Спроби Туреччини зіграти роль миротворця у війні РФ проти України не вдаються — причини назвав експерт

Реджеп Таїп Ердоган. Фото: president.gov.ua

Туреччина відіграє велику роль у формуванні точкових домовленостей, але не може бути ініціатором остаточних домовленостей про припинення війни. Таку думку сьогодні, 26 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.

Він зазначив, що Туреччина бере певну “логістичну участь” у долі України.

“Ми розуміємо, що багато в чому Туреччина — це основний інтересант зернової угоди й того, щоб її було встановлено, тому що насамперед зерно буде йти в турецькі порти, через турецькі порти. І зрив зернової угоди бив тоді не тільки по Україні й по можливості українських аграріїв продавати зерно, але й по можливості турецьких компаній бути в цій історії посередниками”, — нагадав експерт.

За словами Божка, Туреччина надає допомогу Україні за “дипломатично-розвідувальним треком”. Зокрема, він нагадав, що Анкара посприяла у звільненні з російського полону командирів захисників “Азовсталі”.

“Туреччина має дуже велику таку закулісну роль у формуванні якихось точкових домовленостей. Що щодо зернового коридору, що щодо обміну полоненими, що може бути ще з якихось питань, але все-таки Туреччина не може бути ініціатором остаточним якихось історій про припинення війни. Тобто ми розуміємо, Туреччина постійно намагається виступати якимись пропозиціями… Основна причина, чому ці спроби Туреччини зіграти в миротворця не вдаються, тому що Росія не згодна на жодне там заморожування війни в обмін на якісь умови, де Україна 10 років не вступає в НАТО, а потім може вступити. Ні, Росія хоче, знову ж таки, виконання своїх інтересів з точки зору сили”, — сказав Божко.

Голова Центру політичних досліджень “Доктрина” вважає, що РФ потрібні пропозиції, які можуть бути розцінені світом як перемога Росії й поразка Заходу та України.

“Тому, знову ж таки, жодні зусилля Туреччини підсунути Росію до цього процесу не можуть бути повноцінними. Росія, звичайно ж, партнер Туреччини, але партнер специфічний, з дуже сильними місцями конкуренції. Партнер, якого витіснили на периферії Південного Кавказу, який був змушений з 2020 року й пізніше, і особливо з 2022-го, прийняти нові реалії щодо свого балансу у відношенні до Туреччини в деяких регіонах, бо Росія на Кавказі почала послаблюватися. Але попри це Туреччина не може змусити Росію. Відносно може змусити Росію тільки Китай”, — сказав Божко.

Читайте також: Туреччина є однією з небагатьох країн, які мають вплив на Росію — розбір Божка

Нагадаємо, генеральний секретар НАТО Марк Рютте 25 листопада відвідав Анкару, де провів переговори з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, міністрами закордонних справ й оборони. Рютте подякував Туреччині за її тверду підтримку оборонної промисловості України боєприпасами, артилерією та допомогою, якої вона потребує, а також за те, що вона відіграє ключову роль у таких ініціативах, як Чорноморська зернова угода та інші дипломатичні зусилля.

Прямий ефір