Нині триває гаряча фаза війни Росії проти України. По закінченню війни та поразці Росії всіх винних можна буде притягнути до відповідальності через створений спеціальний трибунал. Але до закінчення війни необхідно повністю підготувати юридичну базу для процесу. Про це сьогодні, 7 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павличенко.
За його словами, раніше розглядався варіант створення окремого органу при Міжнародному кримінальному суді, який розглядатиме злочини агресії.
“Але такий сценарій виключений, тому що є встановлені рамки для Міжнародного кримінального суду. Ми зараз маємо говорити про те, як в чинних юридичних нормах можна виробити новий інструмент притягнення до відповідальності тих, хто вчиняє злочини агресії”, — пояснив Павличнко.
Він нагадав, що 44 країни дали згоду на створення спецтрибуналу.
“Це дипломатична воля. Тобто це рішення під час конференції підтвердженого спільно досягнутого консенсусу. Питання в тому, яким буде трибунал, як він працюватиме і якою буде його юрисдикція. Це вже питання юридичні. І питання умов, що визначатиме найголовніше — мандат і легітимність цього міжнародного трибуналу”, — зауважив правозахисник.
Павличенко звернув увагу, що цей трибунал розглядатиме тільки злочини Росії проти України, вчинені під час війни.
“На цьому теж робився наголос і акцент українською стороною, щоб не виникало питання, що цей трибунал може працювати по інших державах, по інших конфліктах, які відбуваються у світі”, — сказав він.
Читайте також: Що більше країн — тим вища легітимність: як створюють спецтрибунал для Путіна (ВІДЕО)
Нагадаємо, представники 44 країн підтримали ініціативу створення спеціального трибуналу для Росії за злочини, вчинені проти України під час війни. Відповідну декларацію ухвалили в Гаазі (Нідерланди) за підсумками конференції “Відновлення справедливості для України”.