Херсон щодня перебуває під обстрілами російської армії. Країна-агресор б’є по житлових кварталах і об’єктах критичної інфраструктури з артилерії, дронів, усіх доступних засобів. Але життя в місті та регіоні не зупиняється. Розвивається бізнес, на розмінованих полях аграрії збирають урожай. Знищені села відновлюють із руїн. Про життя прифронтового Херсона — у матеріалі журналістки телеканалу FREEДОМ Дар’ї Литовченко.
Херсон — єдиний обласний центр, який від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну у 2022-му вдалося тимчасово захопити російським окупантам.
Але люди показали героїчний опір. Сотні мешканців Херсона з українськими прапорами виходили на вулиці, щоб заявити загарбникам: “Ідіть із нашого міста, з України! Вам тут не раді!”.
У листопаді 2022-го — довгоочікуване звільнення. Херсон вистояв і продовжує тримати оборону.
“Будемо чинити опір і все одно будемо жити. Спочатку доживемо до ранку, потім ще наступний день, і так ми доживемо до перемоги”, — поділилася мешканка Херсона Ольга.
Після деокупації безпечних районів у місті просто немає. Як і будинків, які не постраждали від цинічних ударів Росії.
Ліквідувати наслідки обстрілів рятувальникам допомагають волонтери.
“Головне, найважливіше, що нас не кинули одних. Допомоги дуже багато надавали, і зараз надають. Телефонують, запитують, що там потрібно”, — каже житель Херсона Віктор Ковальов.
Лінія фронту проходить по Дніпру. Невелика відстань дозволяє російським окупантам застосовувати всі доступні їм види зброї. Загарбники з ударних дронів цілеспрямовано скидають боєприпаси на мирні квартали та цивільні автомобілі.
“Тільки за останній місяць росіяни атакували територію правобережної Херсонщини 3 300 разів. Саме безпілотниками”, — зазначає речник Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Толоконніков.
Серце Херсона — площа Свободи. До початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну тут неможливо було припаркуватися. Сюди приходили родинами, великими компаніями — погуляти, поспілкуватися. Зараз на площі небагатолюдно. Життя під постійними обстрілами російської армії докорінно змінило міський ритм. Але серце Херсона живе і бореться.
У місті працює громадський транспорт, лікарні та аптеки. Ринки та супермаркети. Театр і кав’ярні.
До Херсона повертаються люди. Переїжджають із вщент зруйнованих російськими військовими сіл та з тимчасово захопленої Росією території області. Людям доводиться проходити фільтрацію на десятках російських блокпостів. Вони долають сотні кілометрів в об’їзд, щоб жити в прифронтовому Херсоні — якомога ближче до дому.
“Вільні. Війна, хотілося б усе-таки, щоб уже мир був, тиша. І дай бог повернутися додому, на свою територію”, — каже переселенка Валентина.
На звільненій території Херсонської області відновлюють мирне життя. Регіон — перший в Україні за масштабами розмінування. На очищених від боєприпасів полях фермери збирають урожай. Попри російські обстріли, вирощують зерно, овочі та, звісно, знамениті херсонські кавуни.
Російська окупація — найстрашніше, що могло з нами трапитися, кажуть жителі Херсона. Тепер місто поступово відновлюється і чекає на звільнення лівого берега Дніпра.
Читайте також: Захисники неба: як працюють мобільні групи ППО в Херсоні (ВІДЕО)