Паливна криза, яка вже охопила південні регіони Росії, впевнено підбирається до столиці країни — Москви. Слідом за Ростовською та Астраханською областями, а також Ставропольським і Краснодарським краями дизельне пальне стало зникати на заправках у центральній частині РФ. На деяких станціях уже ввели талони, а на інших ціни на паливо злетіли до 80 руб. (0,8 дол.) за літр, повідомляє FREEДОМ.
Країна-бензоколонка — це більше не про Росію. Там спорожніли АЗС. Щоб заправитися, особливо в південних регіонах країни, автомобілісти годинами простоюють у кілометрових чергах і при цьому платять чималі суми за літр пального, а ціни змінюються щодня. Водії ситуацією вкрай незадоволені. Під загрозою і збирання врожаю.
Після стрибка цін на бензин, вартість літра 92-го і 95-го кілька разів оновлювала історичний максимум у поточному місяці. У Росії зіткнулися з новою проблемою — дефіцитом палива. Заправки порожніють.
Найгостріше криза відчувається в південних регіонах країни.
“Зараз дещо складніше підвезти бензин у південні регіони країни залізницею і з інших заводів, тому що цією залізницею йдуть інші вантажі в південно-західному напрямку. Військове залізо потребує палива й активно його палить”, — зазначив науковий співробітник фонду Карнегі Сергій Вакуленко.
Палива немає і на багатьох АЗС в окупованому Росією Криму.
Брак бензину зумовлений кількома факторами — повільними поставками палива залізницею, війною з Україною, а також просіданням рубля. Тепер компаніям вигідніше продавати пальне за кордон.
“Нафтовики починають рахувати, що їм вигідніше — продавати на експорт або продавати всередині з урахуванням цих доплат від Мінфіну. А ще армія, яка зжирає величезну частку вироблених нафтопродуктів”, — пояснив економіст Сергій Алексашенко.
Зростання цін на бензин і його дефіцит призвели до того, що Росії стає складніше постачати паливо в окуповані регіони України.
“Дефіцит палива — це завжди зупинка логістики. Оскільки в сучасному світі практично весь автотранспорт працює на бензині, на мазуті, на гасі. Логістика для військової справи — це ключове питання. Це дуже і дуже важливо, тим більше зараз для Росії. Поступово російська армія змушена переходити на використання автомобільної логістики в південних регіонах окупованої України, оскільки там немає нормальної діючої залізниці”, — розповів політичний оглядач Іван Яковина.
До всього іншого, тотальний дефіцит пального в Росії утворився в сезон збору врожаю. Нафтова криза може призвести до зриву аграрної кампанії. Заправляти техніку нічим, заявили в Міністерстві сільського господарства Росії.
Відшкодовувати подорожчання палива влада буде, найімовірніше, за гроші платників податків, вважають економісти. Кошти підуть на додаткові компенсації з боку Кремля великим холдингам. А ось чекати падіння вартості пального жителям Росії не варто, оскільки незабаром країна-ізгой може перетворитися з експортера на скупника нафти.
Читайте також: Дефіцит бензину і дизеля в РФ є рукотворною кризою — аналіз