Проблема імунітету вищих посадових осіб — перешкода в притягненні президента РФ Володимира Путіна до відповідальності за воєнні злочини. Зокрема, раніше розслідування Нідерландів авіакатастрофи малайзійського “Боїнга” рейсу МН17 зайшло в глухий кут через те, що глава Кремля юридично захищений імунітетом. Про це сьогодні, 26 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив доцент кафедри міжнародного права Київського національного університету ім. Т.Шевченка Захар Тропін.
За його словами, спеціальний трибунал має зняти проблему імунітету вищих посадових осіб, винних у скоєнні міжнародних злочинів.
“Дійсно, є проблема імунітету. Це так. Але, зокрема Міжнародний кримінальний суд не визнає імунітет вищих посадових осіб. І незалежно від того, чи перебуває посадова особа при владі ще, чи не перебуває при владі. Незалежно від цього, особа може бути притягнута до відповідальності в Міжнародному кримінальному суді. Просто це питання має вирішуватися в кожному окремому випадку. І коли зараз триває обговорення, створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії, то один з аспектів, який обговорюється, це якраз те, що цей спеціальний трибунал має зняти проблему імунітету, а саме того, що в ньому імунітет не діятиме. І, відповідно, за злочини агресії того ж Путіна можна буде притягнути до відповідальності”, — сказав Тропін.
Експерт пояснює, що проблема імунітету дійсно більшою мірою пов’язана з національними юрисдикціями.
“На міжнародному рівні тут достатньо укласти міжнародну угоду, як це, наприклад, був Римський статут Міжнародного кримінального суду, яким цю проблему можна зняти, особливо якщо ми говоримо про міжнародні злочини, які є злочинами злочинів. Якщо говорити про національний рівень, яскравий приклад цієї проблеми — це переслідування за MH17 у Нідерландах. Наразі там слідство призупинено з огляду на те, що вичерпано можливості, які є. Але хочу нагадати, що слідча група заявила, була заява про те, що є докази причетності Путіна до того, що він віддав розпорядження на відправлення цього зенітно-ракетного комплексу. Але водночас є проблема з імунітетом. Зокрема, одна з проблем для того, щоб притягнути Путіна за цей злочин”, — каже доцент кафедри міжнародного права Київського національного університету ім. Т. Шевченка.
Також він прокоментував притягнення до відповідальності самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка, у якого немає легітимності.
“Це ще більш така сіра зона, яку досить складно прокоментувати. Тут скоріше, якщо ми говоримо про питання імунітету, йдеться про реальне виконання державних функцій. Хоч би що там було, те, що Лукашенко самопроголошений і, відповідно, не має легітимності, але він виконує державні функції. Тому в цьому зв’язку все-таки питання імунітету підіймається. Але це також ще й частина більш глобальної проблеми, переслідування Білорусі за співучасть у злочинах Росії, скоєних на території України, зокрема, агресії”, — резюмував Захар Тропін.
Читайте також: Для РФ вже створюється “Нюрнберг-2” і російські посадовці дуже цього бояться, — Лисянський