Найсуттєвішим важелем впливу на військово-промисловий комплекс РФ є жорсткий контроль за постачанням до Росії товарів подвійного призначення. Про це сьогодні, 4 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
За його словами, божевільні військові витрати РФ призведуть до того, що постраждає соціальна сторона, погіршиться рівень життя російських громадян.
“Під ніж ідуть державні програми з розвитку системи освіти та системи охорони здоров’я. Тобто те, власне, що є основним завданням будь-якої держави — поліпшення життя народу. Але знову ж таки, якщо ми беремо досвід Радянського Союзу, то для того, щоб остаточно програти в економічній війні з цивілізованим світом, Радянському Союзу знадобилося років 10. Зараз ситуація дещо інша. Російська Федерація набагато більше зав’язана на світовий розподіл праці”, — сказав Пендзин.
Він констатував, що на сьогодні Росія не має у своєму розпорядженні достатньої кількості компонентів, щоб забезпечити свій військово-промисловий комплекс. Про це свідчать, зокрема, збиті ракети та дрони-камікадзе, в яких виявлено велику кількість комплектуючих, що поставляються в Російську Федерацію через механізми сірого імпорту.
“Це не власне виробництво Російської Федерації. Тому, природно, найістотнішим моментом для того, щоб Росія не могла відтворити свій військово-промисловий комплекс, необхідний більш жорсткий контроль над постачанням у Російську Федерацію товарів подвійного призначення”, — наголосив економіст.
Він прогнозує, що 12-й пакет санкцій проти РФ, який готує Європейський Союз, буде пов’язаний саме з питаннями посилення контролю над сірим імпортом у Росію тих самих мікросхем, які згодом використовуються для російської військової машини.
“У Європі зараз відбуваються певні зміни в, скажімо, політичних колах тих чи інших країн — проходять вибори. У результаті виборів приходять нові політичні сили, які начебто мають свої певні позиції з приводу, скажімо, санкційних обмежень щодо Російської Федерації. Тому я думаю, що будь-який наступний пакет буде ухвалюватися досить важко. Але в будь-якому разі ми абсолютно віримо, що Європа знайде консенсус, і ми побачимо і 12-й, і 13-й, і інші пакети”, — вважає Пендзин.
Читайте також: Витрати Росії на війну наступного року не можуть бути більшими, ніж цього, Кремль розганяє ІПСО, — економіст
Нагадаємо, Міноборони Великої Британії з посиланням на дані розвідки повідомляє, що російський уряд підвищує призовний вік, нарощує виробництво зброї і мобілізує людей на війну проти України. А витрати на армію у 2024 році становитимуть приблизно третину від усіх витрат держбюджету. Кремль, імовірно, розраховує на те, що за затяжної війни Захід втомиться допомагати Україні. Але замовчує про те, як це позначиться на житті самих росіян.