Спочатку — захід ЗСУ в Роботине, потім — у Токмак і Бердянськ: ситуацію на Південному фронті пояснили військові експерти

Запорізький напрямок. Фото: instagram.com/dsmolfoto

Підрозділи ЗСУ мають успіхи в Запорізькій області. Насамперед ідеться про села Роботине та Мала Токмачка.

У Міністерстві оборони України зазначають, що російські війська марно намагаються повернути втрачені положення на схід від Роботиного.

ЗСУ продовжують наступати в Бердянському та Мелітопольському напрямках, тоді як російські військові намагаються відвернути увагу українських сил на сході країни.

Подробиці з Роботиного

Українські військові увійшли в село Роботине Запорізької області та організували евакуацію мирних жителів. Про це повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

“Воїни 47 бригади, з боєм увійшли в село Роботине, організували евакуацію мирних жителів на БМП “Бредлі””, — написала вона в Telegram.

При цьому у відповідь окупанти безперервно обстрілюють Роботине з артилерії. Бої тривають.

“Роботине знаходиться на шляху до Токмака, а це великий населений пункт Запорізької області. І вже безпосередньо за Токмаком лежить оперативний простір, який дозволить просуватися до узбережжя Азовського моря. Зокрема, там розташована пряма траса до Бердянська”, зазначив військовий оглядач Денис Попович.

Район села Роботине. Ілюстрація: understandingwar.org

Водночас 47-ма окрема механізована бригада оприлюднила відео боїв у Роботиному та евакуації мешканців.

“Два місяці запеклих боїв і бійці нашої бригади за підтримки інших підрозділів прорвали багатоешелоновану лінію оборони окупантів”, — йдеться в повідомленні.

Перше, що зробили військові — сповістили місцевих про необхідність терміново виїжджати. У безпечнішому місці медики оглянули цивільних і дали можливість зателефонувати рідним.

Як зазначила Маляр, у населеному пункті “зараз триває планова бойова робота”.

“На Запорізькому та Херсонському напрямках російська армія в обороні. Вони продовжують обстрілювати наші позиції і цивільні об’єкти в Запорізькій, Херсонській, Миколаївській областях, при цьому активно застосовують баражувальні боєприпаси “Ланцет””, — повідомила Маляр.

Бердянський напрямок. Ілюстрація: understandingwar.org

Коментарі експертів

Чи можна вже назвати успішним наступ ЗСУ на Бердянському та Мелітопольському напрямках? Які кроки робить армія країни-окупанта, щоб уникнути провалу? Чи встигнуть ЗСУ до зими звільнити Мелітополь і Бердянськ? Відповіді на ці запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ шукали:

  • Сергій Грабський, військовий експерт;
  • Іван Ступак, військовий аналітик, співробітник СБУ (2004-2015 рр.);
  • Олексій Гетьман, військовий аналітик;
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
  • Миколай Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.).

СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: Російські війська відчувають дефіцит військових і техніки на Південному фронті

— У районі Роботино ми намагаємося розширити лінію зіткнення з основною лінією оборони противника, тобто розширити так званий коридор атаки. Це дозволить нам на вузькій ділянці фронту зосередити досить серйозне угруповання і прорвати оборону противника.

Саме тому противник так відчайдушно намагається вдосконалити другу і навіть третю лінію оборони. Я б тут додав ще, що вони готують лінії укріплення вже безпосередньо в районі Маріуполя.

На півдні ми спостерігаємо постійне розширення зони зіткнення з виходом на кілька напрямків і подальше просування вперед. Тобто ми розуміємо, що противник, попри запеклий опір, усе-таки відчуває досить серйозні труднощі з утриманням цих позицій.

Є стійке переконання, що противник починає відчувати проблеми саме з кількістю своїх підрозділів, які зараз намагаються затримати просування наших військ на півдні, і їхньою якістю.

Укріплення не мають жодного значення, якщо їх нікому обороняти. Противник таким чином просто намагається створити ілюзію того, що готується до оборони. Другу і третю лінію оборони справді легше проривати — там не такі щільні мінні поля. Тобто ми отримуємо простір для маневру, і не обов’язково брати ці укріплення. Їх можна досить ефективно обійти, заблокувати противника. Генштаб РФ це чітко розуміє, тому намагається зробити все можливе, щоб чимось зайняти свої війська.

Російські війська на цьому напрямку намагаються зосередити все, що можна, і вони мають показати активність насамперед для своїх необстріляних підрозділів, які зараз кидаються в бій на всіх можливих і неможливих ділянках фронту. Тому укріплення, зокрема, має психологічний ефект.

ІВАН СТУПАК: Війська РФ усіляко відвертають увагу ЗСУ від півдня

— У російському Генштабі прекрасно розуміють, що в нас не вистачає техніки і людей, щоб закрити всі напрямки. Тому ми змушені концентруватися на чомусь одному — це південь, Запорізька область, Донецька область, Урожайне, Роботине.

Найімовірніше, російський Генштаб вирішив зробити велике напруження в абсолютно протилежному кінці фронту — на сході.

Окупанти розраховують, що український Генштаб буде в постійній напрузі, змушений буде забирати частину своїх резервів, приготованих для просування на півдні, закидати їх на схід, там спалювати.

У Кремлі розраховують, що ближче до зими, до грудня станеться патова ситуація і Україна вийде на мирні переговори. На цьому російська сторона дуже сильно наполягає, їй дуже необхідні мирні переговори, причому вже зараз.

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Успіх буде навіть якщо ЗСУ не дійдуть швидко до Мелітополя

— На Токмак і Мелітополь було направлено наші додаткові сили. Це дуже непогано підготовлена 82-а бригада, вона повністю укомплектована НАТОвською технікою: бронемашини Marder, “Сталкер”, танки Challenger 2. На цей напрямок введено до 2 тисяч осіб.

Поки що ми впиралися в потужні мінні поля і доводилося розміновувати, робити проходи, ну і без підтримки ще з повітря дорогу і дуже ефективну техніку використовували не дуже активно. Зараз тут бригада, яка повністю укомплектована, повністю озброєна, починаючи від бронемашин і танків, закінчуючи звичайною навіть стрілецькою зброєю. Тому є надія, що саме ось такі бригади сильно змінять ситуацію на полі бою.

Є надія, що ми якщо не дійдемо до Мелітополя найближчими днями, то принаймні зможемо всі території навколо міста тримати під своїм вогневим контролем.

Це означає, що ми дуже сильно порушимо логістику ворога. Як закінчиться цей процес, сказати однозначно не можна, але можна припускати, що буде далі. Зараз робити висновки ще рано.

ДМИТРО СНЄГІРЬОВ: ЗСУ дійшли до другої лінії оборони РФ під Мелітополем

— За повідомленнями навіть російської сторони, є зміни в тактиці ЗСУ. Українські військові широкомасштабно використовують бронетехніку, чого раніше не було. Це свідчить, на думку РФ, про те, що українські військовослужбовці зуміли успішно подолати першу лінію тотального мінування.

Напередодні в західних ЗМІ з’явилася досить суперечлива інформація про те, що ЗСУ нібито не вдасться до кінця поточного року вийти на лінію Токмак — Мелітополь. Ба більше, це нібито може позначитися на характері військово-технічного співробітництва України із західними партнерами.

Але наразі ми можемо говорити про успішне просування ЗСУ в районі Роботино в напрямку Вербового — це друга лінія оборони російських окупантів. А це означає, що мінні поля ми пройшли.

Плюс успішне просування з боку Роботиного по флангах — у районі Копані та Новопокровки. Ми розширюємо лінію українського фронту в моменті деокупації тимчасово окупованих територій Запорізької області.

МИКОЛАЙ МАЛОМУЖ: ЗСУ маневрують і продовжать це робити

— Резерви РФ перекидаються з Херсонської області на Запорізький напрямок. Тому що ми йдемо в наступ на Мелітополь і Бердянськ, щоб перерізати південний коридор. Це, відповідно, удари з флангів і можливість почати стратегічну наступальну операцію. Це рух у бік Криму. Тому маневри будуть постійно відбуватися.

Я думаю, що наші військові, просуваючись по Бердянському напрямку, створюють умови для хороших наступальних дій. Є хороша перспектива встигнути до зими.

https://youtu.be/VVnBFMoTA_Y

Читайте також: Сили оборони України звільнили Роботине на Запоріжжі: значення населеного пункту оцінив Коваленко

Прямий ефір