Співробітників товариства “Меморіал” у Росії репресують — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: "Политота"

Кремлівському режиму недостатньо ліквідації історико-просвітницького товариства “Меморіал”. Тепер силовики відкрили полювання на всіх причетних до роботи цієї правозахисної організації. Главу єкатеринбурзького товариства “Меморіал” Олексія Мосіна оштрафували на 100 тис. рублів за статтею про “дискредитацію” російської армії. Привід — фотографія правозахисника з плакатом: “Ні війні” річної давності, повідомляє FREEДОМ.

“Я не керую і ніколи не керував цим сайтом. Не мав і не маю можливості що-небудь на ньому розміщувати або що-небудь із нього видаляти. Жоден зі співробітників єкатеринбурзького товариства “Меморіал” не має прав адміністрування цього сайту. Фотографію було зроблено 12 лютого на мітингу, погодженому владою. Це було за 12 днів до початку СВО. Тому жодним чином моя участь у цьому мітингу, матеріали, які там були, не можуть дискредитувати збройні сили РФ”, — заявив Олексій Мосін.

Раніше Головінський суд Москви почав розгляд справи правозахисника, члена правління товариства “Меморіал” Олега Орлова. Йому загрожує три роки колонії у справі про повторну “дискредитацію армії”.

“Мене звинувачують у чому? Я написав якусь статтю. Це моя оціночна думка, мої роздуми про те, що відбувається в Росії, і як ця війна діє страшним чином на Росію. Взагалі-то стаття 29 Конституції РФ гарантує свободу слова і забороняє цензуру. Як можна за наявності цієї статті в Конституції мене звинувачувати та погрожувати мені кримінальним терміном позбавлення волі за мої роздуми?” — зазначив Орлов.

Уперше правозахисника оштрафували за “дискредитацію” 30 березня 2022 року за плакат із написом: “Путін, який звихнувся, штовхає світ до ядерної війни!” Нагадаємо, у грудні 2021 року Мосміськсуд ліквідував “Меморіал”. Організацію звинуватили в порушенні законодавства про “іноземних агентів” і “виправданні тероризму та екстремізму”. На початку лютого Слідчий комітет Росії почав перевірку “Меморіалу” за статтею про “реабілітацію нацизму”. У березні до кількох співробітників центру прийшли з обшуками.

“Останні роки режим дуже сильно хоче монополізувати дискурс про історію Радянського Союзу, про минуле. Це нагадування про те, що не просто все так неоднозначно, у радянського режиму були руки повністю в крові. І це не збігається зараз із глорифікацією минулого, ось це — велике минуле, ми завжди були на світлому боці сили й так далі. Це незручна розмова, і тим паче, що ми займаємося ще нинішніми політичними репресіями”, — висловила думку очільниця юридичного департаменту Центру захисту прав людини “Меморіал” Наталя Секретарева.

Путінський режим хоче не просто знищити “Меморіал”. Його мета — знищити історичну пам’ять, відновленням якої займалася організація останні 30 років.

“Самоорганізації громадян влада боїться найбільше. Влада намагається цьому протидіяти. Ми бачимо, як закривають, ставлять перепони практично всім реальним громадським організаціям. Але закони природи не скасувати, закони суспільного життя, думаю, теж. І вважаю, що процес уже незворотній. Зараз ми маємо відкат, але він навряд чи надовго”, — заявив інтерв’ю RFI голова правління “Міжнародного Меморіалу” Ян Рачинський.

“Міжнародний Меморіал” займався розслідуванням злочинів тоталітарних режимів ХХ століття, домагався реабілітації репресованих і допомоги їхнім сім’ям.

Читайте також: У Росії стрімко зростає кількість політв’язнів: нові факти репресій Путіна

Нагадаємо, главу єкатеринбурзького товариства “Меморіал” Олексія Мосіна оштрафували за фото з плакатом: “Ні війні”, зроблене за два тижні до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Прямий ефір