Спеціальний трибунал за злочин агресії починає набувати більш реальних форм. На сьогодні є розуміння, що його буде створено під егідою Ради Європи, але до нього зможуть приєднуватися держави глобального Півдня з різних континентів. Щоб він міг висловлювати волю міжнародної спільноти. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав адвокат, який займається збиранням доказів військових злочинів РФ проти України, Юрій Білоус.
“Це все необхідно для того, щоб рішення цього суду були легітимними і найголовніше — для того, щоб імунітет президента Росії, міністра закордонних справ, наприклад, <…> у рамках цього процесу не мав сили, щоб цей трибунал мав можливість ці імунітети, кажучи просто, зламати”, — пояснює гість ефіру.
Він звертає увагу, що про це під час свого візиту до Києва говорив генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе, який наголосив, що необхідна “якнайширша підтримка якомога більшої кількості країн”.
“Коли ми говоримо про те, що нам потрібен справедливий суд — такий, який покарає за агресію, то, звичайно, нам потрібен трибунал, підтриманий міжнародною спільнотою”, — наголосив Білоус.
Юрист додав, що, по суті, після Нюрнберзьких процесів за війну ще нікого не судили, тож перед Українською державою стоїть “не найпростіше завдання”. Тим не менш, процес триває. Причому триває одразу в кількох площинах: паралельно зі створенням трибуналу продовжується збір доказів для нього.
“Паралельно у Гаазі працюють прокурори з різних країн над доказами. Тобто начебто ще й суду немає, йде робота, як його створити, який статут написати, кого там судити, де він базуватиметься. Багато питань є. Фінансування — важливий момент. Але паралельно йде питання збирання доказів. Паралельно в Гаазі з літа 2023 працює група. До речі, її США підтримують. І вони працюють для того, щоб докази вже були готові”, — коментує гість ефіру.
Він також наголосив, що цей процес, коли він відбудеться, буде значущим не лише для українців, а й для розвитку міжнародного права.
“Бо це буде джерело, звідки черпатимуть інформацію, з чим працюватимуть нинішнє та наступні покоління юристів”, — вважає Юрій Білоус.
Читайте також: Спецтрибунал для РФ: про процес створення міжнародного суду та політичну компоненту розповів адвокат
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський у середу, 4 грудня, зустрівся у Києві з генеральним секретарем Ради Європи Аленом Берсе. Сторони обговорили необхідність створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії. Зеленський зазначив, що Ален Берсе планує відвідати звільнені від російської окупації громади, де зможе на власні очі побачити наслідки військових злочинів РФ.