Спонсор тероризму в шкурі миротворця: для чого Путіну війна в Ізраїлі та якими будуть наслідки — оцінки експертів

Сергій Лавров та лідер ХАМАС Ісмаїл Ханія. Ілюстративне фото: presstv.ir

Війська Ізраїлю завершили оточення сектора Газа і ліквідували тисячу бойовиків ХАМАС. Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявляє, що першочергове завдання для армії — повне знищення терористичного угруповання і звільнення заручників. Йдеться про приблизно 240 громадян, серед яких близько 30 дітей. 

Влада Ізраїлю не виключає, що може укласти угоду з ХАМАС для обміну заручниками. 

Росія продовжує паразитувати на темі війни в Ізраїлі

Росіяни на Близькому Сході реалізують чергову інформаційну операцію з метою дискредитації України. Громадяни РФ телефонують українцям, які наразі перебувають у секторі Газа, і поширюють серед них панічні настрої, використовуючи фейкові меседжі про те, що нібито Україна кинула в Ізраїлі своїх громадян, а Росія готова їх евакуювати. Про це повідомили в Головному управлінні розвідки Міністерства оборони (ГУР МО) України.

Таким чином РФ традиційно прагне скористатися загостренням базових потреб людини в умовах збройного конфлікту, щоб перейти до наступного етапу кампанії з дискредитації України.

Тим часом, 11 листопада стало відомо, що 155 осіб, яких у межах місії ГУР МО та Міністерства закордонних справ України евакуювали із сектору Гази, прибули в аеропорт Кишинева (Молдова) рейсом із Єгипту.

Президент України Володимир Зеленський укотре вказав, що Росія причетна до фінансування терористів ХАМАС. 

“Це абсолютно не нова ситуація. Яка вже десятиліттями між Ізраїлем і Палестиною. І в цей вогонь іноді кидають сірники. І я впевнений, що за спонсоруванням ХАМАС стояли Росія та Іран”, — заявив Володимир Зеленський в інтерв’ю телеканалу NBC News.

Своє ставлення до війни в Ізраїлі Кремль проявив досить явно. Представників ХАМАС після нападу на Ізраїль запросили з візитом до Москви. Експерти зазначають, що між делегатами і представниками Кремля велися переговори про можливе звільнення заручників. Бути миротворцем в очах усього світу – затія, від якої російський президент Володимир Путін не відмовиться. 

Постійний представник РФ при ООН Василь Небензя назвав Ізраїль країною-окупантом і заявив, що він не має права на самооборону у війні з ХАМАС.

“Усе, на що їх вистачає, – це твердити про нібито наявне в Ізраїлю право на самооборону, хоча, як у держави-окупанта, у нього такого права немає”, — заявив Василь Небензя на надзвичайній спеціальній сесії Генасамблеї ООН.

Читайте також: Сприйняття війни в Ізраїлі та в Україні: відмінності та спільні моменти обговорюємо з ізраїльським підприємцем Аркадієм Майофісом

Як і навіщо Росія підтримує ХАМАС — обговорюють експерти 

Чому Росії може бути вигідно публічно підтримувати бойовиків ХАМАС? Чим небезпечне розширення війни на Близькому Сході? Якими можуть бути наслідки підтримки ХАМАС для Росії у відносинах з Ізраїлем? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Моше Реувен Асман, головний рабин України;
  • Руслан Осипенко, дипломат, експерт-міжнародник;
  • Віталій Бала, політичний консультант, директор Агентства моделювання ситуацій; 
  • Давид Гендельман, ізраїльський військовий експерт;
  • Марк Бабот, військовий експерт, підполковник Генштабу Ізраїлю в резерві;
  • Руслан Сулейманов, російський журналіст, сходознавець.

МОШЕ РЕУВЕН АСМАН: Хто підтримує ХАМАС — підтримує фашистів 

— Росія не має права щось говорити Ізраїлю після того, як у Сирії з літаків скидали бомби і знищували тисячі мирних жителів. Це говорить країна, яка прийшла в Україну для так званої “денацифікації”. Виходить, вони підтримують фашистів ХАМАС, які 7 жовтня 2023 року вчинили жахливу розправу, убивства і тортури. Їх приймають у Москві. Тобто Ізраїль має дозволити, щоб його громадян убили? І це говорить країна, яка вважає себе переможцем нацизму. 

Це лицемірство. Ця людина сидить в ООН із розумним виглядом, а ми в Україні бачимо, що вони роблять і робили. Росія сюди запускає свої ракети щодня. 

Усі розуміють, що відбувається в Ізраїлі. Була жорстка заява МЗС щодо прийому ХАМАС у Москві, був викликаний на килим посол Росії. Але це все політичні речі. 

Сьогодні Україна та Ізраїль воюють зі злом. Це всі бачать і розуміють. 

Антисемітських демонстрацій у Дагестані ніхто не розганяв. А демократичні демонстрації в Росії розганяють спецназом. Тому я роблю висновки, що це було санкціоновано владою. 

Хто підтримує ХАМАС – підтримує фашистів. 

РУСЛАН ОСИПЕНКО: Росія хоче втягнути США в протистояння з ісламськими державами 

— Інтерес Росії полягає в тому, щоб розпалити полум’я війни і втягнути США через Ізраїль у протистояння з ісламською цивілізацією. Це найкращий сценарій, на який розраховують у РФ і вони готові за це платити. З трибуни ООН вони вже захищають ХАМАС. Самі підпалили, а потім залізли на трибуну і почали закликати до миру. 

Кремль хоче послабити Сполучені Штати і розтягнути їхні ресурси. І, на жаль, у них це вже вийшло. Подивіться, як тепер стоїть питання надання допомоги Україні. Росія нічого не домоглася на полі бою, але домоглася того, що військову допомогу Україні затримують. Це все для того, щоб підштовхнути нас сісти за стіл переговорів. 

Росія хоче передати через Сирію системи ППО для “Хезболли” (воєнізоване ліванське угруповання, — ред.). Це такий сигнал США та Ізраїлю, що якщо вони втягнуться у війну, то домінування їхніх льотчиків у повітрі може швидко закінчитися. Напряму вони, звісно, не передаватимуть. А ось через Сирію — так. Адже Сирія може робити все, що хоче: передавати зброю і Хезболла, і ХАМАС. Це крок на випередження, щоб у разі чого поставити під сумнів успіх армії Ізраїлю у війні проти ХАМАС і Хезболла. 

ВІТАЛІЙ БАЛА: Ізраїль не пробачить Росії підтримку ХАМАС

— Заяви про те, що ми стоїмо на порозі Третьої світової війни, звучать для того, щоб усіх налякати і щоб ніхто не рухався. Спочатку тон таких заяв знизився, але зараз із війною на Близькому Сході про це знову заговорили. Завдання стоїть у тому, щоб цей військовий конфлікт не поширився на інші країни. 

Якщо війна на Близькому Сході пошириться — це може стати каталізатором для того, щоб туди увійшли військові сили США. Зайде Іран — зайдуть і штати. 

Влада Ізраїлю каже, що війна може закінчитися, якщо терористи ХАМАС здадуться і припинять прикриватися мирними жителями Гази. Але ХАМАС діє нишком, як це робила Росія в Україні. 

Практично публічна підтримка Росією ХАМАС після всіх тих звірств — бо це схоже на те, що армія РФ творила під Києвом на початку повномасштабного вторгнення в Україну. Політична еліта Ізраїлю цілком може прирівняти для себе Росію до ХАМАС. 

Чим швидше закінчиться війна в Ізраїлі, тим краще складеться ситуація для України — прискориться постачання військової допомоги. Зараз Україна та Ізраїль, по суті, стратегічні союзники. Американський президент Джо Байден сказав, що це дві війни на різних континентах за демократію. 

Поведінка і висловлювання представників РФ про війну на Близькому Сході потім їм відгукнуться. Ізраїль може допомогти Україні санкціями проти Росії, навіть непублічними. Ізраїль може зібрати інформацію про причетність Росії до дій ХАМАС. 

ДАВИД ГЕНДЕЛЬМАН: Ізраїль не піде на пряму конфронтацію з РФ

— Такі заяви постійного представника РФ в ООН цілком йдуть у руслі початкової політики Росії щодо війни на Близькому Сході. Спочатку РФ не визнала ХАМАС терористичною організацією, потім делегацію ХАМАС приймали в Москві, ще намагалися ухвалювати резолюцію, яка засуджує Ізраїль. 

Небензя заявив, що Ізраїль не має права на самозахист і є державою-окупантом. Я думаю, це політично не далекоглядна заява. Тому що, за бажання, таке саме формулювання можна застосувати і до Росії. Тому Небензі варто було подумати, перш ніж таке говорити. 

У світі зараз збільшується кількість військових конфліктів. Частково вони навіть перетинаються. Росія воює в Україні відкрито, а на Близькому Сході — не безпосередньо. РФ підтримує певні зв’язки з Іраном і ХАМАС. 

В Ізраїлю немає розчарування щодо Росії, тому що не було зачарування. 

Головна причина, чому Ізраїль не прагне загострювати відносини з РФ — це Сирія. Наявність у Сирії військового угруповання Росії, технічна співпраця з Іраном впливають. Ізраїлю потрібна свобода рук у Сирії. Тому влада навмисно не піде на пряму конфронтацію з Росією. Наразі це може, щонайменше, перешкодити війні з ХАМАС. 

МАРК БАБОТ: Росія співпрацює з угрупованням ХАМАС

— Радянський союз тренував і організовував партизанські рухи по всьому світу, щоб розвалити Захід. Уже більш ніж достатньо непрямих фактів, щоб звинуватити і навіть покарати РФ. Війна в Україні та війна в Ізраїлі — ланки одного ланцюга. Це війна світла з темрявою, демократії з диктатурою. 

Війна на Близькому Сході була потрібна тільки Росії. Для ХАМАС це самогубна війна, після війни цього угруповання не буде.

Є навчання, є тренування, є фінансування. Не дарма представники ХАМАС бувають у Москві, не дарма відбуваються антиєврейські погроми, не дарма Путін каже, що в ізраїльтян немає права на самозахист. Це все ланки одного ланцюга. 

Росія — це вісь зла, яка йде через Москву, Тегеран і Дамаск. 

Мені відомо, що Саудівська Аравія, Єгипет, Йорданія кажуть Росії закінчити співпрацю з ХАМАС. Еліти цих країн розуміють, що їм на руку знищення ХАМАС, тому що це угруповання для них так само небезпечне, як і для Ізраїлю. 

Якщо відбудеться поразка Ізраїлю – це стане поразкою для всієї вільної Європи. 

РУСЛАН СУЛЕЙМАНОВ: Росія солідаризувалася з ХАМАС

— Позиція Москви щодо ХАМАС — це особиста помста Путіна прем’єр-міністру Ізраїлю Біньяміну Нетаньягу за те, що він не підтримав російську агресію проти України. 

Йшли навіть розмови про те, що Ізраїль дасть Україні систему “Залізний купол” для захисту від обстрілів. Тобто в Ізраїлі у всіх досить чітка і зрозуміла позиція засудження дій Росії в Україні. Очевидно, це образило Путіна і тепер він мститься. 

Росія пішла на зближення зі спонсором ХАМАС Іраном, представники ХАМАС приїжджали до Москви. Це такий спеціальний жест для Ізраїлю, що РФ все одно, що про неї подумають. Головне — показати свою лояльність Тегерану, а це зараз можна зробити через зближення з ХАМАС. Усі ми бачили ту зловтіху й агресивну риторику на російському державному телебаченні, коли почалася війна в Ізраїлі.  

Зрештою, це все зводиться до особистості Путіна. І позиція ізраїльської влади змінюється. Особливо після того, як до Москви приїжджав представник ХАМАС після вторгнення угруповання в Ізраїль. І якщо раніше такі візити можна було сприйняти як те, що Росія хоче відігравати посередницьку роль у переговорах, то тепер це бачиться в абсолютно іншому світлі. 

Росія солідаризувалася з ХАМАС, хоча російські громадяни досі перебувають у полоні в терористів. 

Мабуть, є бажання насолити Ізраїлю, західним країнам і представити себе у вигляді захисника умовного “глобального півдня”, народів, які нібито б’ються за свою свободу і незалежність. Росія намагається грати в ці ігри.

Читайте також: Візит делегації ХАМАС до Москви: експерти вказали на вигоду Путіна

Прямий ефір