У Мюнхені продовжує роботу конференція з безпеки. У ці дні до Німеччини прибули політики, військові, представники бізнесу, неурядові організації та експерти з питань безпеки. Головна мета — обговорення актуальних питань зовнішньої політики, безпеки та оборони. Про деталі заходу в ефірі телеканалу FREEДOM сьогодні, 16 лютого, розповіла членкиня української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Євгенія Кравчук.
“Незважаючи на озвучені раніше побоювання, “Мюнхена-2″, звичайно ж, не сталося. Мета, яку ми ставили перед собою, — об’єднати Європу. І всі меседжі, які йшли від європейських лідерів, були з характером. Йшлося про те, що Європа зацікавлена в довгостроковому мирі, що європейці будуть більше опікуватися безпекою та вкладати в це більше коштів”, — зазначила Кравчук.
За її словами, відчувалося, що на всіх майданчиках у Мюнхені буквально в повітрі витало питання: як розвиватимуться далі відносини між Європою і США?
“Мені здається, що і Сполучені Штати свої цілі частково виконали. Я думаю, що всі учасники американської делегації в Мюнхені після того, як повернуться до Вашингтона, і будуть свої доповіді надавати Трампу, скажуть: “Вони [європейці] нас почули, Сполучені Штати не будуть батьками, яких постійно викликають до школи. Вони мають подорослішати, і вони цей меседж почули”, — зазначила гостя ефіру.
Євгенія Кравчук акцентувала, що підтвердженням цьому стала пропозиція президента Франції Еммануеля Макрона організувати зустріч міністрів закордонних справ ЄС найближчим часом. На ній мають окреслити подальший план дій ЄС у безпековому питанні.
Україна, зі свого боку, продовжує співпрацю зі США, акцентувала спікерка. І нагадала, що незабаром очікується візит спецпредставника Трампа Кіта Келлога до Києва.
“Він у всіх своїх виступах (на Мюнхенській конференції з безпеки, — ред.) говорив ті речі, з якими ми [українська делегація] погоджуємося. Звучало, що в інтересах Сполучених Штатів, щоб Україна залишалася сильною незалежною державою. Але, як сказав президент Володимир Зеленський, диявол у деталях. Тому [мирний] план належить написати разом із партнерами”, — наголосила Кравчук.
Висловилася членкиня української делегації в ПАРЄ і про заяви американців щодо “реальності повернення” України до кордонів на момент 2014 року і “неможливості” її вступу до НАТО. Вона підтримала позицію президента Володимира Зеленського.
“У своєму виступі президент акцентував, що ми не знімаємо цю позицію, адже переговори відбудуться за гірших умов, якщо позиції про НАТО не буде, як робочого варіанту на столі. Він навіть сказав, що, мабуть, Путін — “найсильніший член НАТО”, якщо він, не перебуваючи в Альянсі, може блокувати й висловлювати думку інших країн, що входять до блоку”, — акцентувала спікерка.
Кравчук також нагадала про рішення адміністрації Трампа розділити парламентерів на того, хто комунікує з Україною (Кіт Келлог) і з Росією (Стівен Віткофф).
“Вони зберуть інформацію після візитів. Президент [Володимир Зеленський] запросив генерала Келлога не тільки відвідати Київ, але й поїхати ближче до фронту. До речі, у 2022 році Келлог провів два тижні в Україні. Він був якраз не тільки в Києві та області, але й їздив в Ізюм [Харківська область], коли місто тільки звільнили. Він бачив багато і розуміє, з ким Сполучені Штати мають справу — з воєнними злочинцями і терористами”, — запевняє гостя ефіру.
Крім того, членкиня української делегації в ПАРЄ акцентувала на спільній позиції США та Європи щодо необхідності довгострокового миру для України. Такі тези лунали з обох сторін під час конференції в Мюнхені.
“Це — в інтересах України. Якщо просто зупинити бойові дії, то через 3-5 років, або скільки там потрібно буде після заморожування [війни] Путіну, щоб зробити нові ракети і набрати нових солдатів для “м’ясних штурмів”, тоді війна повториться. Цього ніхто не хоче. Також є розуміння, що ніякі “Мінськ-2″ чи просто папірці, як Будапештський меморандум, не спрацюють. Спрацює тільки сила. Росія має розуміти: якщо вона нападає, то буде дуже боляче. Важливо, щоб росіяни, зважуючи ризики, розуміли, що вони занадто високі”, — сказала парламентарка.
Серед гарантій безпеки для України Кравчук також назвала збільшення армії та озброєння.
“Якщо ми не будемо в НАТО якийсь період, то нам потрібна зброя і можливість утримувати армію. Ці цифри називав президент Зеленський. І він аргументує це тим, що набагато дешевше і простіше все-таки надати “парасольку” НАТО Україні, ніж утримувати ще більшу армію, ніж зараз, під час бойових дій”, —зазначає гостя ефіру.
Читайте також: Важливо показати Путіну, що Європа, як і раніше, вірить в Україну і в перспективу надійного миру, — Зеленський
Раніше міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро заявив, що Європі доведеться ухвалювати непрості рішення і йти на жертви для подолання загроз безпеці.