Співпраця КНДР і РФ: як світ може зупинити Пхеньян і Москву

Володимир Путін і Кім Чен Ин. Фото: Известия

Північна Корея — одна з небагатьох країн, куди може полетіти російський диктатор Володимир Путін, не побоюючись арешту. Москва заручилася військовою підтримкою Пхеньяна, коли зрозуміла, що перемогти Україну їй не вдасться.

Розвідки західних країн-партнерів України вже неодноразово свідчили про те, що зброю з Північної Кореї привозять до Росії в обмін на продовольство, можливо, ядерні розробки та нафту. Про активізацію торгівлі між Москвою і Пхеньяном західні спецслужби заговорили після зустрічі Путіна і Кім Чен Ина в середині вересня 2023 року.

Дружба двох диктаторів — Путіна і Кім Чен Ина — може закріпитися після чергової зустрічі. Кремль готує візит свого начальника в КНДР.

Північна Корея, як і Росія, любить обходити санкції та заборони

Попри те, що в листопаді 2023 року південнокорейська розвідка повідомила, що Пхеньян передав Москві понад мільйон артилерійських снарядів, Північна Корея досі заперечує військову співпрацю з Росією. Цього разу зі спростуванням виступила найвпливовіша жінка Північної Кореї та за сумісництвом сестра Кім Чен Ина.

“Ми вже неодноразово заявляли, що чутки про збройові оборудки між КНДР і Росією виткані із забобонів і вигадок. Вони є найабсурднішою гіпотезою, яка не заслуговує на жодну оцінку та інтерпретацію”, — заявила заступниця директора відділу пропаганди та агітації Центрального комітету Трудової партії КНДР Кім Йо Чжон.

Але подібних заяв мало. Західні країни вводять санкції проти КНДР. Серед країн, які вирішили запровадити обмеження — Велика Британія, Австралія та США.

“Передача зброї з Північної Кореї до Росії, що триває, є грубим порушенням численних резолюцій Ради Безпеки ООН. Використання Росією північнокорейських балістичних ракет збільшує страждання українського народу, підтримує незаконну й аморальну агресивну війну Росії та підриває глобальний режим нерозповсюдження”, — заявили в МЗС Австралії.

У відомстві також наголосили, що поглиблення співпраці між Пхеньяном і Москвою несе загрози для безпеки Європи, Корейського півострова і всього Індо-Тихоокеанського регіону.

“Нинішня Російська Федерація в особі президента Путіна шукає собі подібних. Вона шукає держави, до яких у світі таке ж ставлення, як до Росії, і ті держави, які обділені увагою світової спільноти. Усе це показники і нинішнього стану Росії, і показники сприйняття її міжнародним співтовариством, і фактично того, що немає з ким спілкуватися реально на рівні лідера країни”, — зазначив доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України Олексій Плотніков.

КНДР і Росія — рекордсмени за кількістю міжнародних санкцій. Через це деякі угоди їм доводиться здійснювати через посередників. У серпні 2023 року США ввели санкції щодо громадянина Словаччини Ашота Мкртичева, який побудував цілу мережу для обходу обмежень. Зараз під санкції потрапили його спільники — Рафаель Газарян і Олексій Буднєв.

За даними Держдепартаменту США, з квітня 2023 року Газарян був контактною особою на переговорах Мкртичева щодо придбання в КНДР кількох видів зброї та боєприпасів для Росії. Буднєв сприяв постачанню в Росію військового обладнання зв’язку, яке, ймовірно, було вироблено в КНДР і призначене для підтримки російських збройних сил.

На думку експертів, через інтенсивне зближення Москви і Пекіна Захід змушений активніше протистояти загрозам у регіоні. Але оскільки Росія і КНДР уже перебувають у максимальній міжнародній ізоляції, важелів впливу на них залишилося небагато. І Пекін — це саме та сила, яка в змозі вплинути і на Москву, і на Пхеньян.

Утім, посилення співпраці між Москвою і Пхеньяном може занурити сам Пекін у міжнародну ізоляцію, пише The Wall Street Journal. Сі Цзіньпін не хоче, щоб на Заході склалося сприйняття, що Росія, Китай і Північна Корея є тристоронньою авторитарною віссю. За інформацією джерел The Wall Street Journal, Пекін ясно дав зрозуміти Кремлю, що КНР виступає за двосторонні зв’язки на противагу тристоронньому союзу, який пропонувала Москва.

Тим часом КНДР у травні спробувала запустити в космос розвідувальний супутник. Але спроба була невдалою.

Раніше КНДР повідомила Японію про те, що планує вивести на орбіту ще один супутник після успішної спроби в листопаді і двох невдалих спроб на початку минулого року.

Але Північній Кореї заборонено випробовувати балістичні ракети, які залежно від конструкції можуть бути оснащені ядерною боєголовкою. Про це йдеться в резолюціях ООН.

Росія ж допомагає КНДР реалізувати цей проект. Як пише південнокорейське агентство новин Yonhap, російські інженери прибули до Північної Кореї ще 2023-го — після того, як російський диктатор Володимир Путін пообіцяв підтримати космічну програму Пхеньяна в обмін на військову підтримку у війні проти України.

Експерти зазначають, що в разі вдалого розвитку проєкту Північна Корея отримає змогу отримувати розвіддані, що стосуються Південної Кореї, Японії та, можливо, в майбутньому США. А це вже несе загрози для цих країн.

Південна Корея готова рішуче відповісти на порушення Пхеньяном резолюції Організації Об’єднаних Націй. Сеул провів навчання з нанесення авіаударів. За інформацією південнокорейського об’єднаного комітету начальника штабів, у повітрі перебувало близько 20 літаків, серед яких — винищувачі-невидимки F-35.

Північна Корея і Китай — найбільш вагомі прихильники війни Росії проти України. Вони постачають Москві електроніку і технології для виробництва ракет, безпілотників і танків, а також артилерійські снаряди. У відповідь Кремль ділиться з союзниками технологіями, які дають їм змогу розвивати ракетну та ядерну програми.

Коментарі експертів

Чи варто сприймати союз Росії та Північної Кореї як серйозну загрозу для України та світу? Чи справді ці дві країни можуть істотно посилити одна одну в протистоянні зі своїми супротивниками? Наскільки міцною є співпраця КНДР і РФ? Відповіді на ці запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ шукали:

  • Андрій Колесник, експерт-аналітик з питань космічної діяльності;
  • Андрій Новак, фінансово-економічний експерт;
  • Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст”;
  • Аліна Гриценко, доктор філософії з політології, головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень.

АНДРІЙ КОЛЕСНИК: Росії вигідно запускати військові супутники разом із КНДР

— Північна Корея намагається перетворити міжконтинентальні балістичні ракети на ракети космічного призначення для виведення супутників військового призначення. І Радянський Союз, і Америка пройшли цей етап, коли космос почав завойовуватися саме завдяки військовим технологіям, міжконтинентальним балістичним ракетам, які конверсували в ракети космічного призначення. І в даному випадку так само ми бачимо ці спроби.

Наразі Північна Корея намагається розвинути наступний етап ракетного виробництва, а саме ракети, які виконуватимуть функції для виведення супутників, насамперед, військового призначення в космос.

Твердопаливні ракети Північної Кореї практично ідентичні російським. Йдеться про те, що тут була пряма передача технологій, а не копіювання, навіть не спроба якимось чином затемнити ці відносини.

Подальший розвиток ракетної програми Північної Кореї неможливий без російської участі, тому що російська космічна галузь має великий досвід у такому переході.

Що стосується безпосередньо самих військових супутників, той супутник, який був запущений вдало в листопаді минулого року, на сьогоднішній день не показує ніякої активності. Це говорить про те, що він перетворився на шматок заліза, який літає на орбіті.

І тут КНДР теж потрібна допомога Російської Федерації для того, щоб Північна Корея могла самостійно виробляти такі супутники. Чим більше розвідувальних супутників, тим більше інформації буде Росія отримувати з різних джерел для підтримки своєї війни в Україні. Як вона зараз отримує ці знімки з Китаю і з іранського супутника, який вона зробила два роки тому.

Росія дуже сприятиме швидкому розвитку супутникової технології Північної Кореї, тому що вона кровно зацікавлена в розширенні кількості супутників, які даватимуть їй інформацію з космосу.

АНДРІЙ НОВАК: У Північної Кореї не так багато запасів зброї, якою вона готова ділитися

— Не треба переоцінювати співпрацю Росії з Північною Кореєю. КНДР отримує від Росії за бартером не тільки паливо, я впевнений, і зерно, оскільки економічний стан у Північній Кореї такий, що більшість їхніх громадян працюють фактично за продовольчий пайок. Тому вони раді хоча б за бартером відправляти те, що в них накопичилося у великих обсягах — зброю.

Але будь-яке озброєння, будь-яка кількість снарядів, які постачаються Росії з будь-якого боку, потім іде на війну, на фронт і летить у бік українських військових, українських мирних міст, об’єкти інфраструктури. Тобто це все, безумовно, погіршує ситуацію на фронті і, загалом, у війні Росії проти України. Але ми повинні також розуміти, що якщо вже вичерпуються російські запаси за останні 30 років, то запасів у самої Північної Кореї на порядок або на два порядки менше.

Я впевнений, що довго і багато ще Північна Корея постачати Росії не зможе, оскільки немає відповідних обсягів як виробництва, так і запасів.

Якщо додадуться більш жорсткі міжнародні санкції. Якщо розкриються хоча б кілька схем обходу цих санкції — це стане додатковим плюсом для зменшення можливості Росії озброюватися користуючись кимось.

Північна Корея зможе чимось допомагати Росії ще максимум пів року. Вона ж не може залишитися взагалі без нічого, коли мало не головна стаття зовнішньої політики КНДР — це нібито стримування і нібито протистояння з Південною Кореєю.

Тому можливості постачань Північної Кореї в Росію вже дуже обмежені. Вони будуть тимчасовими, але будь-яка їхня допомога, як і будь-якій іншій країні — не добре для України. Але добре, що Україні відновили постачання сучасного озброєння, більш точного і руйнівного.

У Росії та її помічників все менше озброєнь завдяки дуже ефективним діям Збройних сил України. А у Збройних сил України, навпаки, озброєння і постачань зброї все більше. І це хороший знак.

ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Якщо Росія допоможе Північній Кореї, вона незабаром продаватиме свою зброю по всьому світу

— Пріоритетом КНДР, крім звичайної зброї, є ядерна зброя. Тому сьогодні Північна Корея дуже серйозно і широко використовує терористичні можливості своїх відповідних спецслужб. У них, наприклад, працює дуже масова мережа хакерських організацій, підтримувана урядом. Виходячи з цього, можна з упевненістю говорити, що Північна Корея — це така ж держава-терорист, як і РФ. Тому їм комфортно співпрацювати одне з одним. До того ж — дуже вигідно.

Уже є неспростовні докази, що Північна Корея надала РФ велику кількість ракет, артилерійських снарядів 152 калібру тощо. Крім того, Росії дуже цікаві сучасні виробничі потужності Північної Кореї. Ми пам’ятаємо, що до того, як були досягнуті домовленості з Північною Кореєю, РФ катастрофічно не справлялася з виробництвом боєприпасів. Тому часто на фронті виникали моменти, коли за допомогою західної допомоги Україні вдавалося встановлювати артилерійський паритет на полі бою. Тому РФ оформила домовленості з Північною Кореєю на постачання боєприпасів.

Тут потрібно нагадати про обмеженість Північної Кореї в сировинному плані. Попросту кажучи — їй дуже потрібні додаткові продукти харчування. І це Північна Корея отримує від Росії в достатній кількості. Крім того, їй потрібні додаткові технології, причому як за ядерною програмою, так і літаки. А на це не вистачає грошей, адже країна перебуває під тотальними санкціями.

До речі, із оминанням санкцій Росія дуже сильно допомогла Північній Кореї. Наприклад, з ініціативи РФ, яка незаконно перебуває в Радбезі ООН, було розпущено цілу робочу групу з аналізу та реакції санкційного впливу на Північну Корею. І я думаю, що це якраз і було відображено в домовленостях, які були досягнуті між цими країнами.

Північна Корея, по суті, постачаючи свої боєприпаси Росії, використовує їх проти України. Вони начебто на вітрині показують їх усьому світу і різного роду терористичним організаціям та авторитарним режимам. Тобто, розвиваючи свої промислові технологічні можливості, завтра вона зможе передавати свої боєприпаси і технічне озброєння не тільки РФ, а й у гарячі точки по всьому світу.

АЛІНА ГРИЦЕНКО: КНДР залежить від Китаю, продукти з Росії не впливають кардинально на економіку країни

— Військово-промисловий комплекс Північної Кореї дуже потужний, дуже добре розвинений. Нам складно оцінити масштаби і модернізованість північнокорейського конвенційного озброєння, оскільки доступу до даних ні в кого немає.

Є тільки деякі припущення про те, що Північна Корея може володіти навіть тими видами озброєнь, якими, наприклад, не володіє Південна Корея. Разом з тим, потрібно розуміти, що КНДР, керівництво якої має схильність до параної, навряд чи буде готова колись поділитися з Російською Федерацією озброєнням на шкоду самій собі.

Стан північнокорейської економіки, звичайно ж, несприятливий. І це дуже складне становище на сьогодні неможливо змінити навіть коштом Російської Федерації. Річ у тім, що Північна Корея практично на 90% залежить від торгівлі з Китаєм.

Торгівля з Росією або обмін озброєння на нафтопродукти чи гуманітарну продовольчу допомогу не рятує становище. Це допомагає на 2-3% зменшити залежність від Китаю. Але, ясна річ, що цього абсолютно недостатньо для того, щоб виправити становище.

Читайте також: “В обмін на зброю”: Росія почала постачати нафтопродукти в КНДР (ВІДЕО)

Прямий ефір