Цього тижня виборці Сполучених Штатів Америки обиратимуть президента, також відбудуться вибори до Палати представників і третини Сенату Конгресу США. Про ситуацію в країні напередодні виборів сьогодні, 4 листопада, інформує телеканал FREEДОМ.
Згідно з опитуванням ресурсу Times/YouGov, Камала Гарріс випереджає Дональда Трампа в чотирьох із семи штатів, так званих штатів, що коливаються. Виборці з Вісконсину, Пенсільванії, Мічигану та Невади з невеликою перевагою віддають Гарріс перевагу. Аналітики вважають, що якщо ця тенденція збережеться, то вона має всі шанси виграти президентські перегони.
Водночас Національна гвардія США в кількох американських штатах приведена в стан підвищеної готовності через можливі заворушення під час президентських виборів, повідомляє CNN. Сили Національної гвардії будуть готові допомагати поліції з 4 до 7 листопада, сказав губернатор Вашингтона Джей Інслі.
Вибори президента США — найважливіша політична подія найближчого часу. Як зазначив політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки Олег Постернак, більшість міжнародних зустрічей планують після виборів глави Білого дому.
“Серед найважливіших значних заходів, які плануються, це саміт G20 у Бразилії, який відбудеться 18-20 листопада, на якому повинні бути присутніми лідери всіх 20 провідних держав, скоріш за все без Російської Федерації. На цьому саміті визначатимуться якісь початкові точки, з яким зустрінеться новообраний президент Сполучених Штатів Америки”, — зауважив політтехнолог.
Разом із виборами президента американці голосуватимуть і за новий склад Конгресу, який частково оновлюється кожні два роки. Зараз більшість у Палаті представників — у республіканців, а в Сенаті — у демократів. Вибори можуть змінити розклад сил у Конгресі.
Утім, колишній спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер вважає, що незалежно від того, яка партія набере більше голосів, Конгрес продовжить підтримку України.
Експерти вважають, що тема України зійшла з перших шпальт під час передвиборчої кампанії.
“Під час виборчої кампанії українська тема не була провідною і навіть другорядною. Це дуже хороша новина, вона не дозволила розколювати американських виборців, американський електорат на протиборчі групи, і тим самим це говорить про те, що це питання не буде визначальним для конфлікту між Демократичною і Республіканською партіями в наступному Конгресі”, — прокоментував Постернак.
Водночас аналітики наголошують на тому, що нинішня виборча кампанія у США супроводжується постійними спробами втручання третіх країн. Операції впливу та дезінформаційні кампанії в американській розвідці пов’язують із Росією, Китаєм та Іраном, мета яких — підірвати довіру до демократичної системи.
“Це один із проявів війни на глобальному рівні — боротьба демократії та автократії. Електоральні ризики в Сполучених Штатах як у країні — глобальному лідері матиме велике значення як відбуватиметься післявиборча ситуація всередині самих США, наскільки вона буде тривалою”, — зазначила політологиня Олеся Яхно.
Експерти вважають, що курс нового президента США матиме значний вплив на результат війни Росії проти України. Насамперед ідеться про форми та обсяг військової допомоги Києву, а також про політику стримування країни-агресора та її союзників. Крім того, президент США формує уряд, який ухвалює рішення про економічні обмеження щодо Москви. Санкційний тиск на російську економіку безпосередньо впливає на здатність кремлівського режиму продовжувати агресивну війну проти України.
Також варто враховувати дипломатичний вплив президента США на союзників Вашингтона по НАТО, партнерів у Східній Азії та на Близькому Сході. Прикладом таких дипломатичних зусиль може бути Контактна група з оборони України у форматі “Рамштайн”, яка збирає понад 50 країн. І новий глава Білого дому може або продовжити цю політику, або згорнути її.
Читайте також: Чого очікувати Україні від виборів у США — аналіз експертів
Нагадаємо, експерти вважають, що “операції впливу” можуть мати мінімальний вплив на результат виборів у США.
Читайте також: Росія робить ставку не на конкретного кандидата на виборах у США, а на підрив довіри до демократії, — Яхно