Триденний саміт лідерів НАТО стартує у Вашингтоні сьогодні, 9 липня. Вперше у ньому візьмуть участь лідери 32 країн Альянсу. Це його повний склад з того часу, як до НАТО приєдналися Швеція та Фінляндія. Одна з пріоритетних тем саміту — війна РФ проти України, повідомляє FREEДОМ.
До Вашингтона запрошено всіх країн-членів і партнерів військового блоку, крім Афганістану, Білорусі та Росії. Ця зустріч стане ювілейною. 2024-го виповнюється 75 років з моменту, коли 12 союзників підписали Північноатлантичний договір, відповівши таким чином на загрозу миру та безпеці в Європі з боку Радянського Союзу.
Вони узгодили створення системи колективної оборони, яка і зараз є основою НАТО. Її головний принцип — напад на одну з країн-членів вважається нападом на всі держави, які підписали угоду. Це прописано у статті 5 Північноатлантичного договору, яка була застосована лише один раз — після терористичних атак на США 11 вересня 2001 року.
Членство України в НАТО не може бути предметом переговорів під час саміту, адже рух країни до вступу в блок є незворотним. Про це заявив президент Естонії Алар Каріс. За його словами, однією з найважливіших тем заходу стане ефективна та довгострокова підтримка України під час гарячої фази війни та після неї.
“НАТО має надіслати сильний сигнал про те, що підтримуватиме Україну стільки, скільки необхідно… Якщо не поважати територіальну цілісність та суверенітет України, це лише призведе до нових та найгірших війн у майбутньому. В результаті Росія та інші агресори почуватимуться впевненіше. Єдина стратегія, яка зараз може спрацювати, — це надавати Україні якомога більшу підтримку”, — наголосив Алар Каріс.
США вважають, що майбутнє України — в НАТО. Але відповідне рішення мають ухвалити всі 32 члени Північноатлантичного альянсу. Про це заявив речник Міноборони Сполучених Штатів Патрік Райдер.
“Це рішення Альянсу, 32 країн. Але те, що ми зараз робимо, — це створення мосту для приєднання України до НАТО. У межах підтримки країни важливим аспектом є спільна робота щодо підвищення військових можливостей ЗСУ та досягнення оперативної сумісності, щоб Україна була готова до членства у блоці”, — наголосив Патрік Райдер.
Що мають на увазі у Сполучених Штатах під виразом “міст у НАТО”, пояснив Майкл Карпентер, старший директор з питань Європи Ради нацбезпеки США.
“Деяким людям не подобається метафора “міст у НАТО”, але це саме те, чого ми намагаємося досягти. Міст — це все, що потрібне для миттєвого вступу до Альянсу, якщо у його членів з’явиться на це політична воля. Документ, оприлюднений на саміті у Вашингтоні, стане таким інституційним мостом до членства у блоці. Він дозволить Україні вступити до НАТО при отриманні запрошення у майбутньому”, — пояснив Майкл Карпентер в інтерв’ю “Голосу Америки”.
Читайте також: НАТО міг би узяти на себе відповідальність за певні об’єкти в тилу України — думка Умланда
Як повідомлялося раніше, ювілейний саміт Північноатлантичного альянсу відбудеться 9-11 липня. Попередній був у липні 2023 року у Вільнюсі. Тоді Альянс ухвалив рішення, що Україна стане членом блоку без плану дій щодо членства (ПДЧ).