Наразі лише 38 держав підтримують створення спецтрибуналу щодо агресії РФ проти України. Про це сьогодні, 18 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив адвокат Юрій Білоус, який займається документуванням воєнних злочинів РФ в Україні.
Він зазначив, що Україні у створенні спецтрибуналу проти високопосадовців РФ потрібна допомога союзників. Один із варіантів — провести це рішення через Генеральну асамблею ООН.
“Наші союзники можуть сприяти, щоб ми винесли на голосування Генеральної асамблеї ООН рішення про створення спеціального трибуналу. Його має підтримати велика кількість держав, щоб цей суд можна було назвати легітимним, щоб його рішення визнавали й виконували у світі. За останніми даними, до коаліції підтримки створення спецтрибуналу входять 38 країн зі 194 країн ООН. Ми не говоримо про те, що нам потрібно 194 голоси. Складно назвати конкретну цифру, яка перетворить цю ідею на реально чинний спеціальний трибунал. Але 38 — це точно мало, нам точно потрібно щонайменше вдвічі більше”, — вважає Білоус.
Він нагадав, що за резолюції Генасамблеї ООН, які засуджують агресію Росії, проголосували понад 140 країн. І таке кількісне голосування було б абсолютним для створення спеціального трибуналу і виконання його рішень у світі.
Спеціальний трибунал може судити обмежену кількість людей, які винні в розв’язанні агресивної війни (наприклад, на Нюрнберзькому процесі за підсумками Другої світової війни було всього лише 24 обвинувачених).
“Щодо війни проти України обвинуваченими будуть президент Путін і його пособники. Скільки там буде людей — 15, 20, 30? Це вже питання періоду, коли трибунал буде створено і коли буде ухвалено рішення щодо його функціонала — де він перебуватиме, скільки суддів, скільки людей і кого конкретно можна буде саджати на лаву підсудних тощо”, — пояснив адвокат.
Білоус уточнив, що підсудними спецтрибуналу будуть насамперед Путін і його оточення, які ухвалювали рішення щодо агресії РФ проти України — міністр оборони РФ Сергій Шойгу, керівник Генштабу РФ Валерій Герасимов, члени Ради безпеки РФ, Ради Федерації.
Під час візиту президента України Володимира Зеленського до Нідерландів лідери країн домовилися, що спецтрибунал щодо злочину агресії Російської Федерації буде розміщено в Гаазі (де розташований і Міжнародний кримінальний суд).
“У Гаазі вже працює центр із напрацювання документів до моменту, коли буде створено спеціальний трибунал. Тобто йде попередня робота”, — уточнив Білоус.
Читайте також: США передадуть до Гааги докази російських воєнних злочинів в Україні — деталі знакового для Вашингтона рішення (ВІДЕО)
Нагадаємо, 19 січня 2023 року Європейський парламент ухвалив резолюцію на підтримку створення міжнародного трибуналу для притягнення до відповідальності всіх, хто винен у злочині агресії проти України. У резолюції, зокрема, наголошують, що спеціальний трибунал має доповнювати зусилля Міжнародного кримінального суду (МКС) та його прокурора з розслідування звинувачень у геноциді, воєнних злочинах і злочинах проти людства, скоєних в Україні.
Новий орган має тісно співпрацювати з МКС і розміщуватися в Гаазі.
І 3 липня в Гаазі розпочав роботу Міжнародний центр судового переслідування за злочин агресії проти України (ICPA), розміщений в Агентстві Європейського Союзу зі співробітництва в галузі кримінального правосуддя (Євроюст).
Читайте також: Резолюцію про створення трибуналу за злочин агресії РФ проти України ухвалив Європарламент