Путін сформувався як диктатор під впливом того, що ніхто не давав йому рішучої відсічі, не змушував жити за правилами. Логіка “управління ескалацією”, з якою підходив Захід, із Путіним не працює, навпаки — заохочує його. Диктатор усвідомив: жодних правил для нього не існує, він може сам встановлювати ті правила, які забажає. Таку оцінку дав політолог, доктор політичних наук Петро Олещук в ефірі FREEДOM.
Гість ефіру вважає, що партнери України тривалий час перебували в ілюзії, що Путіна можна стримувати, не ескалюючи ситуацію.
“Є поняття “контроль ескалації”, “управління ескалацією”, його тривалий час застосовували та застосовують західні партнери України, які виходили з того, що не потрібно допустити ескалації. У них ескалація, зрештою, асоціюється з ядерною війною. Але ось так, “керуючи ескалацією”, вони в результаті дійшли до максимального рівня ескалації, і [враховуючи повномасштабну війну РФ проти України] я вже не знаю, що далі можна уявити як подібну ситуацію”, — коментує він.
На думку політолога, Путін протягом перших років при владі не виявляв загарбницьких амбіцій саме тому, що вивчав можливу реакцію на них.
“Путін справді відрізняється від багатьох диктаторів минулого. Тому що диктатори минулого, якщо вони мали якусь імперіалістичну програму, починали її реалізовувати зарано. А Путін тривалий час вичікував, накопичував ресурси, спостерігав, проводив тестування можливості застосування агресії у сучасному світі. І лише коли переконався, що це не несе ані йому, ані його режиму жодної загрози, вирішив тоді вже застосовувати це на практиці”, — пояснює доктор політичних наук.
Олещук наголосив: Путіна не можна зупинити обмеженням ескалації та спробами домовитися.
“Щодо Путіна працює зовсім інша логіка: він отримує по зубах — робить висновки, відступає, не отримує по зубах, отже, можна рухатися далі. Абсолютно чітка, прозора сценарна логіка, яка не потребує складних аналізів і всього, що з цим пов’язано. Просто Путін рухається доти, доки не отримає по зубах… Це логіка одноклітинних організмів. Проте це все саме так і працює”, — підсумував Петро Олещук.
Читайте також: Який механізм найефективніший для стримування ядерних загроз Путіна — думка експертів і глядачів FREEДОМ