“Спроба залякати”: навіщо Китай ініціює тристоронні переговори з Японією і Південною Кореєю (ВІДЕО)

Прапор Китаю. Фото: ukrinform.ua

Перші за 4 роки тристоронні переговори Китаю, Японії та Південної Кореї можуть відбутися цього року. З ініціативою провести зустріч на високому рівні виступив глава китайської дипломатії Ван Ї. Востаннє лідери трьох країн зустрічалися в грудні 2019 року, повідомляє FREEДОМ.

У Японії та Південної Кореї є низка протиріч у відносинах із Китаєм. Найсерйозніша проблема — безпека. І Токіо, і Сеул відчувають загрозу з боку КНР, особливо з огляду на агресивну риторику Пекіна щодо Тайваню. Тому країни зміцнюють свій оборонний потенціал й розвивають співпрацю. Цьому сприяє і Вашингтон — союзник демократій і головний геополітичний суперник Пекіна. У регіоні регулярно проводяться тристоронні військові навчання. Втім, офіційно, головною загрозою там вказується КНДР, а не Китай.

“Наші зобов’язання в галузі безпеки стосовно наших союзників та партнерів є жорсткими й непохитними, і ми продовжуватимемо вживати заходів, щоб продемонструвати нашу прихильність до розширеного стримування”, — сказав спеціальний представник США щодо КНДР Сон Кім.

Зміцнення демократій у регіоні не може подобатися Пекіну, адже це заважає його планам із захоплення Тайваню. До того ж, маючи перед очима приклад російського вторгнення в Україну, суперники КНР діють на випередження, і вже прагнуть скоротити науково-промисловий потенціал Китаю. Так, з 23 липня Японія посилила контроль над експортом технологій, пов’язаних із виробництвом мікросхем. Для продажу їх у низку країн, включно з Китаєм, тепер потрібен особливий дозвіл. У МЗС КНР висловили невдоволення таким рішенням.

“Китай настійно закликає Японію дотримуватися міжнародних економічних і торговельних правил. Ми приділятимемо пильну увагу впливу політики регулювання і рішуче відстоюватимемо наші власні інтереси”, — сказала речниця МЗС КНР Мао Нін.

Сеул продовжує розвивати оборонне співробітництво зі США. Вперше за 4 десятиліття, американські атомні підводні човни почали заходити в порти країни. 18 липня носій балістичних ракет “Кентуккі” зайшов у Пусан, а 24-го біля берегів острова Чеджу пришвартувалася атомна субмарина типу “Лос-Анджелес”. У відповідь на це, КНДР здійснила низку демонстраційних пусків балістичних ракет у морі біля Південної Кореї. За заявами Сеула, відновлення базування американських субмарин — частина стратегії посилення безпеки в регіоні.

“Сьогодні вранці атомний підводний човен США “Аннаполіс” увійшов на військово-морську базу в Чеджу. Мета заходу в порт — поповнення військових запасів для оперативного завдання. ВМС Південної Кореї та США планують зміцнити спільну оборонну позицію з прибуттям військового корабля США “Аннаполіс” й провести заходи з обміну в ознаменування 70-річчя нашого співробітництва”, — заявив офіцер зі зв’язків з громадськістю ВМС Республіки Корея Чан До Йон.

За словами експертів, Китай ініціює тристоронні переговори з Японією та Кореєю аж ніяк не з метою умиротворення.

“Звісно, це не просто налагодження стосунків, це спроба певним чином залякати обох — і Сеул, і Токіо — у їхніх спробах у з’єднанні системи безпеки зі Сполученими Штатами. Ми розуміємо, що за останні півтора року ці країни розв’язали всі свої історичні та політичні питання й об’єднуються, фактично, під прапором НАТО. Тому що те, що ми побачили на саміті у Вільнюсі, дає нам чудово зрозуміти, що і Японія, і Південна Корея, а також Австралія та Нова Зеландія будуть усі, так чи інакше, залучені в механізмі безпеки Альянсу. І Китаю це дуже не подобається”, — сказав президент громадської організації “Ліберально-демократична ліга України” Артур Харитонов.

Раніше, в середині липня, США, Японія і Корея провели спільні протиракетні навчання в Японському морі. У відповідь на це 21 – 24 липня Китай і Росія провели свої маневри в тому ж регіоні.

Читайте також: У Китаю, Японії та Південної Кореї є можливості знизити напругу у відносинах, — Плаксієнко-Бутирська

Прямий ефір