Співпраця України з ЄС в енергосекторі не обмежується планами на найближчу зиму — експерт

Ігор Петренко. Скріншот: uatv.ua

Одна з головних тем під час візиту глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн в Україну — забезпечення України енергією в зимовий період. Президентка Єврокомісії визначила три пріоритети для дій ЄС: це відновлення вже зруйнованої енергетичної інфраструктури, експорт електроенергії в Україну з країн ЄС і стабілізація енергопотоку. Водночас говорити про те, що це допоможе Україні безперешкодно пройти зимовий період, говорити поки що дуже рано. Такою думкою сьогодні, 20 вересня, в ефірі телеканалу FREEДOM поділився доктор політичних наук Ігор Петренко.

“Тут дуже складно прогнозувати, тому що Російська Федерація абсолютно не відмовилася від свого плану здійснювати енергетичний геноцид в Україні. До слова, не тільки енергетичний. Тобто, найімовірніше, росіяни й надалі робитимуть спроби до повного знищення енергетичної інфраструктури України. І, як показує практика, у зимовий період їхні спроби будуть частішими й агресивнішими. Тому те, як Україні вдасться вистояти в цих реаліях, багато в чому залежатиме і від рішучості українських партнерів”, — зазначив Петренко.

За його словами, це стосується не тільки санкційної політики щодо країни-агресора.

“Є ще безліч інструментів, які точно можна було б застосувати. Наприклад, той план, про який говорила Урсула фон дер Ляєн. План, який розроблений українським Міністерством енергетики спільно з європейськими партнерами, виходячи з тих ресурсних можливостей, які є в України на сьогодні. Насправді ведеться ґрунтовна робота для того, щоб українці змогли в максимально комфортному режимі пройти зиму. І тут допомогу європейських партнерів важко переоцінити. А ЄС займає послідовну позицію підтримки України”, — зазначив політолог.

Він додав, що питання співпраці з європейськими партнерами в енергетичному секторі не обмежується тільки планами на найближчу зиму і прийдешній опалювальний сезон.

“Є ще більш глобальні питання. Це загалом українська енергетична стратегія. Як і на що Україна буде орієнтуватися, які сектори буде розвивати. І ці дискусії теж активно ведуться в комунікації з нашими партнерами. Це питання і певної інвестиційної складової, яке цікаве українським партнерам із залученням конкретних бізнесів. Робота ведеться, тому що Україна націлена не тільки на короткострокову перспективу, а й середньострокову та довгострокову. Як вона буде реалізовуватися? Багато чого залежатиме від ситуації на полі бою. І від того тиску, який буде здійснюватися на РФ з боку не тільки України, а і її партнерів”, — резюмував Ігор Петренко.

Читайте також: Підтримка української енергетики, посилення оборони, тиск на РФ: стали відомі деталі переговорів Зеленського і фон дер Ляєн

Прямий ефір