтелект з боку США — це все триває”, — додав китаєзнавець.

Також він прокоментував слова колишнього міністра економіки РФ Андрія Нечаєва в інтерв’ю “Радіо Свобода”, що для ослабленого кризою Китаю стосунки зі США можуть виявитися важливішими, ніж торгівля з Росією, через багаторазово більшу місткість американського ринку. Нечаєв не виключає, що в обмін на поліпшення торгівлі із Заходом Китай скоротить торгівлю з Росією, зокрема високотехнологічним обладнанням. Якщо буде потрібно, то розпрощається і з її природними ресурсами, вважає ексміністр.

“Я не думаю, що Пекін поставлять у такий, як кажуть дипломати, шпагат. Тому що Пекін уже не в тій ваговій категорії, щоб його в такий шпагат ставити. Я думаю, що Пекіну все-таки дадуть можливість. Як мінімум, закуповувати ресурси з Росії він точно зможе. Щодо постачання високотехнологічної продукції, говоритимемо відверто — хай там як, ці постачання йдуть, в якихось обмежених кількостях вони йтимуть, але важливий момент — якби Китай почав постачати високотехнологічну продукцію подвійного призначення в таких дуже серйозних товарних кількостях Росії, ми б це побачили дуже швидко і нам від цього було б дуже погано. Тому, я думаю, що Китай, можливо, трошки ще й обмежений, а можливо, й ні. Можливо, що американці й не вимагатимуть від нього цього всерйоз, тому що дипломатична риторика, яка йде в публічному дискурсі, й реальні домовленості сторін — це не завжди одне й те саме”, — висловився Олександр Федічев.

Читайте також: Економічно залежність Росії від Китаю зростає за всіма параметрами — розбір експертів

Нагадаємо, раніше Федічев заявив, що у тому, що Китай максимально прив’язує до себе Росію різними економічними зв’язками, є і економіка, і політика, і геополітика. Для китайського керівництва це одне й те саме.

Прямий ефір