Україна готова розглянути можливість припинення вогню за умови отримання надійних гарантій безпеки та додаткового озброєння, заявив Володимир Зеленський в інтерв’ю американському журналісту Лексу Фрідману. Але перш, ніж починати перемовини з Москвою, необхідно обговорити шляхи завершення війни з обраним президентом США Дональдом Трампом, вважає президент України. Деталі — в матеріалі журналістів FREEДОМ.
Головною такою гарантією безпеки, вважає глава держави, може стати членство України в НАТО. Сильними важелями стримування агресора також є санкції та військова допомога Києву.
“Про це можна домовитися, я впевнений. Так, це не великий успіх для нас, але якщо ми будемо бачити дипломатичний шлях завершення війни — це один зі шляхів. Це перше. Друге — пакет зброї. Я не готовий говорити публічно, що це. І президент Трамп може це отримати. Жодних секретів від нього немає. Але, здебільшого, це залежить від волі США, тому що частково надасть ЄС і частково ви, США, звичайно, разом”, — сказав Зеленський в інтерв’ю.
Київ наполягає на дієвих гарантіях безпеки і не має наміру повторювати досвід 1994 року. Тоді, підписавши Будапештський меморандум, Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на запевнення Великої Британії, США та Росії в тому, що суверенітет, незалежність і територіальна цілісність країни будуть недоторканими.
Як зазначив Зеленський, у 2014-му, коли Росія — одна з країн-гарантів — окупувала Крим і почала бойові дії на Донбасі, жодної значущої реакції не було. Тепер Україна вимагає реальних механізмів військового стримування держави-агресора.
“Це зараз ми розуміємо, що це жодні не гарантії безпеки… Зараз треба просто знайти цих людей і посадити до в’язниці тих, хто це все вигадав… Після того, як було окуповано частину нашого Донбасу і Крим, Україна, мені здається, відправила тричі впродовж кількох років листи всім підписантам Будапештського меморандуму… Хтось відповів на ці офіційні листи? Офіційні листи всі зафіксовані у дипломатів. Або хтось консультації провів? Ні”, — наголосив президент.
Зеленський упевнений — чекати, коли Путін захоче завершити війну, не можна. Його потрібно до цього примусити. Тому перші переговори з Росією можливі тільки після того, як Київ узгодить позиції зі США та ЄС.
“Ми з Трампом домовимося. Я впевнений, що він може запропонувати сильні гарантії безпеки разом з Європою. І після цього вже може бути розмова з росіянами, і саме так. А не просто ми відразу сіли втрьох”, — сказав Зеленський.
Якщо ці переговори відбудуться, Україні потрібні будуть адекватні гарантії безпеки, упевнений держсекретар США Ентоні Блінкен.
“Малоймовірно, що Путін відмовиться від своїх амбіцій. Якщо припинення вогню відбудеться, то, на думку Путіна, воно, найімовірніше, дасть йому час на відпочинок, переоснащення і повторний напад у якийсь момент у майбутньому. Тому для того, щоб будь-яке припинення вогню було справді тривалим, вкрай важливо переконатися, що Україна має потенціал для стримування подальшої агресії. Щоб Росія знала, що, якщо вона знову нападе, у неї будуть великі проблеми”, — заявив Блінкен.
До того, як новообраний президент США Дональд Трамп вступить на посаду 20 січня, адміністрація Джо Байдена планує посилити позиції України. За інформацією Reuters, Вашингтон має намір запровадити нові санкції щодо російського тіньового флоту, націлившись на нафтові доходи країни-агресора.
Читайте також: Домовлятися про що-небудь із Путіним — безперспективно і наївно, — Мережко
Раніше експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна” Ігор Попов сказав, що переговори новообраного президента США Дональда Трампа з російським диктатором Володимиром Путіним можуть відбутися в разі, якщо Кремль пом’якшить свої ультимативні вимоги.
Читайте також: Спочатку гарантії безпеки від Трампа, а вже потім розмова з Путіним, — Зеленський назвав порядок можливих переговорів