Кишинів планує запровадити санкції проти 25 громадян Росії. Про це заявив в інтерв’ю місцевим ЗМІ міністр закордонних справ та європейської інтеграції Молдови Ніку Попеску. Йдеться переважно про заборону на в’їзд до країни, а також про заморожування банківських рахунків чи активів тих осіб, які так чи інакше причетні до агресії проти України, передає FREEДОМ.
Росія може напасти на Молдову. Про це у грудні 2022 року заявив керівник молдавської Служби інформаційної безпеки Олександр Мустяце. Про те, що Кремль готує переворот у Кишиневі, також говорили президент Володимир Зеленський та українська розвідка. Однак на відкриту агресію Росії не вистачить ресурсів, вважає прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан. Те, що республіці не загрожує війна, допоки бореться Україна, підтвердила і президентка Мая Санду.
“Немає жодної небезпеки війни у Молдові, поки Україна воює. Хочу запевнити наших громадян, що наразі Молдові не загрожує війна. Російська армія не може потрапити сюди, поки Україна тримається, і таким чином захищає Молдову. Ми вдячні українцям за їхню хоробрість та волелюбність”, — сказала Санду.
Москва не залишає спроб дестабілізувати ситуацію у регіоні. Глава Міністерства закордонних справ Ніку Попеску зазначив, що країна вже є об’єктом гібридної війни, розв’язаної Росією. Кремль підтримує проросійські сили у Молдові та спонсорує проросійські мітинги.
Саме інтеграція Молдови до Євросоюзу та НАТО — єдиний порятунок від подальшого поглинання Росією, вважають експерти. Влітку 2022 року республіка набула статусу кандидата на вступ до ЄС. Наступний етап — проведення реформ. За словами президента Молдови Маї Санду, країна має стати повноправним членом союзу до 2030 року.
Громадська думка щодо вступу до НАТО в Молдові після повномасштабного вторгнення Росії в Україну змінилася на користь співпраці країни з Альянсом. Крім того, низка країн заявила про готовність допомогти Молдові у розвитку оборонного сектору, а уряд країни у 2023 році перестав економити на секторі безпеки.
“Було збільшено витрати на оборону. Але тут слід зазначити, що раніше ці витрати становили 0,34% ВВП, зараз вони становлять 0,55%. Тобто вони не сягають навіть одного відсотка. Вони все одно залишаються низькими і Молдова ще не дотягує до тих стандартів, які потрібні”, — каже експерт Національного інституту стратегічних досліджень Артем Філіпенко.
Росія планувала взяти Молдову під повний контроль до 2030 року. Про це стало відомо завдяки журналістам-розслідувачам, які отримали у розпорядження план Кремля “Стратегічні цілі Росії в Республіці Молдова”.
Нейтралізувати ініціативи Молдови щодо ліквідації присутності російських військових у Придністров’ї, сформувати проросійські настрої серед політичної та економічної еліти країни та перешкодити співпраці з НАТО — це пункти сценарію Москви, яка намагається отримати контроль над Молдовою.