Спецтрибунал для РФ: про процес створення міжнародного суду та політичну компоненту розповів адвокат

Ілюстративне фото: pixabay.com

Робота над створенням спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії триває, і ключ до розв’язання цього питання полягає не тільки в праві, а й у політичній волі міжнародної спільноти. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів адвокат, який займається збором доказів воєнних злочинів РФ проти України, Юрій Білоус.

Адвокат повідомив, що сьогодні, 22 листопада, у столиці Латвії проходить 12-та зустріч міжнародної групи, що займається створенням спецтрибуналу для Росії за злочин агресії проти України.

“Це трибунал, який має бути створений за один злочин: підготовку, планування, розв’язування і ведення агресивної війни. Тобто простою мовою — за напад Росії на Україну та продовження агресії. Цей трибунал має бути створений сьогодні, тому що у світі немає механізмів покарання “президента” Путіна саме за злочин агресії, за початок війни”, — зазначив Білоус. 

Він також розповів, що міжнародна група зі створення спеціального трибуналу для Росії за злочин агресії працює під егідою Ради Європи.

“Якщо виникне запитання: “Хлопці, що ви робили майже три роки? Скільки можна створювати?”, ми можемо спокійно відповісти: після Другої світової війни за злочин агресії жодного президента держав не судили. Суду, який міг би засудити президента Путіна, з огляду на його статус чинного президента та імунітет, у світі просто не існує. Навіть Міжнародний кримінальний суд у Гаазі не має таких повноважень, на відміну від справ про депортацію дітей. Тому цей суд має бути створений. Усі ці три роки велася і триває широка дискусія про те, яким має бути цей трибунал”, — пояснив адвокат.

За його словами, ключ до розв’язання проблеми покарання за агресію або, наприклад, передання заморожених російських активів Україні полягає не тільки в праві та юриспруденції, а й, безумовно, у політиці. 

“Політика завжди йде рука об руку з юриспруденцією в таких питаннях. Тому велася і триває дискусія про те, яким має бути цей суд. Зрештою нам потрібен міжнародний суд, а не Печерський чи якийсь інший місцевий суд. Нам не потрібен український, польський, латвійський чи литовський внутрішній суд. Нам потрібен міжнародний суд від імені світової спільноти, створений для покарання за злочин агресії. Робота над тим, яким може бути трибунал, триває. І, я думаю, що договір про його створення буде відкритим: не тільки європейські, а й держави з інших континентів зможуть підписати його і підключатися до створення та роботи трибуналу”, — підсумував Юрій Білоус.

Читайте також: “Психологічна війна Путіна не виходить”: про реакцію світу на застосування нової балістичної ракети по Україні розповів Умланд

Нагадаємо, Україна представила документ, у якому висвітлюються порушення Росією Женевських конвенцій. Уперше його показав уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. Документ отримав назву Московська конвенція про поводження з військовополоненими. Одна з цілей цієї ініціативи — привернути увагу міжнародної спільноти до воєнних злочинів, які вчиняє Москва. Фіксація кожного випадку — доказ для спецтрибуналу над російською владою за агресію щодо України.

Прямий ефір