Міхеїл Саакашвілі, колишній президент Грузії і голова виконавчого комітету Національної ради реформ України, який затриманий в Грузії, вважає себе політв’язнем і оголосив голодування. Він був затриманий 1 жовтня.
Як Україна буде боротися за свого громадянина і який ризик того, що Саакашвілі буде відбувати повний термін – розповів політичний оглядач Ігор Рейтерович у програмі “5 вопросов” телеканалу UA.
Ведучий – Олег Борисов.
– Чому, на вашу думку, Міхеїл Саакашвілі вирішив поїхати в Грузію, знаючи, що його можуть затримати?
– Мені здається, це крок досить відповідального політика, оскільки є політичні сили в Грузії – попри те, що у Саакашвілі українське громадянство – які персоніфікуються з ним, асоціюються з ним, і зрозуміло, що своїх прихильників він не міг залишити без підтримки. Тому, мені здається, це з такої точки зору було зроблено. Він показав, що він не буде на відстані. Що він готовий їх підтримувати на місці, не боячись переслідування і тих кримінальних справ, які проти нього були відкриті.
– Україна вже заявила, що буде вести переговори про його звільнення, адже це громадянин України. Яким може бути подальший розвиток подій? Який відсоток того, що Саакашвілі звільнять?
– Давайте з кінця почнемо. Відсоток є, він не такий великий, як хотілося б. Але, з іншого боку, він і не мінімальний. Все залежить від того, як буде поводити себе Україна. В даному випадку Саакашвілі повинен бути на постійному зв’язку з нашими дипломатичними представниками, які є в цій країні.
Плюс, треба чітко розуміти, в чому його будуть звинувачувати, тому що там ситуація дуже непроста. Є справи, які проти нього були відкриті раніше, і справи, які відкриють зараз. Наприклад, там справи про незаконний перетин кордону або справи, які пов’язані з якоюсь його попередньою політичною діяльністю, але з яких не було рішень судів безпосередньо в Грузії. Тому, перш за все, Україна повинна залучити консула, аташе – в залежності від того, як будуть ці справи розглядатися і якою буде позиція грузинської правоохоронної системи.
Ми вже чули заяву про те, що він повинен відсидіти або якусь частину терміну, або весь термін, а потім повинен повернутися до України. Але мені здається, тут можна говорити і робити наголос на те, що він є громадянином України, і спробувати ці питання вирішити саме на такому рівні.
Хоча, звичайно, Грузія може його зараз не видавати, і робити все для того, щоб про нього просто забули і він сидів той термін, який йому винесли в цій країні. З якоюсь надією для нього на потім. У сподіванні на те, що конфігурація влади якось зміниться і він зможе вийти на свободу.
— Чи може ця ситуація вплинути на відносини України з Грузією?
— Є сприятливий клімат у цих відносинах. І ті поліпшення, які ми спостерігаємо останнім часом, можуть зіграти позитивну роль. Але це домовленості на найвищому рівні – про те, що Грузія готова якось обговорити питання його повернення в Україну. Але, розумієте, тут проблема в тому, що, швидше за все, офіційна грузинська влада буде тоді вимагати від нього припинення будь-якої політичної діяльності, згадки Грузії, втручання у внутрішні справи Грузії.
Чи може це гарантувати Саакашвілі, питання відкрите. Може бути таке, що Україна робитиме все від себе можливе для того, щоб його витягнути, а він не буде готовий йти на якісь поступки, щось обіцяти. Це можливо, і ми повинні це враховувати. Тому я думаю, що найближчим часом мова буде йти про класичні дипломатичні відносини. Україна буде виконувати все від неї залежне щодо Саакашвілі, а Грузія буде збирати доказову базу, і вже, виходячи з цієї доказової бази і рішень судів, ухвалювати рішення.
– Чи може Грузія запропонувати Україні якийсь обмін, наприклад? Як це було між Україною і Росією.
– Розумієте, у нас же з Грузією війни немає, ми один на одного не нападаємо. Я не думаю, що в Україні є якісь ув’язнені, яких можна було б екстрадувати до Грузії. Вони можуть виставити певні умови щодо самого Саакашвілі. Наприклад, якщо він зможе гарантувати, що якщо його повернуть, він припинить намагання впливати на внутрішню політику Грузії – це одна історія. Якщо він такої гарантії не дасть – а судячи з його останніх листів і заяв, які він робить, він поки таку гарантію не готовий дати – далеко не факт, що найближчим часом Грузія його віддасть Україні, на превеликий жаль.
Ми будемо мати проблему, яка буде у фокусі уваги. Україна буде за нею спостерігати, щоб не було погіршення умов утримання, тиску, тортур. Фокус уваги буде на ньому, але питання його виїзду в Україну буде в підвішеному стані. Багато що, до речі, залежить, в тому числі, і від позиції деяких західних держав. Якщо вони через дипломатичні канали будуть впливати на необхідність його повернення в Україну, можливо, процес тоді прискориться.
– А наскільки великий ризик, що Саакашвілі все-таки відбуде свій термін в Грузії?
– На жаль, станом на сьогодні, це найбільш вірогідний сценарій. Єдине, я б не говорив про дев’ять років. Швидше за все, термін буде менший, але якийсь період він відбуватиме обов’язково. Зараз для грузинської влади це досить принципове питання.
Після парламентських виборів, президентських виборів, ситуація може сильно змінитися. Плюс, іноді на гарячу голову приймаються рішення, а потім пройде певний період — це може бути як пару тижнів, так і пару місяців – і ставлення грузинської влади може змінитися. І тоді песимістичний сценарій, який зараз найбільш ймовірний, зміниться на сценарій більш оптимістичний.
Головне – щоб Україна про це не забувала, активно працювала в цьому напрямку. Я впевнений, що це буде одне з тих питань, які будуть на постійному контролі і у президента, і у Міністерства закордонних справ. Україна час від часу буде нагадувати Грузії, подавати сигнали, що ми готові до переговорів, поверніть нашого громадянина, а далі будемо обговорювати вже якісь інші питання нашої співпраці. Тим більше, як ми вже зазначали, співпраця покращилася, і не хотілося б через такі неоднозначні події псувати ті відносини, які у нас налагодилися за останні пів року-рік. Тим більше, що перспектива цих відносин прекрасна: у нас є дуже багато проєктів і в контексті інтеграції в НАТО, і в Європейський Союз, які набагато вигідніше і зручніше реалізовувати разом, ніж порізно.
– Як має реагувати Зеленський на ситуацію з Саакашвілі?
– Президент зробив все, що від нього залежить: він зробив заяву, доручив Міністерству закордонних справ тримати цю справу на контролі. Якщо буде якась зустріч президента України з представниками Грузії, безумовно, він це питання буде там піднімати. Я не виключаю, що під час якихось міжнародних форумів він буде про це говорити і теж акцентувати на цьому увагу.
Плюс, в переговорах з нашими західними партнерами, важливий момент – щоб була своєрідна коаліція, і ця коаліція тиснула дипломатично на Грузію. Але її формування почнеться не раніше, ніж в Грузії офіційно закінчаться всі вибори.