Сприйняття Заходом ядерних погроз Кремля змінилося: про точку перелому розповів експерт з міжнародної безпеки

Володимир Путін. Фото: gettyimages.com

Ще до початку повномасштабної війни проти України Путін на зустрічі з президентом Франції Еммануелем Макроном визнавав, що у конвенційній, тобто неядерній зброї, Росія поступається Заходу. Це, по суті, означало, що Москва не має інших гібридних інструментів проти країн Заходу, крім ядерного шантажу. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав експерт з міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко.

А після того, як на полі бою в Україні російська армія показала себе “другою у світі, тільки з кінця”, тема ядерного шантажу залишилася єдиним елементом “гібридного нагнітання ситуації та конфронтації із Заходом”, додає він.

“І коли Захід це ігнорує та діє за своєю стратегією, то це абсолютно повністю ламає весь стратегічний підхід Кремля. І видно, що російське військово-політичне керівництво не знає, що з цим робити. Навіть від штатних російських пропагандистів уже починають звучати такі думки: а навіщо тоді було креслити “червоні лінії”, якщо потім ми про них або забуваємо, або говоримо, що то були “червоні лінії”, а ми зараз бордові накреслимо… Тому що будь-які такі заяви, не підкріплені практичними діями, вони, грубо кажучи, нівелюють ті погрози, шантаж і гібридний інструментарій, на який так покладається особисто Путін та його оточення”, — коментує Жовтенко.

На цьому тлі сприйняття Заходом ядерних погроз Кремля зазнало змін, упевнений гість ефіру.

“Точка перелому тут була десь улітку 2022 року, коли Кремль був на піку всіх цих ядерних погроз у бік західних країн. І тоді західний світ був максимально, скажімо так, стривожений тим, що справді Росія може використати тактичну ядерну зброю у війні проти України”, — вважає експерт із міжнародної безпеки.

Він додає, що саме тоді США та їхні союзники, які мають ядерну зброю, “дали зрозуміти російському диктатору, яка доля чекає особисто на нього внаслідок використання тактичної ядерної зброї”. Заходом було “програно” три сценарії: на випадки використання ядерної зброї в Україні, на нейтральній території, наприклад, у Чорному морі та проти країни-члена Альянсу.

“І за кожним із цих сценаріїв Путіну та його оточенню офіційно та неофіційно було доведено, що буде з російським угрупуванням на території України, російськими військовими у Криму, з російською армією на території безпосередньо Російської Федерації і якими засобами Захід це все демонтуватиме та в які терміни. Ми побачили, що Кремль розвернувся на 180 градусів, вони “перевзулися в повітрі” та почали розповідати, що ми й не планували ядерну зброю використовувати, ядерна війна — це така війна, яку виграти не можна, ми лише конвенційною зброєю здатні здобути перемогу на території України. Насправді це був колосальний удар по цій стратегії ядерного шантажу Володимира Путіна”, — підсумовує Жовтенко.

Гість ефіру також додав, що всім, хто спостерігає за тим, що відбувається в оточенні Путіна та за його способом життя, очевидно, що російський диктатор “у рай не квапиться”.

“У відповідь на ініціативи президента Франції Макрона <…> за необхідності відправити свої війська на територію України, <…> у черговий раз прозвучало досить жорстке ядерне попередження з боку Кремля. Але у відповідь президент Франції просто поклав на лопатки всю цю стратегію, бо він сказав: добре, Росія постійно розповідає і натякає нам, що має ядерну зброю, але я хочу нагадати, що Франція теж має ядерну зброю… І після цього теж все зійшло нанівець”, — нагадав гість ефіру.

На його переконання, і це, і реакція Кремля на операцію Сил оборони України в Курській області лише підтверджує західним країнам, що “червоні лінії” Путіна — “блеф і гібридний інструментарій, головною метою якого є інформаційно-психологічний вплив на військово-політичне керівництво західних країн”.

“Якщо це ігнорувати та робити асиметричні кроки щодо самого Кремля та його гібридної шантажистської стратегії, то російське військово-політичне керівництво опиняється у ситуації, коли йому абсолютно немає чого протиставити таким крокам Заходу. І це ще раз підтверджує, що Кремль абсолютно беззахисний проти того гібридного інструментарію, який він сам розробив, намагається використати проти Заходу. Але якщо ці інструменти повертаються проти Кремля і путінського режиму, ми бачимо, що військово-політичне керівництво Російської Федерації, його органи безпеки, збройні сили абсолютно безпорадні в цій ситуації і загалом нічого не можуть з цим зробити”, — наголосив Тарас Жовтенко.

Читайте також: Чому Путін постійно проводить і стирає свої “червоні лінії” — думки експертів і глядачів FREEДOM

Нагадаємо, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що союзники України не стануть учасниками війни, якщо дадуть дозвіл Києву на удари вглиб Росії далекобійними ракетами. Він нагадав, що КНДР та Іран давно постачають РФ боєприпаси та безпілотники, але наразі не вважаються безпосередніми учасниками війни.

Прямий ефір